Průměrná mzda v ČR se po zohlednění inflace vrátila k růstu, odhadují analytici

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí klesla. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Nominálně pak ekonomové odhadují růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí na zhruba 3,5 až 4,2 procenta. Za odhadovaným vývojem je podle ekonomů obnovení ekonomické aktivity a útlum negativních dopadů spojených s pandemií. Údaje zveřejní Český statistický úřad v pátek 4. prosince.

CZK
doporučujeme

V druhém čtvrtletí průměrná mzda v ČR meziročně stoupla o 0,5 procenta na 34.271 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek ale reálně klesl o 2,5 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

"Růst průměrné nominální mzdy za třetí čtvrtletí odhadujeme meziročně na 3,5 procenta, což vede k návratu reálné mzdy do růstu, byť nepatrného. Ve srovnání s druhým čtvrtletím byly mzdy v menší míře tlačeny dolů faktory souvisejícími s pandemií, hlavně náhradami neodpracované doby zaměstnanců na plný úvazek," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Dodal, že počet zaměstnanců podporovaných programem Antivirus klesl ve třetím čtvrtletí ve srovnání s druhým čtvrtletím zhruba na třetinu.

"Dynamika průměrných mezd ve třetím čtvrtletí patrně opět zrychlí, jelikož druhé čtvrtletí bylo i z pohledu mezd výrazně ovlivněno restrikcemi proti šíření koronaviru, a situace se začala opět vracet do normálu právě během třetího čtvrtletí," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Růst průměrné mzdy odhaduje na 3,8 procenta, po započtení inflace o 0,5 procenta.

"Od českých mezd si ve třetím čtvrtletí slibujeme návrat k reálnému růstu. Ten bude tažen hlavně výdělky ve státní správě, vzdělávání a zdravotnictví, tedy oblastech oceňovaných administrativně. V soukromém sektoru se podle nás nejlépe dařilo v sektorech informačních a telekomunikačních technologií či zemědělství. K růstu se vrátí i mzdy zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu," uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Průměrná mzda tak podle něj zřejmě stoupla o 4,2 procenta, po započítání inflace o 0,9 procenta.

Loni ve třetím čtvrtletí vzrostla průměrná mzda meziročně o 6,9 procenta na 33.697 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o čtyři procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

České obchody Pietro Filipi chtějí propustit všechny pracovníky

20.01.2021 09:13 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes…

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

19.01.2021 15:33 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února budou přecházet pod státní podnik Diamo,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama