Rada ČNB nechá ve čtvrtek podle odhadů analytiků úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Změnu sazeb očekávají ekonomové až později ve druhé půlce roku s odkazem na vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že rada zahájí debatu o změně sazeb po srpnovém zasedání.

Eurozpravy.cz

Od nové prognózy, kterou ČNB ve čtvrtek zveřejní, očekávají především zvýšení odhadu inflace v letošním roce. A opět s odkazem na vyjádření Rusnoka počítají také se snížením odhadu růstu ekonomiky letos a naopak se zvýšením odhadu pro příští rok.

Na posledním měnovém jednání 24. března rada jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta. Naposledy sazby rada změnila loni 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 procenta od srpna do listopadu 2017. Před pandemií loni v únoru byla základní sazba na 2,25 procenta.

V aktuální únorové prognóze ČNB počítá letos s růstem ekonomiky o 2,2 procenta a příští rok s růstem o 3,8 procenta. Inflaci za celý rok čeká na dvou procentech.

"Česká národní banka na svém měnovém zasedání příští čtvrtek úrokové sazby nezmění, což je všeobecně očekáváno. Hlavní pozornost bude věnována nové prognóze a načasování možného zvyšování sazeb ve druhé polovině letošního roku. Nová prognóza patrně - podle nedávných slov guvernéra - mírně přehodnotí růst pro letošní rok směrem dolů, pro příští rok naopak mírně nahoru, inflaci pro letošní rok zvýší směrem k 2,5 procenta," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Ten nadále očekává dvojí zvýšení sazeb v posledním čtvrtletí letošního roku.

"ČNB příští týden téměř jistě ponechá sazby beze změn, může ale poskytnout důležité signály ohledně svých budoucích záměrů," uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Z hlediska potřeby zpřísnit měnovou politiku jsou nyní podle něj vidět dvě protichůdné tendence. ČNB podle něj v únorových odhadech zřejmě podcenila vývoj inflace a zároveň oživení ekonomiky nastane zřejmě později a možná bude slabší proti předchozím očekáváním. "Výroky několika představitelů ČNB napovídají, že nová prognóza bude konsistentní s méně než třemi zvýšeními základní sazby do konce roku. Vývoj tedy jde v námi očekávaném směru a umožňuje nám ponechat beze změny scénář, podle nějž pravděpodobně uvidíme do konce roku jediné zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu, a to nejspíš v listopadu," uvedl.

Stěžejní podmínkou pro kroky ČNB přitom nadále podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka zůstává vývoj pandemie. "Všichni členové bankovní rady se shodují v tom, že dokud nebude pandemie definitivně pod kontrolou a nebudou zřetelné signály udržitelného oživení domácí ekonomiky, tak k utahování měnové politiky nepřistoupí," připomněl.

První významnější diskuse v bankovní radě ohledně zvýšení úrokových sazeb podle Nováka nebude dříve než na srpnovém zasedání, kdy budou mít centrální bankéři k dispozici další makroekonomickou prognózu. "Většinový konsenzus nad prvním zvýšením úrokových sazeb se podle mě v bankovní radě nepodaří prosadit dříve než ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. I v tomto případě by ČNB byla první centrální bankou mezi vyspělými zeměmi, která by začala s postpandemickým zvyšováním úrokových sazeb," uvedl.

Zasedání rady se ve čtvrtek zúčastní všech sedm jejích členů.

Témata: EZ

Škoda výrazně omezí výrobu ve všech svých závodech kvůli nedostatku čipů

24.06.2021 12:46 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu…

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 11:04 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Související:

Právě se děje