Restaurace by měly více dbát na protikoronavirová opatření, apeluje expert

Stravovací zařízení by měla více dbát na dodržování opatření proti šíření koronaviru, aby vláda nerozhodla o jejich opětovném uzavření. Obavy ze zpřísnění opatření vyvolalo i jmenování Romana Prymuly ministrem zdravotnictví. Na dnešním setkání s novináři to řekl Igor Třeslín, ředitel společnosti Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy.

Bar, ilustrační foto

Smysl by podle něj dávalo snížení kapacity restaurací, dodržování bezpečnostních odstupů a nabádání lidí k používání dezinfekce. Podniky by se měly znovu více zaměřit na přípravu občerstvení s sebou, uvedl.

Většina provozovatelů nemá podle Třeslína další rezervy, úplné uzavření by tak už nemusely přežít. Alespoň částečně snížit náklady se však podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) podařilo dvěma třetinám restauratérů. Důležité je, nastavit takové restrikce, za kterých bude další provoz možný. V zahraničí podle Třeslína panují striktnější pravidla a důrazně se dbá na jejich dodržování. "Musíme si uvědomit, že Praha je nyní Miláno na jaře. Dodržování opatření je zásadní," řekl.

Nový ministr zdravotnictví je epidemiolog a z jeho předchozího působení a výroků se dá podle Třeslína očekávat, že může požadovat snížení počtu nakažených i za cenu uzavření restaurací. Dnes již Prymula řekl, že vláda v následujících dnech dále omezí otevírací dobu restaurací. Zavírat by měly ve 22:00 místo nynější půlnoci.

Podle Třeslína by otevření do 22:00 nemělo restaurace zásadně omezit, Češi jsou podle něj zvyklí chodit na jídlo dříve. Připustil, že je to samozřejmě problém pro bary. Situace je podle něj složitá a je těžké najít ideální řešení pro všechny.

Solidarita, která panovala při první vlně pandemie na jaře, se podle Třeslína nyní pravděpodobně opakovat nebude. Například majitelé, kteří snižovali nebo odpouštěli nájem, už si to v tuto chvíli nemohou dovolit, řekl dále.

Záměr Prymuly nezavádět opatření handicapující českou ekonomiku vítá Asociace hotelů a restaurací ČR. Podle jejího prezidenta Václava Stárka jsou v restauracích dodržována pravidla bezpečnosti, a tedy minimalizována rizika už nyní. S omezením otevírací doby proto nesouhlasí. Naopak skupina Ambiente se zkrácením otevírací doby souhlasí, hodiny do půlnoci jsou podle zakladatele sítě Tomáše Karpíška rizikové. Oba se shodují na tom, že je to lepší než zavřít přístup hostů do restaurací úplně, jako tomu bylo na jaře.

Asociace bere jako dlouhodobý problém státu, že neprojednává nová opatření s odborníky z praxe. "I v minulosti byla přijímána dosti chaoticky a bez jasného vysvětlení záměru nebo snahy hledat cesty, které by méně zasahovaly do ekonomiky pohostinství a cestovního ruchu a přitom splnily stejný účel. Poslední opatření, týkající se evidence aktuálních míst k sezení a počtu židlí, toho bylo dalším důkazem," dodal Stárek. Asociace doufá, že se za nového ministra, který vystřídal Adama Vojtěcha (za ANO), situace zlepší.

Nařízení očekávala skupina Ambiente. "Z naší zkušenosti jsou tyto dvě hodiny opravdu rizikové. S rozhodnutím souhlasíme a věříme, že včasným omezením pracovní doby se zmenší pravděpodobnost úplného zavření," sdělil ČTK Karpíšek.

Například pro omezení kontaktu s obsluhou můžou lidé použít v některých restauracích QR kódy pro prohlížení menu, objednávky i placení skrz mobilní telefony. "Řadě našich klientů z řad restaurací a barů v poslední době rozšiřujeme nastavení o možnost bezkontaktního objednání a potažmo placení. Náš systém se pomocí otevřeného API rozhraní může dokonce napojit na jakýkoli pokladní systém anebo tiskárnu v konkrétní restauraci," uvedl Alex Yushin, zakladatel startupu AAHI.io, který se specializuje na bezkontaktní objednávky.

V hlavním městě platí omezení otevírací doby restaurací od 9. září. Restaurace, bary a kluby musejí být od půlnoci do 06:00 zavřené. O pět dní později byla omezena otevírací doba restaurací ve Středočeském kraji a na Uherskohradišťsku. Povinnost se pak rozšířila na celé území státu z pátku na sobotu 19. září. Prymula plánuje omezení na 22. hodinu, lidé podle něj ztratili ostražitost.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Zahraniční dluh Česka ke konci letošního června klesl

20.09.2021 11:19 Zahraniční dluh Česka klesl ke konci letošního června na 4,184 bilionu korun. Mezičtvrtletně se…

Smartwings chtějí prodloužit lhůtu pro reorganizační plán ČSA

19.09.2021 15:02 Letecká společnost Smartwings požádala soud o prodloužení lhůty na reorganizační plán pro České…

Nedostatek stavebních materiálů potrvá nejméně do půlky roku 2022

17.09.2021 15:15 Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor odhaduje, že nedostatek stavebních prvků a…

Kellnerovi zvažují možnosti pro Home Credit, píše Bloomberg

16.09.2021 20:03 Rodina zesnulého českého miliardáře Petra Kellnera zvažuje další možnosti pro společnost Home…

V srpnu vzniklo o pětinu více firem než v červenci

16.09.2021 13:07 V srpnu vzniklo v ČR 2288 nových obchodních společností, o pětinu více než v červenci. Zároveň v…

Na klima s rozumem. Dlouhý promluvil o výzvách pro budoucí vládu

16.09.2021 10:50 Největší výzvou pro budoucí vládu v ekonomice je průsečík energetiky, evropské zelené dohody (Green…

Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly nejvíce za 28 let

16.09.2021 10:03 Aktualizováno Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3…

Průměrná sazba hypoték v srpnu opět stoupla

15.09.2021 16:48 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,32 procenta z červencových 2,23 procenta. Sazba…

Obce zasažené tornádem budou moci žádat o dotace na obnovu majetku

14.09.2021 18:47 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustí příjem žádostí do programu Obnova obecního a krajského…

Mnohem více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

14.09.2021 12:35 Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než…

Související:

Právě se děje

reklama