Restaurace by měly více dbát na protikoronavirová opatření, apeluje expert

Stravovací zařízení by měla více dbát na dodržování opatření proti šíření koronaviru, aby vláda nerozhodla o jejich opětovném uzavření. Obavy ze zpřísnění opatření vyvolalo i jmenování Romana Prymuly ministrem zdravotnictví. Na dnešním setkání s novináři to řekl Igor Třeslín, ředitel společnosti Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy.

Bar, ilustrační foto
doporučujeme

Smysl by podle něj dávalo snížení kapacity restaurací, dodržování bezpečnostních odstupů a nabádání lidí k používání dezinfekce. Podniky by se měly znovu více zaměřit na přípravu občerstvení s sebou, uvedl.

Většina provozovatelů nemá podle Třeslína další rezervy, úplné uzavření by tak už nemusely přežít. Alespoň částečně snížit náklady se však podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) podařilo dvěma třetinám restauratérů. Důležité je, nastavit takové restrikce, za kterých bude další provoz možný. V zahraničí podle Třeslína panují striktnější pravidla a důrazně se dbá na jejich dodržování. "Musíme si uvědomit, že Praha je nyní Miláno na jaře. Dodržování opatření je zásadní," řekl.

Nový ministr zdravotnictví je epidemiolog a z jeho předchozího působení a výroků se dá podle Třeslína očekávat, že může požadovat snížení počtu nakažených i za cenu uzavření restaurací. Dnes již Prymula řekl, že vláda v následujících dnech dále omezí otevírací dobu restaurací. Zavírat by měly ve 22:00 místo nynější půlnoci.

Podle Třeslína by otevření do 22:00 nemělo restaurace zásadně omezit, Češi jsou podle něj zvyklí chodit na jídlo dříve. Připustil, že je to samozřejmě problém pro bary. Situace je podle něj složitá a je těžké najít ideální řešení pro všechny.

Solidarita, která panovala při první vlně pandemie na jaře, se podle Třeslína nyní pravděpodobně opakovat nebude. Například majitelé, kteří snižovali nebo odpouštěli nájem, už si to v tuto chvíli nemohou dovolit, řekl dále.

Záměr Prymuly nezavádět opatření handicapující českou ekonomiku vítá Asociace hotelů a restaurací ČR. Podle jejího prezidenta Václava Stárka jsou v restauracích dodržována pravidla bezpečnosti, a tedy minimalizována rizika už nyní. S omezením otevírací doby proto nesouhlasí. Naopak skupina Ambiente se zkrácením otevírací doby souhlasí, hodiny do půlnoci jsou podle zakladatele sítě Tomáše Karpíška rizikové. Oba se shodují na tom, že je to lepší než zavřít přístup hostů do restaurací úplně, jako tomu bylo na jaře.

Asociace bere jako dlouhodobý problém státu, že neprojednává nová opatření s odborníky z praxe. "I v minulosti byla přijímána dosti chaoticky a bez jasného vysvětlení záměru nebo snahy hledat cesty, které by méně zasahovaly do ekonomiky pohostinství a cestovního ruchu a přitom splnily stejný účel. Poslední opatření, týkající se evidence aktuálních míst k sezení a počtu židlí, toho bylo dalším důkazem," dodal Stárek. Asociace doufá, že se za nového ministra, který vystřídal Adama Vojtěcha (za ANO), situace zlepší.

Nařízení očekávala skupina Ambiente. "Z naší zkušenosti jsou tyto dvě hodiny opravdu rizikové. S rozhodnutím souhlasíme a věříme, že včasným omezením pracovní doby se zmenší pravděpodobnost úplného zavření," sdělil ČTK Karpíšek.

Například pro omezení kontaktu s obsluhou můžou lidé použít v některých restauracích QR kódy pro prohlížení menu, objednávky i placení skrz mobilní telefony. "Řadě našich klientů z řad restaurací a barů v poslední době rozšiřujeme nastavení o možnost bezkontaktního objednání a potažmo placení. Náš systém se pomocí otevřeného API rozhraní může dokonce napojit na jakýkoli pokladní systém anebo tiskárnu v konkrétní restauraci," uvedl Alex Yushin, zakladatel startupu AAHI.io, který se specializuje na bezkontaktní objednávky.

V hlavním městě platí omezení otevírací doby restaurací od 9. září. Restaurace, bary a kluby musejí být od půlnoci do 06:00 zavřené. O pět dní později byla omezena otevírací doba restaurací ve Středočeském kraji a na Uherskohradišťsku. Povinnost se pak rozšířila na celé území státu z pátku na sobotu 19. září. Prymula plánuje omezení na 22. hodinu, lidé podle něj ztratili ostražitost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benzín a nafta v Česku mírně zdražily

22.10.2020 08:15 Benzin a nafta v Česku od minulého týdne zdražily shodně o dva haléře. Natural 95 se nyní prodává…

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

21.10.2020 18:28 Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8…

HDP může kvůli opatřením klesnout až o 12 procent, odhaduje svaz průmyslu

21.10.2020 17:29 Aktualizováno Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama