Atény/Berlín - Plán reforem, na kterém se kvůli prodloužení úvěrové pomoci Atény tento týden dohodly s mezinárodními věřiteli, je formulován velmi nekonkrétně. Má to být úmysl, oznámilo Řecko.
Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise jde o metodu "plodné neurčitosti", která prý dokumentu obsahujícímu plán reforem pomohla získat souhlas v parlamentech. Podle ministra takový postup poradili jeho kolegové z eurozóny.
Prodloužení evropské finanční pomoci Řecku o čtyři měsíce dnes odsouhlasil německý Spolkový sněm, přestože někteří poslanci jsou k dohodě kritičtí. Ve čtvrtek řecký ministr financí Německo pobouřil, když oživil myšlenku částečného smazání řeckého dluhu.
Nyní ale zájem o podrobnosti řeckých plánů roste úměrně s obavami, že Atény si nebudou s finančními potížemi vědět rady. Obavy neskrývají ani Spojené státy, jejichž emisarka požádala v těchto dnech Řecko, aby upřesnilo své chystané reformy, které mají zahrnovat plány na privatizaci a na pokrytí jeho dluhů v letošním roce. Podle dnešního komuniké americké ambasády v Aténách Washington "chce i nadále, aby Řecko mělo stabilizační funkci v regionu".
Dohoda o prodloužení úvěrové pomoci odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze a že by země mohla být nucena opustit eurozónu.
Řecký premiér Alexis Tsipras dnes po zasedání své vlády popřel, že jeho země bude usilovat o třetí program pomoci poté, co ten stávající po nynějším prodloužení vyprší v červnu. Podle něj jeho vláda nadále od věřitelů požaduje "odpoutání od dusivého a ponižujícího opatrovnictví", jímž je míněn dohled nad plněním řeckých závazků ohledně rozpočtových úspor a strukturálních reforem.
Má podle něho jít o dohodu, která skloubí splácení řeckých dluhů se sociálně udržitelnou řeckou vnitřní politikou. O třetím programu jako o takřka hotové věci hovoří německá média, podle nichž půjde o pomoc v hodnotě 30 miliard eur (826 miliard korun).
Podle agentury Reuters je Řecko prakticky bez peněz, což podle očekávání eurozóny přiměje Atény urychlit reformní kroky bez toho, aby čekaly až do konce dubna, kdy by jim jejich partneři uvolnili další prostředky. Reformy dojednané už předchozí řeckou vládou a ostře odmítané zatím tou současnou by mohly být podle Bruselu začít být uváděny do chodu v příštích dvou až třech týdnech.
Řecký týdeník To Vima ve svém dnešním komentáři na internetu uvádí, že poté co se řecká vláda vrátila k realitě přijetím čestného kompromisu pro zemi a udržením eura, nyní pořádně neví, jak "prodat" uzavřenou dohodu domácímu publiku, protože jde samozřejmě přesně o opak toho, co vítězná strana SYRIZA slibovala před volbami.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Řecko , eurozóna , Janis Varufakis
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
před 2 hodinami
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
před 3 hodinami
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
před 4 hodinami
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
před 4 hodinami
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
před 5 hodinami
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
před 6 hodinami
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
před 6 hodinami
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
před 6 hodinami
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
před 7 hodinami
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
před 8 hodinami
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
před 9 hodinami
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
před 9 hodinami
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
před 10 hodinami
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 11 hodinami
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 12 hodinami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 13 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
Českou filantropii nečekaně zasáhla smutná zpráva. Ve věku 78 let náhle zemřela Božena Jirků, která stála za činností Nadace Charty 77 a Konta Bariéry. Dosud působila ve správní radě.
Zdroj: Jan Hrabě