Brusel - Letos v květnu se v EU prodalo téměř 1,4 milionu vozů, což bylo o 0,8 procenta více než v květnu loňského roku. Za pět měsíců letošního roku pak prodej stoupl o 2,4 procenta na 6,88 milionu. Prodej roste hlavně díky poptávce v novějších členských zemích EU.
Z největších evropských trhů prodej rostl ve Španělsku a Británii, zatímco v Německu, které je největším automobilovým trhem v Evropě, a Itálii klesl. Ve Francii se prodej téměř nezměnil. V novějších zemích EU se odbyt v květnu zvýšil o 8,5 procenta, zatímco ve starších 15 členských zemích jen o 0,1 procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).
Největší automobilkou s podílem na trhu v EU 25,1 procenta zůstala skupina Volkswagen, jejíž součástí je i česká Škoda Auto. Prodej Volkswagenu vzrostl o 4,2 procent na 350.894 vozů. Škoda prodala 63.824 vozů a její prodej v květnu klesl o 1,4 procenta. Za pět měsíců je však vyšší o 8,9 procenta.
Prudký růst zaznamenala francouzská skupina PSA Group. Její prodej se zvýšil o 58 procent díky převzetí automobilky Opel-Vauxhall, která nebyla zahrnuta do loňských čísel. Prodej její značky Peugeot vzrostl o 3,4 procenta, prodej značky Citroën se však snížil o 3,1 procenta.
Mírný růst je podle partnera KPMG Jana Linharta v souladu s očekáváním pro letošní rok. "Tempo růstu však bude znatelně pomalejší, než v loňském roce. Trhy vysílají stále silnější varovné signály, takže je možné, že již příští rok přinese na evropský trh určitou korekci. Největším otazníkem zůstává, do jakých rozměrů narostou ochranářská celní opatření, která mohou značně ovlivnit právě automobilový průmysl," upozornil Linhart.
Související
Koncernu Volkswagen loni klesl odbyt. Dobře si vede Seat, mezi nejhoršími je Škoda
Dopad koronakrize: Prodej nových aut v USA i Británii loni výrazně klesl
prodej aut , automobilový průmysl , EU (Evropská unie) , Ekonomika , volkswagen , PSA Group , peugeot
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
28. června 2026 21:55
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
Norsko s napětím sleduje vývoj zdravotního stavu korunní princezny Mette-Marit, která v červnu podstoupila vážnou operaci, konkrétně transplantaci plic. Nejnovější informace o jejím případu prozradil jeden ze členů královské rodiny.
Zdroj: Lucie Podzimková