Dopad koronakrize: Prodej nových aut v USA i Británii loni výrazně klesl

Prodej nových aut ve Spojených státech loni klesl o 14,6 procenta na 14,57 milionu vozů. Uvedla to agentura AP s odvoláním na údaje od automobilek. Díky oživení ve druhé polovině roku jsou však automobilky ve výhledu na letošní rok optimistické.

Loňský prodej byl daleko od výkonu z předchozích pěti let, kdy se ročně prodalo více než 17 milionů vozů. Nakonec však byl ale výkon lepší, než většina analytiků očekávala, když v dubnu a květnu pandemie nemoci covid-19 donutila automobilky přerušit výrobu a mnoho prodejců zavřít.

Loni na jaře prudce vzrostla nezaměstnanost, protože státy zavedly karantény a další opatření k omezení šíření covidu-19. Továrny mimo jiné musely na zhruba dva měsíce zavřit, což přerušilo dodávky nových aut. Prodej aut se v první polovině roku propadl o 34 procent. S nástupem léta se však situace zlepšila a k zájmu o nákup přispěly i nízké úrokové sazby. V prosinci již prodej stoupl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o pět procent a průměrná cena prodaného auta stoupla podle údajů J.D. Power na rekordních více než 38.000 USD (808.000 Kč).

Prodej aut individuálním kupcům se již vrátil na běžnou úroveň. Prodej aut firmám, které nakupují ve velkém, jako autopůjčovnám, je však stále nižší.

Automobily stále nebyly schopné dohnat výrobu ztracenou v době nuceného uzavření závodů, upozornil analytik konzultační firmy LMC Automotive Jeff Schuster. Zásoby jsou tak nízké a kupující mají omezený výběra a ceny jsou vyšší. Podle analytiků zůstanou vyšší ceny i nízké zásoby ještě nějaký čas.

Schuster očekává, že letos se prodej aut zvýší na 15,7 milionu a stav zásob se zlepší ve druhém až třetím čtvrtletí. Nad 17 milionů se má prodej aut vrátit nejdříve v roce 2024.

Z jednotlivých automobilek prodej General Motors v USA se loni snížil o 11,9 procenta a Toyoty o 11,4 procenta. Prodej Fordu klesl o 15,4 procenta a automobilky Fiat Chrysler o 17,4 procenta. Prodej Volkswagenu se propadl o 12,8 procent.

Prodej plně elektrických aut podle údajů firmy Autodata ale vzrostl. Celkem se prodalo 260.092 elektrických aut, o 9,9 procenta více než o rok dříve.

Nejprodávanějším autem v zemi zůstal pickup série F automobilky Ford. Jeho prodej se však snížil o 12,2 procenta na 787.422 vozů. Druhý skončil Chevrolet Silverado, který sesadil na třetí pozici model Ram automobilky Fiat Chrysler.

Prodej nových aut v Británii loni klesl téměř o 30 procent na 1,63 milionu

Jde o největší meziroční pokles od roku 1943. Vyplývá to z předběžných údajů britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT), na které se dnes odvolává agentura Reuters. 

Prodej automobilů zásadně ovlivnil pokles o 97 procent v dubnu, tedy v prvním měsíci, kdy byla zavedena celostátní uzávěra. Prodejci v Anglii, Skotsku, Severním Irsku a Walesu postupně otevřeli až v červnu. "Za tři až čtyři měsíce jsme přišli téměř o tři čtvrtě milionu aut a už jsme to nedohnali," konstatoval šéf svazu SMMT Mike Hawes.

?Read our latest Covid-19 update for UK Automotive as England and Scotland enter a third lockdown, with a focus on: ?Vehicle showrooms?️Click and collect?‍?Manufacturing jobshttps://t.co/2FL1juTns9 pic.twitter.com/S2Tnp51Nyo

— SMMT (@SMMT) January 5, 2021

Prodejci v Anglii museli znovu zavřít během druhé uzávěry v listopadu, ale mnoho z nich se na takovou situaci připravilo možností koupit vůz přes internet a v prodejně si ho pouze vyzvednout. I tak se v listopadu prodej meziročně snížil o 27 procent.

Prodej nových aut v Británii za loňský rok byl na nejnižší úrovni od roku 1992 a má za sebou největší meziroční pokles od roku 1943. Británie tehdy kvůli účasti v druhé světové válce zapojila do výroby vojenského vybavení i průmysl, a tedy i ten automobilový.

Každé páté loni prodané auto mělo dieselový motor, každé desáté pak mělo bateriový či hybridní pohon. Svaz SMMT očekává, že letos prodej nových aut v Británii nepřesáhne dva miliony.

Automobilový průmysl loni s napětím očekával, jak dopadne jednání Bruselu a Londýna o budoucích vztazích po přechodném období. Obě strany dohodu nakonec dojednaly až na Štědrý den, tedy jen týden před koncem přechodného období. Hlavním cílem dohody bylo zajistit nerušenou obchodní výměnu, která nebude zatížena cly ani kvótami, což se podařilo. Automobilové odvětví i tak varuje před dodatečnými náklady.

Související

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Norsko je první zemí světa, kde se prodalo víc elektromobilů než klasických aut

Norsko se stalo první zemí světa, kde se prodalo více elektromobilů než aut na benzinový, naftový či hybridní pohon. S odvoláním na norský svaz pro silniční dopravu OFV to dnes uvedla agentura AFP. Podíl elektromobilů, které se loni v Norsku prodaly, činil 54,3 procenta. Německá automobilka Volkswagen tam zároveň předstihla amerického výrobce Tesla jako největší prodejce elektromobilů.

Více souvisejících

prodej aut automobilový průmysl Ekonomika USA (Spojené státy americké) auto General Motors Toyota ford motor company

Aktuálně se děje

včera

Vlastimil Válek (TOP 09)

Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel

Povinnost zajistit občanům základní síť lékařských pohotovostních služeb má přejít z krajských úřadů na zdravotní pojišťovny. Návrh příslušné novely zákona o zdravotních službách ve středu schválila vláda. Schválila rovněž návrh novely zákona o sociálních službách, kterým se má přesunout agenda související s vyplácením nepojistných sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem a s vydáváním průkazů osoby se zdravotním postižením z pracovišť Úřadu práce ČR pod Českou správu sociálních zabezpečení.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj

Plán na ukončení války diplomatickou cestou se rýsuje přinejmenším v hlavě Volodymyra Zelenského, i když není jasné, jak by na něj reagoval Vladimir Putin. Zelenskyj se každopádně v průběhu září chystá představit svůj záměr americkému protějškovi Joe Bidenovi. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Hladík

Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje

Česko se připravuje na extrémní projevy počasí, zejména vydatné dešťové srážky, které zemi zasáhnou ve zbytku tohoto týdne a mohou zvednout hladiny vodních toků až nad hranici třetího stupně povodňové aktivity. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o situaci podobnou té z let 1997 a 2002, kdy došlo ke katastrofálním povodním. 

včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024)

Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu

Slovenský parlament čelí patové situaci, kdy křeslo šéfa parlamentu už několik měsíců zeje prázdnotou. Opozice využívá vakuum k ostré kritice vlády a přichází s vlastním řešením. Odchod Petera Pellegriniho z koalice znemožnil obsadit důležitý post. Návrat šéfa SNS do čela parlamentu by mohl prohloubit vybočení ze zahraničně-politického kurzu.

včera

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, ve středu uvedl, že Kremlu se nelíbil způsob, jakým bylo během předvolební debaty mezi americkými prezidentskými kandidáty Kamalou Harrisovou z Demokratické strany a republikánem Donaldem Trumpem zmiňováno jméno ruského prezidenta. 

včera

Velká voda, ilustrační fotografie.

Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle extrémní srážky, které mohou způsobit velké povodně. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší bude situace ve východní polovině republiky, která se na výstražné mapě zbarvila do červené barvy. Ta značí extrémní stupeň nebezpečí. 

včera

včera

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy