Byty Airbnb jsou kvůli pandemii prázdné. Jak je využít? Lisabon má plán

Byty, které jsou obvykle pronajímány turistům, nyní ve městech po celém světě zůstávají prázdné, na rozdíl od loňského roku. Pod vlivem karanténních opatření a dalších restrikcí, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, se zdá pravděpodobné, že trh s nabídkou ubytování na krátkou dobu, kterému dominuje služba Airbnb, se po určitou dobu nevrátí na úroveň před pandemií. Pokud se mu vůbec někdy podaří se na ni vrátit.

V mnoha městech, která přitahovala velké množství turistů, tak nyní visí ve vzduchu otázka, jaký bude osud bytů dříve využívaných turisty, píše agentura Bloomberg.

S novým plánem přišel Lisabon. Stanovil si za cíl zaplnit některé z těchto volných bytů a zároveň vyřešit problém s dostupným bydlením, který se v době koronavirové pandemie ještě zhoršil. Letos na jaře portugalské hlavní město spustilo program, který má přimět krátkodobé pronajímatele, aby nabídli své byty zpět na trh dlouhodobých pronájmů. Neoficiální údaje naznačují, že v některých městech se to už děje přirozeně. Lisabon se ale rozhodl podpořit tento proces tím, že zmírní rizika pro pronajímatele. Pronajímatelé, kteří se rozhodnout programu zúčastnit, nebudou pronajímat byty jednotlivcům, ale přímo samotnému městu.

Program se jmenuje Renda Segura, tedy zajištěný příjem. Funguje tak, že pronajímatelé, kteří se bojí, že jejich byty zůstanou prázdné, mohou požádat o jejich pronájem městem na dobu nejméně pěti let. Město si vezme na starost vyhledání nájemců prostřednictvím programu dostupného bydlení zaměřeného na mladé lidi a rodiny s nízkým příjmem. Pronájem je stanoven na maximální částku mezi 450 eury (12.000 Kč) za měsíc za byt s jednou ložnicí po 1000 eur (26.700 Kč) za větší dům. Pro pronajímatele je to sice méně, než by dostali z pronájmu turistům, ale je to přinejmenším menší riziko a bez problémů. A přináší jim to také osvobození od daně z nemovitosti a daně z kapitálových výnosů.

Současné údaje naznačují, že pronajímatelé krátkodobého bydlení v Evropě budou muset brzy najít alternativní využití pro své nemovitosti. Podle analytiků společnosti AirDNA rezervace na Airbnb a konkurenční platformě Vrbo na týden začínající 13. července ve srovnání se stejným obdobím loni prudce klesly. V Lisabonu se propadly meziročně o 76 procent, v Amsterodamu o 75 procent a v Paříži o 74 procent. V počátcích pandemie nebyl tento pokles poptávky doprovázen poklesem nabídky - počet bytů nabízených na trhu s krátkodobým bydlením ve Francii se za leden až březen snížil jen o 3,2 procenta. To by mohlo naznačit, že i v době pandemie jsou pronajímatelé opatrní a nechce se jim přesouvat se z trhu s krátkodobým bydlením na trh s dlouhodobým bydlením.

Zatím je předčasné říci, zda lisabonský plán bude tím, co města budou potřebovat, aby se pronajímatelé cítili dostatečně bezpečně a přeorientovali se na dlouhodobé pronájmy. Program už ale přilákal malé množství pronajímatelů. V rámci prvního kola od poloviny května do konce června se městu podařilo získat 177 bytů. Oficiálně je ve městě registrováno ke krátkodobým pronájmům 25.000 bytů, takže zatím je to opravdu velmi nízký podíl. Město ale už na září plánuje druhé kolo a pokud by se podařilo počty dále zvýšit, mohlo by to mít znatelný dopad na závažný nedostatek dostupného bydlení.

Možná stejně důležitý by mohl být i přísun většího množství trvalých obyvatel do centrálních oblastí, kterým nyní dominuje cestovní ruch. Protože dlouhodobí obyvatelé ustoupili turistům, běžné obchody a služby se z těchto oblastí vytratily a nahradily je podniky, které uspokojují okamžité potřeby turistů. Výsledkem je, že město má méně zdrojů pro uspokojení potřeb svých obyvatel a cestovní ruch naopak vzkvétá. Oslabuje to ale energii města, která obvykle přitahuje návštěvníky na prvním místě.

Obavy z obrovského množství turistů přiměly před pandemií mnoho měst k zavedení nových politik. Amsterodam již v roce 2017 v obavách, že turistické podniky sníží dostupnost obchodů v centru, omezil schvalování nových provozoven zaměřených na turisty, jako prodejen se sýry nebo vaflemi. Lisabon vydal nařízení k zachování ohrožených obchodů v historickém centru, aby zabránil tomu, že se některé prostory změní na něco lukrativnějšího pro turisty.

Jiná města, jako Barcelona, se snažila udržet trvalé obyvatele v turistických oblastech zásahem proti nelegálním prázdninovým pronájmům a zákazem povolování nových hotelů. Uvidí se, zda snížení počtu turistů kvůli pandemii zmírní některé z těchto obav. Ale pokud nový program Lisabonu přiláká větší zájem, mohla by s podobnými programy přijít i další města, která čelí podobným problémům.

Související

Burza NYSE v New Yorku

Airbnb před vstupem na burzu prodala akcie dráž, než plánovala

Společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, stanovila v rámci primární veřejné nabídky (IPO) před vstupem na burzu cenu svých akcií na 68 dolarů za kus. To je více, než plánovala. Získá tak zhruba 3,5 miliardy dolarů (76,2 miliardy Kč), uvedla dnes agentura Reuters. V USA jde letos o největší primární nabídku akcií, hodnota celé firmy přesáhne 47 miliard dolarů.
Americký dolar

Airbnb chce prodejem akcií získat tři miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, hodlá v rámci připravovaného vstupu na akciovou burzu získat zhruba tři miliardy dolarů (téměř 70 miliard Kč). Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Firma chce podle nich využít nečekaně výrazného oživení svých aktivit z útlumu způsobeného koronavirovou krizí.

Více souvisejících

AirBnB portugalsko Ekonomika Turisté Byty

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy