Aktivita u fúzí a akvizic letos ve světě kvůli přibývajícím ekonomickým překážkám zpomalila

Aktivita u fúzí a akvizic letos ve světě kvůli přibývajícím ekonomickým překážkám proti rekordnímu roku 2021 zpomalila. V prvním pololetí letošního roku se ve světě uskutečnilo 24.124 transakcí, což bylo o čtvrtinu méně než ve stejném období loni. Aktivita se tak vrátila na úroveň roku 2019. Hodnota transakcí činila dva biliony dolarů, což je meziroční pětinový pokles. Vyplývá to z aktuální studie společnosti PwC, kterou má ČTK k dispozici.

Dvouciferný pokles podle studie způsobila vysoká srovnávací základna postpandemického boomu, během kterého se uskutečnila odložená spotřeba i ve sféře firemních fúzí a akvizic.

“Pokles aktivity na transakčním trhu pozorujeme i v ČR. Investoři pociťují nejistotu ohledně budoucího vývoje ekonomiky a situace na Ukrajině. Negativní dopad pak také má nárůst úrokových sazeb, který zdražuje financování akvizic. Odhadujeme, že by se letos v Česku mohlo uzavřít přibližně o 20 procent transakcí méně, než byl průměr posledních pěti let, což by představovalo přibližně 70 transakcí podle metodiky Mergermarket,” uvedl senior manažer fúzí a akvizic PwC ČR Daniel Janeček.

Fúze a akvizice jsou výrazně cyklická záležitost, což znamená, že kopírují křivku ekonomické konjunktury a recese. Nyní tak apetit investorů podle PwC sráží vyšší náklady na kapitál a rostoucí výnosové tlaky. Členové správních rad a investičních výborů jsou nyní často opatrní nebo dokonce odkládají obchody. Rostoucí inflace, obavy o dodávky a ceny energií, nedostatek pracovních sil a narušení dodavatelského řetězce vytvářejí tlak na rozvahy a upozaďují dlouhodobější priority, jako jsou právě transakce.

Co se týče sektorového rozdělení, první místo globálně v uplynulém pololetí obsadily podle studie nákupy a prodeje firem z oblasti technologií, telekomunikací a médií, které představovaly více než čtvrtinu počtu a třetinu hodnoty transakcí. Na druhé příčce se umístily finanční služby, které se postaraly o téměř čtvrtinu hodnoty všech transakcí v letošním prvním pololetí.

"Podobně jako na globální úrovni také v ČR se významná část transakcí odehrává v technologických odvětvích, což dokresluje vývoj ekonomiky směrem k většímu podílu služeb a digitalizaci. Některé z těch nejvýznamnějších a mediálně nejzajímavějších transakcí se odehrály právě v nových odvětvích, například nové mamutí investice do Rohlíku nebo Productboardu,” upozornil ředitel fúzí a akvizic PwC ČR Jan Hadrava.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 

Více souvisejících

firmy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy