Méně krádeží, vražd i znásilnění. V ČR letos patrně kriminalita klesla

Kriminalita v Česku v letošním roce pravděpodobně poklesla. Od počátku ledna do konce listopadu zaznamenali policisté zhruba 156.000 trestných činů, což je o 29.000 méně než ve stejném období loňského roku. Snížil se počet krádeží, majetkových trestných činů i obecné kriminality, vyplynulo ze statistik zveřejněných na webu policie. Kriminalita v Česku v posledních letech klesala, výjimkou byl loňský rok.

Na celkové kriminalitě se pravděpodobně odrazilo i omezení volného pohybu osob, které vláda zavedla na jaře a na podzim kvůli koronavirové pandemii. Například v březnu se počet násilných trestných činů meziročně snížil o 30 procent, bylo méně loupeží, vražd i znásilnění. Nejvýrazněji pak poklesl počet kapesních krádeží, což bylo dáno především zákazem turistů přicestovat do Česka. U některých trestných činů také v době nouzového stavu hrozí vyšší trestní sazby.

Policie vyřešila za posledních 11 měsíců přes 70.600 případů. Objasněnost se stejně jako v posledních letech pohybuje kolem 45 procent. Nejlépe se kriminalistům, stejně jako v minulých letech, dařilo řešit vraždy, tradičně nejméně zůstává objasněna majetková kriminalita.

Majetkové trestné činy tvořili také jako obvykle největší podíl na celkové kriminalitě. Policie řešila letos od ledna do konce listopadu 43.000 krádeží a 19.000 vloupání. Oba údaje jsou nižší než v roce 2019. Dalších majetkových trestných činů zaznamenali policisté zhruba 92.000, což je oproti loňsku pokles o 20.000.

Mírně se letos snížil počet vražd, policisté jich od ledna do listopadu evidovali 123, objasnili 87 procent z nich. Loni ve stejném období zaznamenali 125 těchto trestných činů. Nejvíce jich bylo motivováno osobními vztahy. Počet všech násilných činů poklesl o více než 1000 na zhruba 11.500. Výrazněji poklesla i hospodářská kriminalita, ze zhruba 22.8000 trestných činů na 17.400.

Loni v Česku vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na 199.221 trestných činů. Objasněno bylo 105.994 z nich. Před loňským rokem se kriminalita v ČR naposledy zvýšila v roce 2013 po lednové amnestii, kterou vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus. Tehdy vzrostla o sedm procent na více než 325.000 trestných činů, přičemž více než polovinu pachatelů tvořili recidivisté. Statistiky za celý letošní rok představí policisté nejspíše v lednu 2021.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Kriminalita v Česku loni oproti předchozímu roku klesla

Kriminalita v Česku loni proti předchozímu roku opět poklesla. Policie zaznamenala 153.233 trestných činů, meziročně o sedm procent méně. Objasněnost trestných činů loni vzrostla o jedno procento na 57,3 procenta. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Vražd loni policisté evidovali 105, neobjasněných zůstalo pět.
Ondřej Mundl, předseda Výkonného výboru Unie bezpečnostních složek pro městské a obecní policie.

Strážníci nemají k povinnému očkování motivaci. Hrozí výpovědi, soudy a nárůst kriminality, říká šéf Unie Mundl

Předseda Výkonného výboru Unie bezpečnostních složek pro městské a obecní policie a zároveň vedoucí strážník Městské policie v Jaroměři Ondřej Mundl se obává, že schválená vyhláška o povinném očkování může vést k exodu strážníků ze služby. A také zmiňuje, že obecní policie nepatří mezi hlavní složky Integrovaného záchranného systému (IZS), ale z hlediska plnění povinností na ni ministerstvo vnitra mnohdy pohlíží stejně. „Nikdo se nesnaží příslušníky složek pozitivně motivovat k vakcinaci, nenabízí žádné motivační bonusy. Pouze jsme vystavováni represím, že pokud se nenaočkujeme, přijdeme o práci. Veškeré spory tak mohou končit i u soudů a nelze vyloučit ani možnost nárůstu kriminality,“ říká pro EuroZprávy.cz Ondřej Mundl.

Více souvisejících

kriminalita krádeže Vražda krimi Znásilnění

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy