Přehlídka grafického designu bilancuje aneb Bienále Brno 2016 v číslech

Brno – Přes čtyři měsíce trval 27. ročník mezinárodního bienále grafického designu Bienále Brno 2016. Program, který se skládal ze slavnostního zahájení, třídenního sympozia nebo podzimního Setkání s Bienále, představil klíčové pojmy současného grafického designu a vizuální komunikace.

27. ročník Bienále se pokusil postihnout v obecné i v subjektivní rovině některé pojmy, které definují a ovlivňují současnou vizuální kulturu. Moravská galerie přehlídku organizovala ve spolupráci s externím týmem kurátorů, který tvořili Radim Pešek, Adam Macháček a Tomáš Celizna. Ti pro letošní ročník připravili šest hlavních výstavních projektů a deset výstavních prezentací v rámci OFF programu v Místodržitelském paláci.

Návštěvnost letošního ročníku Bienále Brno čítá přes 32 tisíc vstupů, což je standardní číslo posledních pěti ročníků přehlídky s výjimkou roku 2014, kdy se díky doprovodné akci Meet Czech Design návštěvnost dostala téměř k 40 tisícům vstupů.

Doprovodný program přilákal také velké množství návštěvníků, konkrétně 2 342 osob. Díky nově vybudovaným kavárnám mohli příchozí navštívit vernisáže až do pozdějších večerních hodin. Zúčastnilo se jich lehce přes 2 tisíce osob a na dětskou vernisáž přišlo 87 návštěvníků.

Nejvíce lidí přilákal program v měsíci červnu, kdy proběhlo zahájení a sympozium, a konec září a říjen, kdy bienále navštívili žáci základních a středních škol a vysokoškolští studenti. Během prázdnin byla naopak návštěvnost velmi nízká.

Velký zájem každoročně vzbuzuje soutěžní Mezinárodní přehlídka v Uměleckoprůmyslovém muzeu, kde byl představen výběr z přihlášených prací z celého světa vytvořených v průběhu posledních čtyř let. Výběrová komise vybrala pouze 44 prací z 878 přehlášených projektů grafického designu reflektující dlouhodobé spolupráce se zaměřením na soubory, edice a vizuální identity.

Neodmyslitelnou součástí přehlídky jsou také ocenění. Velkou cenu Bienále Brno 2016 – Cenu ministra kultury ČR osobně převzala Anna Haas ze Švýcarska za sérii nízkonákladových výstavních katalogů Rivista Apparente. Cenu primátora města Brna získala Anja Kaiser z Německa, Cenu českých center Jan Brož a Michal Landa z České republiky.

Cenu mezinárodní poroty tým designérů muzea Whitney a Cenu Bienále Brno za přínos v oboru grafického designu obdržel český tvůrce písma, grafik, typograf a pedagog František Štorm, jemuž Moravská galerie uspořádá výstavu v rámci 28. Bienále Brno 2018. Návštěvníci také svým hlasováním ocenili exponát č. 14 – Golden Bee 10 ruského grafického designéra Yuriho Gulitova.

Související

Moravská galerie

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní koncepcí

Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně navštívilo několik stovek lidí. Od inovované koncepce si Moravská galerie slibuje zvýšení návštěvnosti. Důležitým aspektem je provázání dobového volného a užitého umění. Jedním z kroků ke zpřístupnění instalace veřejnosti je zavedení dobrovolného vstupného.
Paneland - komentovaná prohlídka (foto: Bratru Velnerova)

Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě

Brno - Éra normalizace a s ní spojená paneláková kultura je pro většinu Čechů ožehavé téma – jak alespoň vyplývá z vysokého zájmu o výstavu Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstavu zahájila Moravská galerie 23. listopadu a od té doby ji vidělo přes dvacet tisíc návštěvníků. Galerie se proto rozhodla výstavu prodloužit a v posledním týdnu také návštěvníkům umožnit vstup i v pozdních večerních hodinách.

Více souvisejících

Moravská galerie Bienále Brno grafický design

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy