Jedna lež plodí druhou. Jak lháři dopadnou?

Pardubice – Dílo skotského dramatika uvádějí nově na prknech Východočeského divadla v Pardubicích. Tento víkend měla premiéru hra Anthony Neilsona Lháři.

Jako první premiéru 105. divadelní sezóny ve Východočeském divadle Pardubice uvedli současnou lehce morbidní komedii Lháři, která měla světovou premiéru před dvanácti lety v londýnském Royal Court Theatre. Postupně si získala fanoušky po celé Británii i v zahraničí.

Pardubičtí diváci ji měli šanci prvně spatřit v sobotu 11. října v Městském divadle, následně pak v neděli 12. října při druhé premiéře. Skotský dramatik Anthony Neilson, který je autorem nekonformních a provokativních komedií, staví na skvěle vypointované situační zápletce, ale také na ostrém slovním humoru.

„Na Štědrý večer jsou ve službě dva opravdu povedení strážníci Gobbel a Blunt. A snad právě pod dojmem radostných vánočních svátků projeví svou citlivost víc, než by bylo zdrávo. Znemožní jim totiž úspěšné řešení svého pracovního úkolu – sdělit postarším manželům jednu tragickou zprávu. Když totiž oba pochopí, že by manžely mohla zpráva velmi otřást, pokusí se o ohleduplný lidský přístup. Ten se jim ale zvrtne. Namísto toho, aby řekli pravdu, se vymlouvají a velmi ochotně využijí malého nedorozumění, které nastane. Jenomže jedna malá lež plodí další. A strážníci se do nich zaplétají čím dál více. V jejich síti nakonec uvízne nejen místní pastor, ale i lehce militantní Gronya, která na svou pěst organizuje domobranu proti pedofilovi, jenž se někde ve městě údajně ukrývá," uvádí k ději dramaturg Zdeněk Janál.

Drsnou a zároveň dojemnou komedii režíruje Zdeněk Dušek. V hlavních rolích se objeví Petr Borovec, Jan Musil, Ludmila Mecerodová a Zdeněk Rumpík.

Před sobotní premiérou proběhla ve foyer vernisáž výstavy abstraktních obrazů pardubického výtvarníka Víta Boučka.

Nejbližší reprízy jsou naplánované na 20. a 31. října.

Související

Více souvisejících

Východočeské divadlo Pardubice

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 2 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy