Patnáctý GRAND Festival smíchu je za dveřmi

Pardubice – Ve středu začne jubilejní XV. ročník GRAND Festival smíchu. Návštěvníci se mohou těšit na ty nejlepší divadelní komedie, které současná česká divadelní scéna nabízí, ale také na bohatý doprovodný program.

GRAND Festival smíchu se, jak je již z názvu patrné, zaměřuje pouze na komediální žánr, který je na jiných festivalech opomíjen. Diváci se mohou těšit na různé části programu tohoto festivalu.

Během jednoho týdne diváci shlédnou sedm nejlepších komedií, které v minulém roce vznikly na českých a moravských divadelních scénách. O titul Komedie roku 2014 budou soutěžit nadčasová komedie o lásce Mnoho povyku pro nic pražského Divadla v Dlouhé, cirkusové Zkrocení zlé ženy Činoheráku z Ústí nad Labem, singles groteska Můj romantický příběh Divadla Petra Bezruče z Ostravy, nekorektní politická fraška Listopad pražského Divadla ABC, bláznivé Prokletí nefritového škorpióna podle filmu Woodyho Allena v podání Divadla A. Dvořáka Příbram, groteskně-satirická komedie Mrtvé duše Městského divadla Brno a lehce morbidní Lháři domácího souboru.

Těchto sedm soutěžních komedií bude hodnotit odborná porota, ve které zasednou divadelní recenzenti Jana Paterová, Jan Kolář a Petr Klár, dramaturg ČT a pedagog DAMU Zdeněk A. Tichý a režisér Otakar Kosek. Dále se souboru utkají o přízeň studentské poroty a o podporu diváků. Již čtvrtý rok bude také udělena Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos oblasti komedie.

Všechny výsledky budou uděleny v rámci závěrečného Galavečera smíchu, který bude natáčet ČT a v přímém přenosu jej tak budete moct sledovat na ČT art. Galavečerem vás provedou Martin Dejdar, Petra Janečková a Dagmar Novotná.

Plno představení také diváci mohou shlédnout v rámci doprovodného programu. Prolog máme za sebou, ale diváci se mohou těšit i na jakýsi „dovětek" festivalu v únoru. Zároveň se foyer divadla proměnilo na galerii, ve které je umístěna putovní výstava The Tap Tap načerno plná nakažlivého černého humoru. Ve Východočeské galerii v Pardubicích pak jsou k vidění fotografie z předchozích ročníků GRAND Festivalu smíchu.

Pardubice se tak již popatnácté stanou městem plným smíchu. GRAND Festival smíchu bude ve dnech 26. ledna – 2. února hostit Východočeské divadlo Pardubice. Nad XV. ročníkem převzali záštitu ministr kultury Daniel Herman, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, pardubický primátor Martin Charvát a prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Související

Pardubice již brzy ožijí GRAND Festivalem smíchu

Pardubice již brzy ožijí GRAND Festivalem smíchu

Pardubice – Blíží se svátek divadelních komedie – GRAND Festival smíchu. Již popatnácté se do pardubického Východočeského divadla sjedou divadelní soubory z celé republiky a některá z nich budou bojovat o přízeň odborné poroty.

Více souvisejících

Festival GRAND Festival smíchu Východočeské divadlo Pardubice Skupina The Tap Tap

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 20 minutami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 52 minutami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 1 hodinou

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Nové informace o střelci na Trumpa: Kde pracoval a jak se dostal ke zbrani?

Střelec Thomas M. Crooks, který se v sobotu pokusil zastřelit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, zřejmě použil zbraň patřící svému otci. Zahraničním médiím už se podařilo kontaktovat i zástupce školy, kterou útočník absolvoval, či jeho současného zaměstnavatele. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy