Herec Jan Apolenář z Četnických humoresek slaví půlstoletí

Brno - V pondělí 31. srpna 2015 se dožívá významného životního jubilea opora hereckého souboru Městského divadla Brno, herec Jan Apolenář.

Janovy herecké zkušenosti se datují již od dětských let, kdy hrál v dětském filmu Kufr plný nadějí. Tato zkušenost ho natolik ovlivnila, že se rozhodl vystudovat herectví. Po absolvování brněnské JAMU se rozhodl upsat divadlu Radost, které v té době pěstovalo hudební žánr. Zároveň hostoval v Divadle bratří Mrštíků, odkud posléze dostal lákavou nabídku, zahrát si hlavní roli skřítka Puka v připravovaném muzikálu Zdenka Merty a Stanislava Moši Sny svatojanských nocí. Jan Apolenář souhlasil, a tak se zrodil na dlouhou dobu fenomén a velká herecká a muzikálová hvězda. Za roli Puka byl nominován na úplně první Cenu Thálie. Následoval další úspěšný titul – vizualizované oratorium Bastard, který se hrál po tři léta v MdB i v Národním divadle v Praze. S Janem Apolenářem opět v hlavní roli.

Zdroj: YouTube

Své herecké a hlavně pěvecké umění zúročil v pražských inscenacích, v hlavním městě působil devět let. Objevil se v muzikálech Dracula, Johanka z Arku, Krysař, Sweet Charity či Kleopatra. Rodné město však nikdy zcela neopustil a po těchto zkušenostech kývl znovu na nabídku Stanislava Moši, aby se vrátil do svého domovského divadla. Městské divadlo Brno přineslo Janovi mnoho hereckých rolí, z těch muzikálových můžeme jmenovat Buča ze slavného titulu Cikáni jdou do nebe, Théophila Venota v Naně, Fagina v muzikálu Oliver!, Kaifáše v muzikálu Jesus Christ Superstar, desátníka Apika z Kdyby tisíc klarinetů, Kozlíka z Markéty Lazarové. Nezapomenutelná je jeho role Macechy v dětském muzikálu Sněhurka a sedm trpaslíků. V současné době si můžete vychutnat jeho sytý baryton v muzikálu Let snů LILI, kde s velkým citem pro komediantství a s velkým gustem ztvárňuje ošklivého trolla Fůriuse.

Janu Apolenářovi se nevyhýbaly role ani činoherní. Za všechny uveďme například Matěje Šumbala z Našich furinatů, Lorda Williama Sandse z Jindřicha VIII., Glova mladšího z Hráčů či Dona Alfonsa ze hry Kamenný host aneb Prostopášník.

Své účinkování na obou scénách MdB si Jan Apolenář pochvaluje, ale nijak své umění nevyzdvihuje. Sám totiž říká, že je mezi herci nejlepší zpěvák a mezi zpěváky jeden z nejlepších herců. Jeho skromnost je však v přímém kontrastu s míněním nejen diváků a fanoušků, ale také s míněním odborné kritiky. Jan Apolenář posbíral totiž šest nominací na Cenu Thálie, přičemž za dvě role se dostal do užší nominace – za roli Puka, jak jsme výše uvedli, a posléze za roli Buča z muzikálu Cikáni jdou do nebe.

Tvář Jana Apolenář mohou diváci potkat také na televizních obrazovkách, např. v pohádkách Princezna se zlatým lukem, To vánoční šturmování, O ševci Matějovi a komtesce Julince a v neposlední řadě v seriálu Četnické humoresky.

Za všechny kolegy a přátele tedy přejeme Honzovi mnoho pěkných rolí, v neposlední řadě však také štěstí a harmonii v osobním životě.

Související

Michal Isteník jako Profesor Cajthaml v inscenaci Brněnské kolo

RECENZE: Hold vitrínám v Městském divadle Brno aneb Sejdou se neandrtálec, vodník a Edison

RECENZE: Městské divadlo Brno již osmým rokem zakončilo sezónu premiérovou inscenací na Biskupském dvoře. Letos pro uvedení pod širým nebem napsala autorská trojice Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán zpěvohru Brněnské kolo aneb Jak ukrást Věstonickou venuši. Bláznivý muzikál s hudbou Karla Cóna pracuje s brněnskými legendami a pověstmi, reálnou historií, ale i se zcela nově vymyšlenými prvky.

Více souvisejících

Jan Apolenář (herec) Městské divadlo Brno (MdB)

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

včera

25. prosince 2025 21:05

Volodymyr Zelenskyj

Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vánočním projevu vyslal světu i Kremlu velmi silný vzkaz, ve kterém se zdánlivě vyjádřil k osudu Vladimira Putina. V emotivním videu Zelenskyj prohlásil, že i když Rusko přineslo Ukrajině nesmírné utrpení, nedokázalo zlomit jednotu ani víru ukrajinského národa. V narážce na ruského vůdce uvedl, že v myslích mnoha lidí dnes rezonuje jediné přání, aby onen původce zla zahynul, ačkoliv v modlitbách k Bohu Ukrajinci žádají o něco vyššího – o mír, za který bojují a který si zaslouží.

25. prosince 2025 19:48

Donald Trump

Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček

Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.

25. prosince 2025 18:35

Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu

Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy