Letní shakespearovské slavnosti představí novou komedii

Praha/Ostrava - Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete režisérky Jany Kališové je hlavní novinkou letošních Letních shakespearovských slavností. Mimo to nabídnou obě pražské scény ještě šest dalších her, ale také tři večery věnované památce Williama Shakespeara. V Ostravě pak ožije nově zpracovaný Hamlet.

„Moře, hudba, láska – tři slova, která u Shakespeara zazní hned v prvním monologu komedie, se stala východiskem pro celou naši inscenaci. Z blízkosti moře vychází elegantní scénografické řešení Martina Chocholouška i podoba celé řady půvabných kostýmů Sylvy Hanákové. V představení zazní hudba nejen scénická. Uslyšíme živou kapelu, šašek své písničky doprovází hrou na ukulele i flétničku, Olivie má k dispozici zvláštní "vodní" klavír. A láska a její až nejbláznivější podoby jsou pochopitelně hlavním tématem nádherné komedie, která podivuhodně spojuje bujarou a nespoutanou radost ze života s jemnějšími tóny melancholie, poezie a snad i trochou smutku nad plynutím času a života. Pro tenhle kontrast někdy až drastického humoru s okamžiky překvapivé hloubky mám Večer tříkrálový obzvlášť ráda," říká o nové inscenaci režisérka Jana Kališová.

Komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete vznikla na vrcholu Shakespearových tvůrčích sil a pojí se s oslavami středověkých a renesančních svátků bláznů. A proto o blázny a jejich rozverné kousky nebude rozhodně nouze. V hlavních rolích Večera tříkrálového se objeví Tomáš Macháček a Marie Doležalová, ale také Milan Šteindler, Nela Boudová či Josef Carda.

Kromě nové inscenace budou naprogrmau i další úspěšné hry jako například tragédie Romeo a Julie s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem, komedie Mnoho povyku pro nic s Petrou Horváthovou a Petrem Čtvrtníčkem. Představí se takét oblíbený Sen noci svatojánské s Vandou Hybnerovou a Davidem Prachařem a nebude chytět ani stálice letních slavností, která je na repertoáru už od roku 2009, Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou, Simonou Stašovou a Evou Režnarovou.

Ostrava pro tento rok chystá premiéru Hamleta s Tomášem Savkou, Miroslavem Etzlerem a Pavlínou Gajdošíkovou, kterou představí v červenci na scéně Nejvyššího purkrabství. Na konec srpna je na Letní scénu Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí nachystaná tragédie Othello, která svojí loňskou premiérou vzbudila nebývalé nadšení především u slovenského publika.

Letošní jubilejní výročí 400 let od smrti Williama Shakespeara také značně ovlivní program Letních shakespearovských slavností. Celé tři večery budou věnovány na počest tomuto výnamnému dramatikovi. „Významné jubileum si připomíná celý svět a také my jsme do našeho programu zařadili projekt věnovaný zmíněnému výročí. Přípravy jsou v plném proudu, na dvou večerech nazvaných Pocta Shakespearovi spolupracujeme s profesorem Martinem Hilským, ve třetím samostatném večeru pak Prague Shakespeare Company představí svou plenérovou verzi Richarda III. v angličtině," říkdoplňuje ředitel Slavností Michal Rychlý.

Letní shakespearovské slavnosti proběhnou od 28. června do 3. září v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Vstupenky budou v prodeji od 26. dubna.

Související

Více souvisejících

Letní shakespearovské slavnosti William Shakespeare

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy