Letní shakespearovské slavnosti pokračují s Romeem a Julií. Nejslavnější tragédii pak vystřídají "Paničky"

Praha - Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Letos se vrátí nejslavnější milostný příběh všech dob v pojetí režisérského dua SKUTR, Romeo a Julie. Později naváže komedie Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela.

Nejslavnější milostná tragédie všech dob se letos vrací na program Letních shakespearovských slavnostní. Tereza Voříšková a Jan Sklenář se opět představí jako Romeo a Julie v podání režisérského dua SKUTR v malebném prostředí Královské zahrady na Pražském hradě.

Druhá Letní scéna na nádvoří Lichtenštejnského paláce v horní části Malostranského náměstí pak bude od druhé poloviny srpna patřit dnes již legendární inscenaci komedie Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela.

Milostné vzplanutí Julie Kapuletové a Romeo Monteka režisérský tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) pojal ve vizuálně a hudebně mmořádném stylu. Insenace nabízí řadu strhujících výkonů, a to včetně vedlejších rolí. 

„Romeo a Julie je zpočátku komedií a poté hororovým snem. Myslíme si, že se ideálně hodí pro Shakespearovské slavnosti. Ta hra přináší výjimečné herecké příležitosti pro celou skupinu herců. A také je to text, který si přímo říká o zpracování pomocí pohybu, hudby a obrazu. A to je trochu naše parketa,“ vysvětlují režiséři.

Titulní role v inscenaci ztvárnili Tereza Voříšková a Jan Sklenář. „Dřív jsem Julii vnímala jako unylou vzdychající holčičku, teprve teď, když ji hraju, jsem změnila názor. Teď poznávám úplně jinou Julii, která má v sobě daleko víc životní síly, než jsem tušila,“ svěřila se Tereza Voříšková.

Jan Sklenář dodává: „Vzrušuje mě hledat způsob, jak se do toho textu a figury oblékat a snažit se ji rozžít tak, aby to bylo přirozené a aby to mělo jiskru v oku, pokusit se vytvořit z textu hry postavu s lidskou a současnou tváří. Moc mě bavilo se tím od zkoušky ke zkoušce prodírat.“

"Síla a univerzálnost této Shakespearovy tragédie spočívá v tom, že intimní příběh osudové lásky je zmarněn intolerancí a nenávistí lidí kolem nich. Klíč ke konkrétní podobě této nenávisti není v Shakespearově textu, ale ve společnosti, v níž se tato Shakespearova tragédie odehraje a v níž je vnímána. Shakespeare nemusel napsat konkrétní důvody sváru Monteků a Kapuletů, protože ty si každá doba a každá společnost, včetně té dnešní, vždycky napíše sama," říká o hře překladatel Martin Hilský.

Nejblíbenější inscenací Slavností jsou nepochybně Veselé paničky windsorské. Před osmi lety zde měla komedie o ženském důvtipu a hloupé mužské žárlivosti premiéru v režii Jiřího Menzela. 

„Komedie mám rád, protože v nich často zajiskří víc pravdy a moudrosti než v tragédiích, které nám obvykle předkládají pravdy dávno známé,“ říká režisér.

V hlavní roli bonvivánského rytíře Jana Falstaffa již devátým rokem vystoupí Bolek Polívka, důvtipnou paní Pažoutovou hraje Simona Stašová, její spikleneckou přítelkyni paní Brouzdalovou ztvární Eva Režnarová. V dalších rolích se můžeme těšit na Jaromíra Dulavu, Jaroslava Satoranského, Michala Novotného, Šárku Vaculíkovou, Jana Cinu, Jana Přeučila a další.

Romeo a Julie je na programu od 7. srpna a Veselé paničky windsorské od 22. srpna 2017.

Související

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete (foto: Viktor Kronbauer)

Sváteční komedie Večer tříkrálový otevře druhou Letní scénu v Praze

Praha - Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu a letošní novinku Hamlet příští týden vystřídá komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Po úspěšné loňské premiéře se inscenace vrací opět s atraktivním hereckým obsazením s Marií Doležalovou, Tomášem Měcháčkem, Nelou Boudovou a dalšími.

Více souvisejících

Letní shakespearovské slavnosti Kukučka SKUTR - Trpišovský Jiří Menzel kultura Divadla festivaly Tereza Voříšková (herečka) Boleslav Polívka Simona Stašová Jaroslav Satoranský Jan Přeučil

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy