Sváteční komedie Večer tříkrálový otevře druhou Letní scénu v Praze

Praha - Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu a letošní novinku Hamlet příští týden vystřídá komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Po úspěšné loňské premiéře se inscenace vrací opět s atraktivním hereckým obsazením s Marií Doležalovou, Tomášem Měcháčkem, Nelou Boudovou a dalšími.

Komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete se po loňské premiéře vrací i letos na program Letních shakespearovských slavností. Malebné prostředí Lichtenštejnského paláce v horní části pražského Malostranského náměstí opět zaplní atraktivní herecké obsazení s Marií Doležalovou, Tomášem Měcháčkem, Nelou Boudovou, Václavem Koptou, Milanem Šteindlerem, Monikou Timkovou, Josefem Cardou, Martinem Pechlátem, Ondřejem Rychlým nebo Petrem Stachem.

Večer tříkrálový se označuje za Shakespearovu sváteční komedii. „Napsal ji pravděpodobně v roce 1601, tedy přibližně v době, kdy napsal Hamleta a byl na vrcholu svých tvůrčích sil. Večer tříkrálový byla komedie spjatá s oslavami, se svátečním „převráceným“ světem příznačným pro středověké a renesanční svátky bláznů,“ vysvětluje překladatel Shakespearova díla Martin Hilský.

Rozverná komedie vypráví o výstředním a elitářském Orsinovi, který je opojený hudbou a svými city k sebestředné krásce Olivii, také o Viole, která se převleče za muže a touží po Orsinovi a přitom je sama předmětem Oliviiny slepé touhy. Dále sledujeme věčně rozjařeného Tobiáše Říhala, jenž tahá peníze z Ondřeje Trasořitky a slibuje mu svou neteř Olivii, služku Marii a blázna z povolání jménem Feste, jenž strojí tipné a dost kruté léčky na samolibého Malvolia, který podobně jako ostatní podlehl klamnému příslibu lásky.

V roli Olivie se objeví herečka Marie Doležalová. „Je to pro mě nový druh postavy, mám pocit, že jsem nikoho takového nikdy nehrála. Vlastně vždycky hraju přesně opačné typy, než je Olivie. Ona je hrdá, důstojná, sebevědomá, ale taky typická ženská: nedostává to, co chce, a je hysterická,“ vypočítává mladá herečka.

„Hra se odehrává u moře a moře zasahuje poměrně výrazně do osudů postav – Viola se domnívá, že jí moře uloupilo bratra, totéž se domnívá její dvojče Sebastian o ní. A Orsino hned na začátku přirovnává lásku k „moři, které všechno pozře“. Takže jsem požádala scénografa Martina Chocholouška, aby vytvořil loď, respektive luxusní jachtu, na které se hned na začátku koná večírek nóbl společnosti a kde se cosi stane. Zajímavé je, že Martin si myslí, že vytvořil vilu, já zase, že loď, a vlastně oba máme pravdu. Ale i to nechme na divácích. Konec konců pan profesor Hilský často mluví o tom, že Shakespeare účinně podněcuje divákovu imaginaci,“ vysvětluje své tvůrčí záměry režisérka Jana Kališová.

Šaška okouzlujícím způsobem hraje Petr Stach, který ve Večeru tříkrálovém dokazuje svoji uměleckou všestrannost. „Hraju tam na ukulele a zobcovou flétničku. Na ukulele doprovázím písničky a flétnička je takové poznávací znamení jeho profese,“ říká herec, který ovšem umí hrát i na saxofon a příčnou flétnu.

Titul si režisérka Jana Kališová vybrala sama. „Večer tříkrálový jsem nikdy nerežírovala a asi ho mám ze Shakespearových komedií vůbec nejradši. I když moc ráda mám i komedii Marná lásky snaha s jejím obracením slovíček a broděním se řekou slov. Brilantní práci s jazykem (a nejen ji) má ostatně Večer tříkrálový s touhle ranou komedií společnou. Líbí se mi na něm melanž bezuzdného veselí, melancholie a poezie,“ svěřuje se Jana Kališová.

Související

Více souvisejících

Letní shakespearovské slavnosti kultura Divadla William Shakespeare Marie Doležalová Nela Boudová (herečka) Martin Pechlát (herec) Petr Stach (herec)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy