Léto v Ostravě ve znamení Williama Shakespeara. Soutěžte o vstupenky na slavnosti

Ostrava - Projekt Shakespeare Ostrava 2016 na začátku prázdnin vstoupí do druhé poloviny. Představí se devátý ročník Letních shakespearovských slavností Ostrava, projekt se navíc rozroste o řadu výstav a výtvarných projektů.

Divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti se v Ostravě koná od roku 2008. Premiéra Hamleta v režii Janky Ryšánek Schmiedtové bude již pátou inscenací, která v Ostravě v rámci festivalu vzniká. „Připravovat velkou inscenaci je vždy velmi náročné, ale my jsme rádi, že můžeme našim hercům dát příležitost si zahrát v tomto prestižním projektu. Moc mě těší, že zájem nejen ostravských diváků o naše produkce každý rok roste," říká ředitel festivalu Petr Sýkora. Festival navštíví nová komedie z Prahy Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete v režii Jany Kališové a kromě obou premiér uvede festival také čtyři další tituly.

Vstupenky na představení je možné zakoupit v síti Ticketportal nebo je mohou diváci vyhrát ve velké letní soutěži. „Úkolem je přebásnit, přepsat, vyfotit, namalovat, zazpívat, zahrát a natočit nebo zkrátka jakkoli jinak autorsky ztvárnit sonet číslo 24 a poslat nám své dílo na e-mail william@shakespeare2016.cz do 20. července 2016. Vybereme tři nejlepší tvůrce a každého z nich odměníme dvěma vstupenkami na některé z představení Letních shakespearovských slavností Ostrava," sděluje koordinátorka projektu Zuzana Vinklárková.

Sonet č. 24:Jak mistr rytec moje oko vrylodo mého srdce obrysy Tvé krásy.V mé hrudi je jak v rámu pověsilo,teď s perspektivou umně pohrává si.Tvá krása se pak do mých očí skryje,a jen když Ty své do mých upíráš,stane se z mého srdce galerie,v níž za sklem očí visí Tvoje tvář.Vidíš, jak oči očím pomáhají.Ty moje přeci kreslily Tvou krásu,Tvé okna jsou, co nahlédnout pak dajído mého srdce slunečnímu jasu.Ač svedou mnohé, jednu vadu mají.Kreslí, co vidí, cit však nepoznají.(W. Shakespeare, překlad M. Hilský)

Shakespearovy sonety a citáty se začínají šířit do ulic Ostravy, ať už v podání Bílého divadla, nebo díky instalacím Ivana Kuly. Ten od 1. července sestaví v centru města interaktivní objekty představující osobu a dílo W. Shakespeara. Plechová konstrukce bude tvořena základní krychlí s otvorem, před který bude předsazena silueta postavy slavného dramatika. Uvnitř ve dvou třetinách výšky bude zakotvena kruhová tabule o průměru něco málo větším než šířka objektu a její část by měla vyčnívat na boku, aby bylo možno s kruhem otáčet: „Smyslem instalace tohoto zařízení uvnitř objektu je umístění Shakespearových citátů na obvodu kruhu, které by měly být viděny a čteny přes výřez v místě, kde se na přední straně evokující obličej dramatika nachází jeho levé oko," komentuje jeden ze svých objektů s názvem Williamovo oko Ivan Kula.

Kvýstavní části projektu se připojí také Ostravské muzeum, které představí výstavu prezentující velmi vzácné rukopisy Shakespearových renesančních současníků. Výstava s názvem Seznamte se: William Shakespeare představí Shakespeara jako umělce v kontextu alžbětinského divadla i atmosféry alžbětinské doby. Vernisáž výstavy proběhne 12. července 2016 v 17 hodin v prostorách Ostravského muzea.

Související

Více souvisejících

Letní shakespearovské slavnosti William Shakespeare

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy