Plzeň – Včerejším Improzápasem, v němž se utkal tým z Prahy a Plzně, začal letošní již devátý ročník Divadelního léta pod plzeňským nebem. V rámci festivalu bude možné zhlédnout především hru Don Quijot s Kamilem Halbichem v hlavní roli i reprízy loňské komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes!
Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem každý červenec již několik let oživuje historické centrum Plzně. Letošní devátý ročník se uskuteční na novém místě, kterým je prostranství U Zvonu. Jeviště je obklopené hledištěm pro čtyři sta diváků.
Už tuto sobotu 2. července se uskuteční premiéra Dona Quijota. Na motivy nejslavnějšího španělského románu všech dob ji napsal umělecký šéf festivalu a zároveň režisér inscenace Vilém Dubnička. Autorem románu je Miguel de Cervantes, od jehož úmrtí letos v dubnu uplynulo 400 let. Hlavní roli důmyslného rytíře Dona Quijota de la Mancha ztvární Kamil Halbich, divadelní a filmový herec a dabér.
„Donkichotství je v každém z nás, a tak se náš příběh může odehrát komukoli, kdykoli a kdekoli. Proto je také scéna spíše abstraktní než historická. K literární předloze se nicméně hrdě hlásíme, a tak nám písečná pláň U Zvonu připomíná španělskou vyprahlou step," říká Dubnička. Po sobotní premiéře bude následovat deset repríz.
Včetně této hry se diváci mohou těšit na reprízy komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes!, která loni slavila velký úspěch. Postavu Sherlocka Holmese ztvární Pavel Batěk.
Jiné typy jevištního umění
V rámci vedlejšího programu se divákům již představil i další typ jevištního umění v podobě Improzápasu: Plzeň vs. Praha. Ten připravili organizátoři společně s Johan, z.s. „Improzápas je malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem utkávají v hraných, zpívaných i vyprávěných improvizacích na divácká témata. Cílem, ač to tak na první pohled může vypadat, není zničit protivníka, ale společně vytvářet kvalitní improvizaci, mít radost ze hry a komunikace mezi herci a diváky," říká Martina Šimánková z Dramacentra Johan.
V polovině července se uskuteční ještě jedna bitva s názvem Slam Poetry Open Air. Půjde o exhibiční set českých slamerů, mezi nimiž se objeví mistr ČR 2014 Anatol Svahilec, mistr ČR 2013 Metoděj Constantine, Pan Václav, Kňour a další. Slam poetry je performativním žánrem, kdy jednotliví slameři využívají nejen vlastního textu, ale i slovní a divadelní improvizace, mimiky a pohybu. Zároveň přitom konfrontují a zapojují publikum, jež je zde jediným porotcem.
Tento open air divadelní festival, který je největším takovým festivalem v Plzeňském kraji, pořádá PaNaMo ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni a za podpory Města Plzeň, Plzeňského kraje a společnosti Plzeň 2015.
Související
OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
Policejní manévry v Plzni. Hledala se bomba a muž se zbraní na střeše paneláku
Plzeň , Divadla , Divadelní léto pod plzeňským nebem
Aktuálně se děje
před 33 minutami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 1 hodinou
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 2 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 4 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 5 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 9 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.
Zdroj: Libor Novák