Shakespeare, Verdi i Werich. Moravské divadlo Olomouc představuje plán na příští sezónu

Olomouc – Příští sezóna v Moravském divadle Olomouc bude pestrá. V celkem dvanácti premiérách se na jevišti největší olomoucké scény objeví jak Cyrano z Bergeracu, tak loupežník Ernani, cynický vikomt de Valmont nebo pohádková hrdinka Jana Wericha.

Moravské divadlo Olomouc dnes představilo dramaturgický plána příští sezónu 2017/2018. Nová sezóna nabídne celkem dvanáct titulů, ještě před slavnostním zahájením však projde hlediště divadla další etapou rekonstrukce.

„Věřím, že se nám podaří vyměnit všechna sedadla v parteru i na balkonech, dále pak vybavit hlediště novými koberci i tapetami a čalouněním. Čeká nás také modernizace orchestřiště. To vše je možné vykonat pouze v čase divadelních prázdnin. Proto i letos ukončíme sezonu o několik dní dříve a novou sezonu zahájíme o několik dní později. Věřím, že diváci tyto důvody pochopí a ocení naši péči o jejich komfort,“ sdělil ředitel Moravského divadla Pavel Hekela v tiskové zprávě.

Novou sezónu odstartuje stejně jako loni autorský titul Michaely Doleželové. Po historicky komickém Robinu Hoodovi, na němž dramaturgyně a autorka spolupracovala s novým uměleckým šéfem činohry Romanem Venclem, to tentokrát bude moderní komedie Vzpoura nevěst v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. Komedie se odehrává v agentuře pro plánování svatebního dne, podle Doleželové však nejde o feministický arsenál namířený proti mužům, ale o humornou sebereflexi žen.

Příští sezóna v činoherním souboru se ponese ve znamení francouzské kultury. „Je to právě Francie, jíž vděčíme za položení základů novodobé evropské kultury a vzdělanosti. V roce 2018 navíc oslaví země galského kohouta šedesát let své existence, jelikož teprve roku 1958 vyhlásil Charles de Gaulle takzvanou pátou republiku. Připomeneme si také sto let od úmrtí Edmonda Rostanda, autora nesmrtelného Cyrana z Bergeracu,“ vysvětlil umělecký šéf souboru Roman Vencl.

Diváci se mohou těšit na adaptaci milostné novely Romaina Rollanda Petr a Lucie či dramatizace románu Choderlose de Laclose Nebezpečné vztahy. Domácí tvorbu v repertoáru zastoupí dramatizace působivého románu Jana Vrby Boží mlýny, kterou vytvoří Roman Vencl a bývalý dramaturg olomoucké činohry Miroslav Ondra. V inscenaci zazní písně Jarka Nohavici. Podle Vencla je Moravské divadlo Olomouc jediným divadlem u nás, kterému je dovolenou použít Nohavicovy písně a živě je interpretovat.

V repertoáru nebudou chybět ani dramatické a komické opery, muzikály a operety. Vůbec poprvé v Olomouci bude uvedena Verdiho opera Ernani. „Za Verdiho života byl tento titul nejhranějším ze skladatelovy bohaté tvorby. Při jeho studiu jsem si uvědomil, o jak nádherné dílo se jedná. Vychází z italského belcanta a raně romantické italské operní tvorby, navzdory tomu, že je, podobně jako Nabucco, prodchnutý revoluční atmosférou,“ popsal umělecký šéf souboru Miloslav Oswald, který k režii přizval Karlu Štaubertovou.

Roman Vencl, ve spolupráci s Michaelou Doleželovou, se poprvé pustí do režie operety. Po úspěšném nastudování Mozartovy komické opery Kouzelná flétna dvojice uvede inscenaci operety Vinobraní Oskara Nedbala. Milovníci muzikálů se mohou těšit na inscenaci oblíbeného titulu Zvonokosy v režii Dagmar Hlubkové, která v Olomouci uvedla úspěšné muzikály Sugar či Noc na Karlštějně.

Baletní soubor pokračuje s adaptacemi Shakespearových her v režii Roberta Balogha a po aktuálním Othellovi uvede komický balet na motivy hry Zkrocení zlé ženy, pojednávající o věčném střetu mezi ženou a mužem. Druhou premiérou baletního souboru bude večer moderních choreografií. „Sjednocujícím prvkem bude odraz moderního tanečního divadla ve středoevropském kontextu. Osobité taneční kreace pro náš soubor vytvoří choreografové z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky,“ přiblížil umělecký šéf baletu, Robert Balogh.

V roce 2018 si přijdou na své i malí diváci, pro které vznikne nový pohádkový titul z produkce Moravského divadla. Werichova Královnu Koloběžku první zde totiž nastuduje se členy činoherního souboru jejich kolega Jan Ťoupalík.

PREMIÉRY V SEZONĚ 2017/2018:

15. 9. 2017 Janka Ryšánek Schmiedtová, Michaela Doleželová: VZPOURA NEVĚST (činohra)6. 10. 2017 Oskar Nedbal: VINOBRANÍ (opereta) 3. 11. 2017 ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY (balet)24. 11. 2017 Edmond Rostand: CYRANO Z BERGERACU (činohra)15. 12. 2017 Giuseppe Verdi: ERNANI (opera)19. 1. 2018 Romain Rolland: PETR A LUCIE (činohra)28. 1. 2018 Jan Werich: KRÁLOVNA KOLOBĚŽKA PRVNÍ (pohádka)23. 2. 2018 Petr Markov, Jindřich Brabec: ZVONOKOSY (muzikál)16. 3. 2018 Christopher Hampton: NEBEZPEČNÉ VZTAHY (činohra)13. 4. 2018 Central European Dance Meeting (balet)11. 5. 2018 Jan Vrba: BOŽÍ MLÝNY (činohra)8. 6. 2018 Gaetano Donizetti: DON PASQUALE (opera)

Související

Elena Gazdíková v operetě Vinobraní (foto: Jan Procházka)

Moravské divadlo Olomouc chystá slavnostní koncert k výročí republiky

Olomouc - Letošní rok je pro Českou, potažmo Československou republiku ve znamení hned několika kulatých výročí. K oslavám se přidává i Moravské divadlo Olomouc, které přichystalo koncert ke stému výročí vzniku Československé republiky. V podání sólistů a sboru opery a operety a za doprovodu orchestru Moravského divadla zazní ukázky z děl Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, slovenskou tvorbu bude zastupovat Eugen Suchoň.

Více souvisejících

Moravské divadlo Olomouc (MDO) olomouc Divadla Jaromír Nohavica muzikál Balet William Shakespeare Robert Balogh (režisér choreograf) Jan Werich (herec)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy