Poslední premiérou Národního divadla Brno v této sezóně bude Shakespearova „problematická“ hra

REPORTÁŽ: Národní divadlo Brno uvede ve své poslední premiéře této sezóny Shakespearovu „problematickou“ hru Něco za něco, v níž se zrcadlí současnost. V režii Martina Glasera nás čeká temné drama o hledání lidství a příběh, jako vystřižený ze současného tisku.

Od krásného Mahenova divadla se klasičtí autoři, jako je právě William Shakespeare, tak nějak očekávají. Přesto se ale inscenační tým pod vedením samotného ředitele divadla, tentokrát však v pozici režiséra, Martina Glasera, a dramaturga Martina Sládečka rozhodli pro málo uváděné drama Něco za něco. Píšu drama, protože právě tuto hru lze jen těžko zařadit do kategorií komedie-tragédie. Proto se jí také říká „problematická“.

„Těžko říci, jedná-li se o komedii nebo tragédii. Závěr je stejně zneklidňující jako celá hra, ani vysloveně komický, ani tragický, spíše jaksi „dnešní“: nejednoznačný a nesmírně citlivý na intepretaci. Zoufale v této hře scházejí hrdinové, s nimiž by se divák mohl ztotožnit, ještě zoufaleji pak jednoznační lumpové, které by mohl s pocitem zadostiučinění odsoudit. Všechno je ještě trochu komplikovanější,“ říká dramaturg Martin Sládeček, který na tiskové konferenci přiznal, že se se zbytkem inscenačního týmu doslova zamilovali právě do nejednoznačnosti hry, kdy divák rozhoduje sám, jestli jsou postavy dobré či špatné.

Kníže Vincentio odcestoval na diplomatickou misi. V době jeho nepřítomnosti jej zastupuje náměstek Angelo, bezúhonný muž a strážce dobrých mravů. Neúprosně usiluje o pořádek ve městě. Mladého Claudia hodlá pověsit za to, že přivedl do jiného stavu Julii, s níž nebyl právoplatně sezdán. Amnestii, zdá se, neudělí ani na základě prosebných odvolání Claudiovy sestry Isabely. Z váženého občana a zapřisáhlého odpůrce smilstva se vyklube největší zhýralec, korupčník a chlípník.

Výchozí divadelní situace je vskutku jak vystřižená ze současného tisku. Navýsost aktuální téma je právě to, co zaujalo inscenační tým na Shakespearově dramatu. „Předlohu jsme očesali na významové jádro,“ sdělil na tiskové konferenci v Mahenově divadla Martin Glaser. Podle něj bude inscenace temným dramatem, v němž jsou tři komediální scény; mixem emocionálního dramatu a zároveň politického souboje mocí.

Výtvarná složka inscenace vychází z dějiště příběhu, tedy Vídně, v níž se po čtrnáct let nedodržují zákony. Kostýmy jsou tedy inspirované přelomem devatenáctého a dvacátého století a na scéně bude stát zdevastovaný palác. Důležitou složkou je také světelný design Martina Špetlíka, který pracuje se šerosvitem.

V roli Isabely uvidíme Hanu Tomáš Briešťanskou. „Shakespeare je vždycky buď za trest nebo za odměnu. Já jsem se rozhodla, že pro mě bude za odměnu,“ řekla herečka, která se s dramatikem setkala již v inscenaci Večeru tříkrálového nebo Romea a Julie. Náměstka Angela ztvární Martin Siničák a Knížete Vincentia Václav Veselý.

Premiéra inscenace Něco za něco se koná 22. června 2017 v Mahenově divadle v Brně.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno William Shakespeare Martin Glaser (ředitel NdB) Martin Sládeček (dramaturg) Václav Veselý (herec) Martin Siničák (herec) Hana Tomáš Briešťanská (herečka) Jan Grundman (herec) Roman Blumaier (herec) kultura Divadla

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

včera

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři

V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti stejnému měsíci v loňském roce evidují strážci zákona nárůst počtu úmrtí u motorkářů. Od začátku roku nepřežilo dopravní nehody 356 lidí, vyplývá ze statistik dopravní policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy