Praha – Jak se daří demokracii v postkomunistických zemích a jaké je současné postavení zemí Visegrádu v rámci Evropské unie? Odpovědi na tyto otázky se pokusí najít druhý ročník setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest. Festival Divadla pod Palmovkou proběhne již v druhé polovině října.
Druhý ročník setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest, který organizuje Divadlo pod Palmovkou, letos hostí dvě inscenace z Polska, dvě ze Slovenska a jednu z Maďarska. Program bude hledat odpovědi na otázky týkající se demokracie v postkomunistických zemích a současného postavení zemí Visegrádu v rámci Evropské unie.
„Těší nás, s jakým zájmem se setkal první ročník našeho festivalu. Palm Off Fest za něj získal prestižní ocenění EFFE (Europe for Festivals / Festivals for Europe), což je pro nás důkazem, že podobně koncipovaná přehlídka nabízí významnou kvalitu nejen v českém, ale i v mezinárodním měřítku,“ říká ředitel festivalu a Divadla pod Palmovkou Michal Lang v tiskové zprávě.
Festival zahájí domácí inscenace Nora v režii Jana Nebeského a bude pokračovat provokativní inscenací Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného.
„Frljićovo Prokletí vyvolalo v Polsku živou diskusi, která bohužel skončila několikadenním obléháním zmíněného divadla skupinami neofašistů a náboženských fundamentalistů. Přitom tato inscenace není žádnou lacinou provokací. To mohou tvrdit pouze ti z protestujících, kteří inscenaci neviděli. Frljić své dílo komponuje spíše jako promyšlený divadelní esej, v němž řeší otázku moci a jejího zneužívání – a to bez ohledu na to, zda tak činí katolická církev nebo samotné, často rádoby politické divadlo,“ vysvětluje Lang.
Další v programu je inscenace Anna Franková Nového divadla z Nitry v režii Šimona Spišáka, dále Nejsme barbaři! z budapešťského Katona József Színház, Tenkrát v Bratislavě Slovenského komorního divadla z Martina a Divadelník z lodžského Teatru Stefana Jaracza v režii Agnieszky Olsten.
Z českých souborů se představí ten domácí s inscenací Jak sbalit ženu 2.0, dále přijede brněnské Divadlo Husa na provázku s inscenací Dynastie v režii Michala Dočekala.
Palm Off Fest opět nabízí také bohatý doprovodný program. „I letos budou po jednotlivých inscenacích následovat diskuse s tvůrci. Hlavní linii doprovodného programu tvoří přehlídka nejlepších dokumentárních filmů ze zemí střední Evropy. Přehlídku pro festival připravil náš partner Institut dokumentárního filmu se svým projektem KineDok. KineDok si klade za cíl rozšiřovat a pečovat o komunitu diváků dokumentárního filmu a dostávat autorský dokument do povědomí širší veřejnosti formou projekcí na netradičních místech. Během festivalu se projekce budou konat v prostorách Synagogy na Palmovce a ukončí je nedělní odpolední workshop bollywoodského tance pro rodiny s dětmi,“ informuje dramaturg festivalu Jan Jiřík.
Druhý ročník festivalu Palm Off Fest se uskuteční od 20. do 31. října 2017 na scénách pražského Divadla pod Palmovkou. Vstupenky jsou k dispozici na goout.cz a na pokladně Divadla pod Palmovkou.
Program festivalu:
20. 10. 19.00 Nora, rež. Jan Nebeský, Divadlo pod Palmovkou
21. 10. pásmo dokumentárních filmů ze střední Evropy, Synagoga na Palmovce 17.00 Rozkaz je rozkaz + Oni, rež. Viktor Oszkár Nagy, András Petrik, Krisztina Meggyes, Maďarsko, 2015 19.00 FC Roma, rež. Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar, Česká republika, 2016, po projekci diskuse s tvůrci
22. 10. pásmo dokumentárních filmů ze střední Evropy, Synagoga na Palmovce 14.00 Královna ticha, rež. Agnieszka Zwiefka, Polsko, 2014 15.30 workshop bollywoodského tance pro rodiny s dětmi
22. 10. 19.00 Prokletí, rež. Oliver Frljić, Teatr Powszechny, Varšava
24. 10. 19.00 Dynastie, rež. Michal Dočekal, Divadlo Husa na provázku, Brno
25. 10. 19.30 Jak sbalit ženu 2.0, rež. F. X. Kalba, Divadlo pod Palmovkou
26. 10. 19.00 Anna Franková, rež. Šimon Spišák, Nové divadlo, Nitra
28. 10. 19.00 Nejsme barbaři!, rež. Vilmos Vajdai, Katona József Színház, Budapešť
29. 10. 19.00 Tenkrát v Bratislavě, rež. Patrik Lančarič, Slovenské komorní divadlo, Martin
31. 10. 19.00 Divadelník, rež. Agnieszka Olsten, Teatr Stefana Jaracza, Lodž
Související
Nejlepší je Divadlo v Dlouhé. Portál i-divadlo.cz vyhlásil výsledky výroční ankety
Nominace na Cenu Thálie jsou zveřejněny. Kdo má letos šanci?
Divadlo pod Palmovkou , Divadlo Husa na provázku , Michal Dočekal (režisér) , festival Palm Off Fest , kultura , Divadla
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
před 1 hodinou
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
před 3 hodinami
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 3 hodinami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 4 hodinami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 5 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 5 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 6 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 7 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 8 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 9 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 10 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 10 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 11 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 12 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 13 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
Západní část Kolumbie zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,4 stupně, které si podle dosavadních zpráv úřadů vyžádalo nejméně dvacet lidských životů. Katastrofa vyvolala v mnoha oblastech chaos, přičemž záchranné složky neprodleně zahájily rozsáhlé operace na vyproštění lidí uvízlých pod troskami zřícených objektů.
Zdroj: Libor Novák