Nominace na Cenu Thálie jsou zveřejněny. Kdo má letos šanci?

Praha - Prestižní ocenění Ceny Thálie udělované Hereckou asociací již zná nominované umělecké a inscenace za loňský rok. Letos mají šanci umělci z Národního divadla, Národního divadla moravskoslezského nebo Městského divadla Brno.

Ceny Thálie, udělované za mimořádné umělecké výkony již znají své nominace za loňský rok. O laureátech rozhoduje Kolegium pro udílení Cen Thálie, jmenované prezidiem Herecké asociace.

V nominacích na ženský herecký výkon v kategorii činohra najdeme Terezu Dočkalovou za roli Nory ve stejnojmenné inscenaci Divadla pod Palmovkou, dále Veroniku Khek Kubařovou za roli Katjy v Interview Dejvického divadla a Eva Salzmannová za monodrama Jasno lepo podstín zhyna, které uvádí MeetFactory Praha.

Za mužský herecký výkon v činohře byl nominován Daniel Bambas za roli Edwarda Kynastona v inscenaci Krás(k)a na scéně Městského divadla Mladá Boleslav, Martin Finger za Waltera Fabera v inscenaci Homo Faber, kterou má na repertoáru Činoherní studio Ústí nad Labem, a Robert Finta za roli Joeyho Sturdy v inscenaci Teď mě zabij Národního divadla moravskoslezského Ostrava.

V kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr ma na Cenu Thálii šanci tanečnice Fanny Barrouquére za sólovou roli v Amazonách Lenky Vagnerové. Dále Nikola Márová za Matku v části Svěcení jara inscenace Timeless Národního divadla Praha. Třetí z nominantek je Barbora Šulcová, kterou porota vybrala za sólovou roli části O Balcao de Amor inscenace All That Jazz, Rock, Blues, kterou uvádí Národní divadlo moravskoslezské.

Z mužských interpretů se v této kategorii uchází o cenu tanečník Burkan Serkan Cebeci za roli D´Artagnana ve Třech mušketýrech Národního divadla moravskoslezského. Dále Rory Ferguson za roli Pavla Maliny v Petrolejových lampách - Obrazy z Jilemnice Divadla F. X. Šaldy Liberec a Ondřej Vinklát za roli Vyvoleného ve zmíněném Svěcení jara z Národního divadla.

Na ženský herecký výkon v kategorii Opera byla nominovaná pěvkyně Markéta Cukrová za roli Poutníka v inscenaci Láska na dálku Národního divadla Brno, Maida Hundeling za Desdemonu v opeře Otello v Národním divadle moravskoslezském Ostrava a Kateřina Kněžíková za Adinu v Nápoji lásky opět Národního divadla Brno.

Za mužský výkon v opeře byl nominovaný Svatopluk Sem za roli Giorgia Germonta v La traviatě Jihočeského divadla České Budějovice, Andrij Škurhan za roli Dunoise v Panně Orleánské v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Třetím pěvcem je Titusz Tóbisz, kterého porota vybrala za roli Lacy Klemeně z Jej pastorkyni ze stejného divadla.

Poslední kategorií je muzikál. Zde zabodovala Lucie Bílá s rolí Sestry Mary Clarence v Sestře v akci, kterou můžete vidět v Hudebním divadle Karlín. Další nominantkou je Natálie Grossová, která zazářila v roli Sáry v Plese upírů v Goja Music Hall Praha. Třetí je Katarína Hasprová za roli Paní Danversové v muzikálu Rebecca v Národním divadle moravskoslezském.

Za mužský výkon v muzikálu nebo operetě byl nominován Peter Pecha za roli Rockyho ve stejnojmenné inscenaci Dark style agency s. r. o., dále Pavel Režný za Tonyho v muzikálu West Side Story Divadla J. K. Tyla v Plzni a Daniel Rymeš za titulní roli muzikálu Chaplin v Městském divadle Brno.

O držitelech letoších cen se dozvíme na předávání, které proběhne 24. března v Národním divadle.

Související

Více souvisejících

ceny thálie kultura Divadla Divadlo pod Palmovkou Veronika Kubařová Dejvické divadlo Městské divadlo Mladá Boleslav Činoherní divadlo (Ústí nad Labem) Národní divadlo moravskoslezské (NDM) Národní divadlo Divadlo F. X. Šaldy Liberec Markéta Cukrová (operní zpěvačka) Národní divadlo Brno Kateřina Kněžíková (operní zpěvačka) Jihočeské divadlo Lucie Bílá Hudební divadlo Karlín muzikál Rocky Divadlo J. K. Tyla (Plzeň) Městské divadlo Brno (MdB)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 28 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy