RECENZE: Octomilka, kvasinka nebo člověk? Dotkni se vesmíru a pokračuj v Městském divadle Brno

RECENZE: Po pražském Národním divadle uvedlo hru Dotkni se vesmíru a pokračuj René Levínského i Městské divadlo Brno. V režii Hany Burešové sledujeme příběh Bohumila Plánovského, kterému se podařilo objevit mechanismus vzniku nového druhu, a tedy podstatu evoluce. Co když je v genomu zašifrován vzkaz od našeho stvořitele?

Současný český autor René Levínský, původním povoláním teoretický fyzik, se ve svojí hře Dotkni se vesmíru nechal inspirovat matematikem Iljou Ripsem, který se v devadesátých letech pokusil dekódovat Boží vzkazy zašifrované v Tóře. Levínského hrdinové však jdou ještě dál a hledají Boží vzkazy v genomu.

Vedoucí skupiny Biochemie a molekulární biologie Ústavu chemické ekologie AV ČR, Bohumil Plánovský (Petr Štěpán), objevil mechanismus vzniku nového druhu, a tedy podstat evoluce. Jeho dlouholetý přítel Adam Šmíd (Igor Ondříček) chce genomy analyzovat ze svého pohledu matematického lingvisty. Co když je v genomu ukrytý vzkaz od našich stvořitelů?

Hru uvedlo v roce 2016 pražské Národní divadlo na Nové scéně v režii Jana Friče. V Městském divadle Brno je příběh přenesen právě do Brna, jehož reálie hrají v inscenaci velkou roli a často jsou zdrojem (někdy sice prvoplánového, ale přesto účinného) humoru.

Fričova verze v Praze byla přesycena režijními nápady, které zastínily příběh. Režie Hany Burešové naopak sází na jednoduchost a spíše tradiční styl, což je v tomto případě rozhodně ku prospěchu věci. Levínského hra totiž sama o sobě není jednoduchá a pro člověka, který se neorientuje alespoň v základech genetiky, těžko pochopitelná.

Burešová tedy bez výrazných úprav nechává vyniknout děj předlohy; k tomu jí napomáhají výborné herecké výkony v čele s jako vždy vynikajícím Petrem Štěpánem v hlavní roli Bohumila Plánovského, který se zajímá více o vědecké experimenty než o svou manželku Božidaru (Alena Antalová). Sehrané obsazení doplňuje Svetlana Janotová jako mladá doktorandka Anděla, Ivana Vaňková v roli novinářské krásky Svatavy nebo Aleš Slanina jako entomolog Jonáš.

Jednoduchou scénografii Tomáše Rusína opět doplňuje v Mdb až příliš často využívaná projekce. V tomto případě se zdá být většinou opravdu zbytečná, neslouží totiž k posouvání děje, ani k časoprostorové lokaci. Světlým okamžikem je televizní rozhovor novinářky s Plánovským, kdy je projekce efektně využita a díky Štěpánově hereckému výkonu se jedná o snad nejlepší scénu inscenace.

Dotkni se vesmíru a pokračuj je inscenace pro náročnějšího diváka, od kterého vyžaduje soustředěnost a spolupráci. Přestože se najdou momenty, kterým by neuškodilo krácení a zrychlení tempa, díky režii Hany Burešové a hereckému obsazení se jedná o jednu z lepších činoher Městského divadla Brno.

Celkové hodnocení: 75%

Městské divadlo Brno

René Levínský: Dotkni se vesmíru a pokračuj

Režie: Hana BurešováKostýmy: Zuzana Štefunková-RusínováDramaturgie: Štěpán OtčenášekScéna: Tomáš RusínHudba: Petr HromádkaSvětelný design: David KachlířObsazení: Petr Štěpán (Ing. Bohumil Plánovský, Ph.D.), Alena Antalová (JUDr. Božidara Plánovská, jeho žena), Svetlana Janotová (Mgr. Anděla Suchemá, jeho doktorandka), Igor Ondříček (RNDr. Adam Šmíd, Ph.D., lingvista a matematik), Viktor Skála (Prof. RNDr. Duan Antal, Dr.Sc., ředitel ÚCHE AV ČR), Ivana Vaňková (Bc. Svatava Hovorková, novinářka), Miloslav Čížek (Prof. Ing. Cyril Špaček, Dr.Sc., emeritní biochemik), Rastislav Gajdoš (Doc. Ing. Vojtěch Růžička, CSc., biochemik), Aleš Slanina (Mgr. Jonáš Kristek, Ph.D., entomolog), Jan Mazák (RNDr. Jiří Řehoř, CSc., předseda spolku Sysifos) a další

Premiéra: 16. září 2017 na Činonerní scéně Městského divadla Brno (psáno z reprízy 18. září 2017)

Související

Ti druzí

RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií

Poslední inscenace sedmdesáté osmé sezóny Městského divadla v Brně je jenom třetí v této divadelní sezóně, protože jako všude jinde, i zde zasáhla pandemie, která omezila divadelní premiéry. O to větší svátek máme, když se objeví nová inscenace. Inu, čeho je méně, toho si více vážíme. Nejnovější premiéra inscenace Ti druzí, kterou v roce 2022 napsala již v té době známá britská autorka Pam Valentine, je duchařskou komedií, ovšem není to jenom zábava ke zasmání.

Více souvisejících

Městské divadlo Brno (MdB) Hana Burešová (režisérka) recenze Petr Štěpán (herec) Alena Antalová Svetlana Janotová (herečka) Jan Mazák (herec) kultura Divadla

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

včera

Tomáš Souček

Kapitána národního týmu Součka trápí koleno. Köstl i tak doufá, že bude proti Gruzii k dispozici

Během úvodního zápasu českého národního týmu s Portugalskem přišla kromě předvedené hry a prohry 1:2 další nepříjemnost v podobě obnoveného zdravotního problému s kolenem u kapitána Tomáše Součka. To ho trápilo i před startem Eura a v trénincích před Portugalskem měl jisté úlevy. Přesto však asistent trenéra Jaroslav Köstl věří, že Souček je znám jako veliký bojovník hraje, i když je mu cokoliv.

včera

Pohonné hmoty narazily na dno. Podle expertů ceny opět porostou

V Česku se zastavuje pokles cen pohonných hmot. Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou v podstatě na svém dně a nyní už půjdou nahoru. Pro řidiče to znamená, že letošní vrcholná motoristická sezóna bude z hlediska nominálních cen paliv druhou nejdražší v historii. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy