Brno – Vojenský pilot, major Lars Koch, se musí za své činy zodpovídat před soudem. Jak vyřešil únos letadla teroristy a jak rozhodne soud? Dozvíte se v nové inscenaci Národního divadla Brno. O tom, jestli bude pilot odsouzen nebo ne, rozhodnou však sami diváci.
Let společnost Lufthansa z Hamburku do Mnichova unesou teroristi. Letadlo míří proti Allianz Aréně, kde v té chvíli sleduje fotbalový zápas sedmdesát tisíc fanoušků. Vojenský pilot, major Lars Koch, jedná a za svůj činy se musí následně zodpovídat před soudem.
Hra Teror, kterou uvede Národní divadlo Brno na scéně divadla Reduta, je výjimečná tým, že roli porotců svěřil autor divákům. Na jejich hlasování totiž závisí konečný verdikt nejednoznačného případu. Autor tak klade zásadní otázky po právních, morálních a psychologických aspektech řešení situace.
Autor hry Ferdinand von Schirach (1964) patří k nezářivějším současným autorům Německa. Bývá přirovnáván ke Kafkovi i Heinrichu von Kleistovi; původním povoláním právník čerpá ze soudní praxe náměty pro své povídky a romány.
U nás vyšel Schirachův soubor povídek Verbrechen (Zločiny), za který v roce 2010 získal prestižní Kleistovu cenu. Drama Teror z roku 2014 získalo diváckou cenu za nejlepší inscenaci sezony 2015/2016 a stalo se mezinárodním divadelním hitem. Soudní drama vypovídá nejen o terorismu a násilí, ale i o ochromujícím strachu z něj a odvaze jednat.
Inscenaci uvidíme v režii Martina Glasera. V hlavních rolích se představí Zdeněk Dvořák, Jan Grundman, Martin Siničák, Eva Novotná, Dušan Hřebíček nebo Klára Apolenářová.
Premiéra inscenace Teror se koná 13. října 2017 v divadle Reduta.
Související
RECENZE: Lhář. Nová inscenace v Národním divadle v Brně odhaluje naši nepoučitelnost
RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně
Národní divadlo Brno , Divadlo Reduta , Martin Glaser (ředitel NdB) , Jan Grundman (herec) , Martin Siničák (herec) , Eva Novotná , Dušan Hřebíček (herec) , Divadla
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě