Co ND chystá nového na sezónu 2014/2015?

Praha - Národní divadlo pro divadelní sezonu 2014/2015 chystá ve svých čtyřech divadelních budovách(Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo a Nová scéna) 19 premiér a desítky repertoárových titulů.

Balet Národního divadla uvede tři premiéry. Poprvé v historii se na jevišti Státní opery představí známý klasický titul La Bayadere. Na původní hudbu Ludwiga Minkuse a v návaznosti na originální verzi Mariuse Petipy vytvoří choreografii a režii Javier Torres. Na stejném jevišti představí i druhou premiéru sezony - baletní triptych s názvem Ballettissimo.

Komponovaný večer zahájí 1. symfonie Gustava Mahlera, opus, který vytvořil umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska v roce 2010 a který měl svou světovou premiéru na výstavě EXPO v čínské Šanghaji. Závěr večera bude patřit Ludwigu van Beethovenovi a jeho 7. symfonii v úžasné choreografii německého tvůrce Uwe Scholze. Mezi těmito dvěma symfonickými a již uvedenými díly se jako kontrast objeví opus zcela nový, jehož choreografem bude Ital Jacopo Godani, který patří mezi nejpodstatnější a nejosobitější jména současné evropské taneční scény.Na piazzetě se připravuje pokračování projektu BOUDA. Posilou Činohry se stane nový kmenový režisér Daniel Špinar. Operní soubory Národního divadla, tedy Opera Národního divadla a Státní opera, plánují pro sezonu 2014/2015 celkem osm velkých operních premiér a jedno poloscénické provedení. V nabídce nebude chybět ani komorní a experimentální opera, která se od příští sezony zabydlí na Nové scéně. Vedle operních premiér připravuje Opera Národního divadla na listopad a prosinec 2014 také tradiční Adventní koncerty a na 27. ledna každoroční oslavu Mozartových narozenin ve Stavovském divadle. I v nové sezoně poběží oblíbený zábavný a vzdělávací cyklus Opera nás baví pro děti a jejich rodiče.

Související

Více souvisejících

Národní divadlo - Nová scéna Národní divadlo

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 44 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy