Národní divadlo představilo dramaturgický plán na příští sezónu

Praha - Národní divadlo ve středu představilo své plány na příští sezónu. Umělecké soubory chystají devatenáct premiér a na repertoáru zůstane pět desítek inscenací.

Ředitel a umělečtí šéfové souborů Národního divadla ve středu odhalili své plány na příští sezónu, tedy sezónu 2018/2019. V hlavním foyer historické budovy naší první divadelní scény se shromáždili ředitel Jan Burian, umělecký šéf baletu Filip Barankiewicz, umělecký šéf činohry Daniel Špinar a umělecký šéf opery Petr Kofroň a společně oznámili, že dohromady chystají devatenáct premiér. Na repertoáru navíc zůstane pět desítek inscenací.

Ještě před konkrétním výpočtem nejbližších premiér se ohlédneme za minulým rokem. V roce 2017 skončilo hospodaření Národního divadla v celkovém zisku téměř čtrnáct a půl milionu. Rok byl naplněn především provozními změnami v podobě generální rekonstrukce historické a provozní budovy Státní opery. V zadím traktu Anenského areálu "Liliová" dosud probíhá rozsáhlá rekonstrukce prostor, v nichž právě od příští divadelní sezóny nalezne zázemí činoherní soubor a hudební archiv divadla. Během loňského roku Národní divadlo odehrálo dohromady 1027 představení a průměrná návštěvnost činila téměř 76 procent.

Nyní se už podívejme na plánované premiéry do přítí sezóny. Balet pod vedením Filipa Barankiewicze připravuje tři významná díla v duchu sloganu Tradičně & osobitě. První premiéra sezóny 2018/2019 s názvem KYLIÁN bude oslavou české státnosti a vznikne u příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky v roce 1918, který byl bodem zvratu v českých dějinách – dodnes je symbolem svobody a demokracie. Právě svoboda tvorby je to, co mají všechny formy umění společné. Pro tuto výjimečnou příležitost vybral významný český choreograf Jiří Kylián čtyři svá díla, jimiž toto kulaté výročí uctíme - Žalmová symfonie, Bella Figura, Petit Mort, Šest tanců. Slavnostní premiéra se uskuteční 11. 10. 2018 v Národním divadle.

Druhou premiérou bude baletní soubor pokračovat v jednoduchosti a ryzosti klasické elegance v rámci více než 130-ti leté tradice uvádění Labutího jezera v Čechách. Působivá a dlouhá historie tohoto slavného baletu sahá do roku 1877 v Moskvě, kdy byla spojena se jménem českého rodáka Václava Reisingera, který pro světovou premiéru vytvořil choreografii. Česká první scéna doposud uvedla dvanáct dalších adaptací. Každé nové zrození tohoto titulu je vždy oslavou fenoménu klasického tance a nyní  bude poprvé v historii věnováno nenapodobitelnému choreografovi Johnu Crankovi. Česká premiéra se uskuteční 28. března 2019 v Národním divadle v nové scénografii.

Třetí premiéra sezony je inspirována jedním z nejznámějších románů Franze Kafky napsaným před více než sto lety. Proces slavného italského choreografa Maura Bigonzettiho nutí, díky Kafkovu tématu, k zamyšlení. Jeho svět odráží společenský zmatek Evropy kolem roku 1914, napjaté vztahy mezi evropskými velmocemi, kdy jsou lidé sledováni tajnou policií a najednou zatýkáni, ale přináší také atmosféru plnou emocí. Proces měl světovou premiéru 27. března 2015 ve Státním divadle v Hannoveru a kromě potěšení z choreografie přináší i neméně silný zážitek z hudby. Česká premiéra se uskuteční 13. června 2019 na scéně Stavovského divadla.

Činoherní soubor si do příští sezóny připravil jednu novinku do historické budovy Národního divadla, tři do Stavovského divadla a čtyři na Novou scénu. Dominantní postavení budou mít tentokrát čeští autoři. První významnou událostí sezony bude druhý ročník festivalu Pražské křižovatky, věnovaný odkazu Václava Havla. Letos se bude konat na přelomu září a října a hlavní hvězdou bude bezpochyby Michail Baryšnikov, který nepřijede jako tanečník, nýbrž jako činoherec, s jevištní adaptací básní svého přítele Josifa Brodského.

Do historické budovy Národního divadla si jistě najdou cestu milovníci českého literárního „pokladu“, Kytice Karla Jaromíra Erbena. Sbírka balad, která vyšla před 165 lety, láká umělce i čtenáře dnes stejně jako kdysi. Na jevišti se Kytice rozhodně neocitne poprvé, na scéně Národního divadla to ale bude naprostá novinka. Strhujících příběhů o lásce často až za hrob se ujme režijní duo SKUTR, s jehož tvorbou jsme se již setkali v inscenaci Lorkovy Krvavé svatby.

Ve Stavovském divadle se mohou diváci těšit na autorskou adaptaci románu Jáchyma Topola Noční práce, kterou pod názvem Kouzelná země připraví Jan Mikulášek, režisér výrazného interpretačního gesta, tvůrce našich diváckých „hitů“ Spalovač mrtvol a Maryša. Bude to tak jeho třetí český titul na scénách ND.

Další inscenací ve Stavovském divadle bude i další dramatizace. Půjde o román Netrpělivost srdce Stefana Zweiga. Román rakouského prozaika, esejisty a básníka založený na pronikavém popisu psychologie lidského jednání v mezních životních situacích, které slabého člověka přivedou tam, kam by to nikdy nečekal, se na českém jevišti objeví vůbec poprvé, a to v režii uměleckého ředitele Činohry Daniela Špinara. Spolu s hlavním hrdinou si bude jistě nejeden divák přát: Kéž by tak člověk v pravou chvíli dokázal říct ne!

S touto sezónou se ve Stavovském divadle rozloučí klasika nejklasičtější. Bude to Molièrův Misantrop - hra o muži, který sice pohrdá společenskou přetvářkou, ale zamiluje se do ženy, která je ztělesněním tohoto nešvaru. Jak si s tím poradit bude zjišťovat režisér Jan Frič.

Na Nové scéně se hned na začátku sezony oslaví výročí vzniku ČSR – divadelníci také připomenou řadu slavných i neslavných okamžiků v našich moderních dějinách – inscenací Jiřího Havelky, který vyjde z někdejšího dramatického hitu ND, hry Plukovník Švec Rudolfa Medka. Diváci se mohou těšit na inscenaci provokativní (respektive řadu otázek provokující) a taky zábavnou.

Mistr současné české prózy Emil Hakl pro Novou scénu adaptuje svoji povídku Návštěva. Osobní příběh čtyř chlapíků, kterým ze života zbývá už jen možnost se sejít a komunikovat – o sobě, o dějinách, o ženských a o smrti. Chlapská konverzace na nejrůznější témata a na nejrůznější způsoby, to celé u dobře propečené kachny, bude mít v rukou Jana Friče událostní háv, který překročí tradiční kukátkový koncept.

Poslední obrat do českých dějin nás čeká s inscenací za krásu. Do Národního divadla přišel Karel Hugo Hilar na vrcholu své tvůrčí a životní síly a přišel, jak praví historikové, „na území velmi komplikované a nepřátelské“. Divadelní inscenaci jako poctu dramaturgovi a režisérovi, který posunul české umění o míle vpřed, připraví jeho kolega o téměř devadesát let mladší – Daniel Špinar.

Čtveřici inscenací Nové scény doplní autorská koláž z textů italského dramatika a režiséra Ascania Celestiniho. Jeho Proslov k Národu– titul vycházející z „divadla slova“ – nastuduje Petra Tejnorová. Kromě osmi inscenací ND připravuje také další večery Nové krve a další aktivity pod hlavičkou ND+.

Laterna magika chystá autorský projekt k výročí svého vzniku pro celou rodinu. Inscenace se volně inspiruje Zahradou Jiřího Trnky a vzpomínkami inscenačního týmu a tanečníků na zahradu jejich dětství. „Zahrada Jiřího Trnky má obrovské kouzlo, poezii a humor. Pracovat budeme s moderní choreografií, loutkami, černým divadlem, filmovými i animovanými projekcemi a mappingem,“ slibuje Pavel Knolle, vedoucí uměleckého souboru Laterny magiky. Premiéra nové inscenace je podpořena ministerstvem kultury v rámci oslav 100. výročí založení republiky a 60. výročí vzniku Laterny magiky.

A v neposlední řadě, diváky Opery Národního divadla čeká během sezony 2018/2019 sedm operních premiér a několik speciálních koncertů a projekcí. Dále čeká soubor Opery Národního divadla a Státní opery lednový zájezd do Japonska s Mozartovou Figarovou svatbou, ale zejména vzhledem k výročí československé státnosti i řada přidružených akcí koncertních a komorních.

„Rád bych upozornil na dva koncerty,“ říká umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň v tiskové zprávě. „První velkolepě slavnostní koncert 21. září v historické budově Národního divadla, druhý v netradičním prostoru Jatka 78, jehož program bude složený ze soudobé české a slovenské hudby.“

Dále na scénách Národního divadla přivítáme během sezony řadu exkluzivních hostů, z nichž mnozí se už vracejí pravidelně, jako jsou např. Adam Plachetka, Andreas Schager, thomas Johannes Mayer nebo Elena Maximova a mnohé další. Pokračovat budou i živé přenosy vybraných představení na náměstí Václava Havla a spolupráce s platformou Operavision, a to inscenacemi, které budou moci sledovat diváci online v pohodlí svých domovů. První takto vysílanou operou bude nová inscenace Libuše.

Sezonu otevře 14. a 16. září nová produkce Libuše Opery Národního divadla, a to v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka a v režii ředitele Národního divadla Jana Buriana. Ke spolupráci si přizvali i dřívějšího ředitele Národního divadla Daniela Dvořáka jako scénografa a jako choreografa někdejšího uměleckého ředitele Baletu Národního divadla Petra Zusku.

Soubor Státní opery vzhledem rekonstrukci budovy Stání opery rozmnoží svá působiště – kromě budovy Hudebního divadla Karlín bude účinkovat i ve Stavovském divadle, kde se odehraje premiéra Beethovenova Fidelia, a to pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera a v nastudování renomované bulharsko-německé režisérky Very Nemirovy.

Po 80 letech se do Prahy 24. a 26. ledna 2019 vrací operní dílo Ernsta Krenka Johny Spielt Auf - modernistická pseudojazzová opera o romanticky exaltovaném skladateli Maxovi, jehož se snaží držet při zemi operní zpěvačka Anita. Světová premiéra opery se uskutečnila 10. února 1927 v Lipsku a už v červnu 1927 byla opera uvedena v Praze v nastudování Alexandra Zemlinského.

Ve Stavovském divadle provede soubor Opery Národního divadla v režii Alice Nellis od 4. a 7. dubna dvě soudobé aktovky vyrovnávající se s osobností a dílem W. A. Mozarta: půlhodinovou minioperu Dopisy, hádanky a příkazy Michaela Nymana a operu klasika Stevena Stuckyho.

Opera Tramvestie Petra Wajsara je zhudebněním stejnojmenné básnické sbírky Pavla Novotného, vznikla přepisem nahrávek rozhovorů ve voze tramvaje č. 11 na trase Liberec – Jablonec nad Nisou. Premiéra bude 18. dubna 2019 na Nové scéně.

V roce novodobé premiéry Lásky ke třem pomerančům (16. a 19. května 2019) v režii Radima Vizvárnyho uplyne od vzniku této opery přesně sto let. Jde tak trochu o „jinou“ operu. Sergej Prokofjev ji totiž pojal jako totální burlesku, která si bere na paškál vše „procítěné“ a „vážně míněné“.

Opera Bedřicha Smetany Dalibor je úzce spojena s budovou Národního divadla podobně jako Libuše. Úplně první provedení se uskutečnilo 16. května 1868 při položení základního kamene. Nyní tuto operu nastuduje Národní divadlo pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka v režii Jiřího Nekvasila.

Související

Více souvisejících

Národní divadlo Jan Burian Státní opera Franz Kafka Stavovské divadlo Národní divadlo - Nová scéna Václav Havel Kukučka SKUTR - Trpišovský Jáchym Topol Jan Mikulášek (režisér) Molière (vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin) Jan Frič (režisér) Jiří Havelka Laterna magika Jiří Trnka (umělec)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

včera

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

včera

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi

Příjemné jarní počasí můžete očekávat od právě začínajícího týdne na přelomu dubna a května. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty vystoupají přes 20 stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy