Nejslavnější dramatik se vrací do Slezského divadla Opava

Opava - Po pětileté pauze se činoherní soubor Slezského divadla Opava vrací k dílu nejslavnějšího světového dramatika Williama Shakespeara. V režii Michala Bureše se tentokrát diváci mohou těšit na slavnou tragédii Král Lear, která bude uvedena již v neděli 23. března.

Shakespearova tragédie Král Lear, inspirovaná středověkým rodinným dramatem, patří bezesporu mezi jeho nejslavnější díla. Režie se tentokrát ujal hostující režisér Michal Bureš, který se do Slezského divadla Opava vrací po dvou letech od doby, kdy připravoval inscenaci Útěky Lídy Baarové podle bestselleru Josefa Škvoreckého. „Tento příběh otce a jeho tří dcer se poprvé objevil na jevišti roku 1606 v londýnském divadle Globe. Po více než čtyřech staletích neztratil nic ze své naléhavosti ani aktuálnosti," říká režisér Michal Bureš, který je spíše znám z prostředí rozhlasových her a audioknih. „Klíčem k příběhu se nám společně s herci a scénografkou Martou Rozkopfovou stalo drama duší postav. Nikdo z nich si nepřál žít v království zla, ono se zrodilo samovolně, skrze všechny neřešené a nevyřešené spory a šrámy z minula," dodává režisér Bureš. Náročného překladu se ujal Martin Hilský a dramaturgie Alžběta Matoušková. V titulní roli Krále Leara se představí Kostas Zerdaloglu, jeho tři dcery ztvární Kamila Srubková, Šárka Vykydalová a Sabina Muchová. V dalších rolích vystoupí také Jakub Stránský, Martin Táborský, Michal Stalmach, Miroslav Rataj nebo Roman Slovák.Král Lear bude uveden v premiéře 23. března 2014 od 19 hodin.Vše začíná, když se král Lear chystá opustit svůj trůn kvůli stáří a chce vládu postupně předat svým třem dcerám. Území své říše hodlá rozdělit podle toho, která z dcer má svého otce-krále nejradši. A zatímco dvě starší dcery zahrnou Leara těmi nejněžnějšími slovy, nejmladší Kordelie se odmítá přetvařovat a na královu otázku: „Co řekneš, aby ti připadl větší díl než sestrám?" odpoví: „Nic." A toto obyčejné „Nic" je slůvko, které rozhoří velkou tragédii, šílenství pyšného krále a stárnoucího, chybujícího otce, tragédii dcery, která dostala jako věno jen svou upřímnost, a jejích sester, které doplatily na svou chamtivost a touhu po moci.Learovo prvotní pošetilé rozhodnutí vyhnat a zavrhnout Kordelii s sebou strhává nejen celou rodinu, dvůr, království, nýbrž je ve shodě s celým přírodním světem. Learův svět je světem pohanským, ve kterém místo spravedlivého křesťanského Boha vládne Hekaté, bohyně podsvětí a moci. Je to svět, kde bouře, chaos, podivná nebeská znamení a přírodní pohromy předznamenávají rozklad mezilidských vztahů a společenský rozvrat. Z krále se stává ubožák, kterému nezůstane víc než hadr na přikrytí vlastní nahoty. A svůj omyl pochopí příliš pozdě na to, aby jej mohl napravit.Neméně důležitý než osud Learův je ve hře osud hraběte z Glostru a jeho dvou synů, Edgara a nemanželského Edmunda. A právě Edmund, neochotný smířit se s tím, že kvůli svému nelegitimnímu původu má přijít o všechny výsady, rozehraje pomlouvačnou, lživou a destruktivní partii, kterou připraví o život nejen otce, ale nakonec se obrátí i proti němu samému. Edgar, Glostrem neprávem zavržený podobně jako Learova Kordelie, je mezitím nucen se skrývat, aby se nakonec jako chudý tulák s otcem znovu shledal a vyzval Edmunda na usvědčující souboj.

Související

Divadlo, ilustrační foto

Tři bratři v nesnázích a v Opavě

V neděli 19. května 2019 uvede Slezské divadlo v Opavě svou poslední činohru této divadelní sezóny - hru Raye a Michaela Cooneyových Tři bratři v nesnázích. Hru plnou obratných scén, dramatických zvratů a se skvělou pointou režíroval Zdeněk Bartoš a přeložil Jiří Fischer.

Více souvisejících

Slezské divadlo Opava (SDO)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

včera

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

včera

včera

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

včera

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

včera

včera

včera

včera

27. prosince 2025 21:20

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

27. prosince 2025 20:05

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy