Jak se z velkého spisovatele stal v diskuzích nikdo?

Praha – Letos tomu je sto let od narození nejpřekládanějšího českého autora Bohumila Hrabala. K tomuto výročí v Divadle pod Palmovkou připravili inscenaci Hrabe ti? Aneb Hrabal.

Divadelní soubor Divadla pod Palmovkou v čele s režisérem Braňo Holečkem připravil inscenaci Hrabe ti? Aneb Hrabal. Reagují tak na bouřlivé diskuze o předním českém spisovateli minulého století Bohumilu Hrabalovi.

Vedení nymburského gymnázia oprášilo myšlenku pojmenovat gymnázium po Hrabalovi, což se však nesetkalo u studentů s pochopením a rozhořela se médii prezentovaná diskuze, při které se ukázalo, že mnozí hodnotí spisovatele ne podle díla, ale podle jeho života.

„Neustále omílané senzační detaily „ze života" mohou být tím, co do jisté míry zahluší, přidusí a překryje i nejlepší a nejsilnější literární díla." Právě o tomto pojednává nová hra Hrabe ti? Aneb Hrabal, která je založena výhradně na autentických textech převzatých z Hrabalových textů, novinových článků, blogů a internetových diskuzí.

V kůži Bohumila Hrabala se octne Dušan Sitek. V dalších rolích se představí Hana Seidlová, Filip Bařina, Ondřej Volejník, Zuzana Slavíková, Miroslav Sabadin a Angelika Sbouli. Režie se ujal Braňo Holeček, asistentkou režie je Kamila Krbcová. Dramaturgem je Ladislav Stýblo a scénu a kostýmy připravil Nikola Tempír.

Premiéra inscenace proběhne v pátek 23. května v Divadle v Řeznické. V Divadle pod Palmovkou se totiž stále ještě vypořádávají s následky loňských povodní, kdy byly zasaženy suterénní prostory divadla. Do prostor Divadla pod Palmovkou by se soubor měl vrátit na začátku roku 2015.

Divadlo pod Palmovkou toto představení uvádí ve spolupráci s Městskou částí Praha 8. Pomocnou ruku souboru dále podal Pivovar Nymburk, který Hrabal označil za drahocenný pivovárek, neb zde nějakou dobu žil.

Související

Více souvisejících

Divadlo pod Palmovkou Bohumil Hrabal (spisovatel)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 44 minutami

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 54 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Zdroj: Pavel Daniel

Další zprávy