Nadčasový Bulgakov se představí v pardubickém divadle

Pardubice – Východočeské divadlo Pardubice uvede grotesku Michaila Bulgakova Zojčin byt v režii Janusze Klimszy. Jedná se o poslední premiéru 104. divadelní sezony.

Zojčin byt charakterizuje realizační tým jako třeskutou komedii z dob, kdy mít vlastní ložnici byl protiprávní luxus, z lidí se stávali „soudruzi" a „občané", z osobností vyvrhelové a z nicek oficiální persony s imunitou.

„Na první pohled jednoduchý příběh je vystavěn mistrně, přehledně, ale na dalekosáhlém a hlubokém podkladu mimořádně závažných témat, a spěje k nenadálému překvapení. Navíc tahle hra z doby NEP (program Nové ekonomické politiky „NEP" vyhlásil Lenin v roce 1921, čímž chtěl vyřešit kritickou hospodářskou situaci, pozn. red.) udivuje – až leká – svou aktuálností, aniž bychom jí ji násilně podsouvali," říká ke hře dramaturgyně Jana Pithartová.

S nadčasovostí tématu zcela souhlasí režisér Janusz Klimsza: „Na Zojčině bytě mi přijde zajímavé, že se Bulgakov vmezeřil do zvláštního období sovětského státu, kdy začal být infiltrován kapitalismem, byť v rámci socialistického zřízení. A jakoby ta podnikavost, dravost je v něčem podobná tomu, co my vidíme kolem sebe. V této hře jsou věci, které se pro nás stávají čím dále více aktuální. Aktuální je například ono prorůstání šedé ekonomiky a politiky, podvody s nemovitostmi, dealování drog atd."

Můžete se těšit na Jidnru Janouškovou, Petru Tenorovou, Alexandra Postlera, Martina Mejzlíka a Ladislava Špinera, kteří se představí v hlavních rolích.

Hru nastudoval režisér ostravského Národního divadla moravskoslezského Janusz Klimsza, který se s mnohými herci pardubického divadla zná již řadu let: „S Lexou Postlerem jsem byl kdysi v jednom angažmá, s Láďou Špinerem jsem pracoval v Opavě, Martin Mejzlík byl se mnou přímo v ročníku na DAMU – hrál v mé absolventské inscenaci. V každém divadle v republice je někdo, s kým člověk sdílel život, něco v minulosti. České divadlo není anonymní."

Premiéra se uskuteční v sobotu 14. června. 

Související

Více souvisejících

Východočeské divadlo Pardubice

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

včera

Suchoj Superjet 100

V Rusku se zřítil Superjet Gazpromu, všichni na palubě zahynuli

Ruské regionální dopravní letadlo Suchoj Superjet 100 se třemi členy posádky se v pátek zřítilo v zalesněné oblasti nedaleko Moskvy, přičemž všichni na palubě zahynuli, informovala agentura TASS. Letadlo provádělo zkušební let po plánované opravě a havarovalo krátce po startu. 

včera

Počasí: Česko zasáhly silné bouřky s přívalovými srážkami

Českou republiku dnes odpoledne zasáhly silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami, nebezpečným větrem a kroupami. Nejprve se bouřky objevily na jihozápadě Čech a na Vysočině, odkud postupovaly do středních Čech a dále na severovýchod.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy