Letní shakespearovské slavnosti v mnohém překvapí

Praha – Přesně za týden budou na Pražském hradě zahájeny Letní shakespearovské slavnosti, které jsou oslavou největšího dramatika alžbětínské doby. Diváci se mohou těšit na řadu starších inscenací, jednu premiérovou a zahraničního hosta.

Letní shakespearovské slavnosti (LSS) jsou největším divadelním festivalem u nás, který láká milovníky divadla již od roku 1990. LSS probíhají ve čtyřech městech – v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Jednotlivé scény vzájemně spolupracují a s některými představeními hostují v dalších „shakespearovských" městech.

V Praze se LSS konají na dvou místech, na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a v prostředí Lichtenštejnského paláce (Hudební a taneční fakulty AMU) na Malostranském náměstí.

Novou inscenací na programu pražských LSS je Mnoho povyku pro nic, kterou zrežíroval Jiří Menzel. Menzel před šesti lety zrežíroval inscenaci Povyku pro Jihočeské divadlo, i proto překladatel Martin Hilský vybral Menzela, aby spolupracoval na nové inscenaci.

Menzlem zrežírované Veselé paničky Windsorské se hrají na LSS již šestým rokem a stále je toto provedení mezi diváky velmi populární.

Inscenace Mnoho povyku pro nic LSS otevře 24. května a zároveň uzavře 6. září. Představí se v ní řada špičkových herců, například Petra Horváthová, Petr Čtvrtníček, Jan Révai, Václav Liška či Daniel Rous.

Na programu LSS v Praze jsou dále tyto hry: Sen noci svatojánské, Richard III., Zkrocení zlé ženy a Veselé paničky Windsorské v podání pražské scény. Z Ostravy přijede soubor s inscenací Jak se vám líbí a Marná lásky snaha. Z Bratislavy pak s Dvaja páni z Verony a Večer trojkráľový.

Tentokrát se na scéně na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu představí host ze zahraničí. Do Prahy zavítá soubor londýnského divadla Globe s inscenací Hamlet, který chce s touto inscenací během následujících dvou let projet všechny země světa.

Letošní ročník bude velkou oslavou anglického dramatika Williama Shakespeara, neboť v dubnu uplynulo 450 let od jeho narození.

V Praze začínají Letní shakespearovské slavnosti premiérou Mnoho povyku pro nic v úterý 24. června.

Související

Více souvisejících

Letní shakespearovské slavnosti Jiří Menzel

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy