Brněnští divadelníci jsou unavení ze změn, pomáhají si navzájem

Brněnská divadla sice nyní nemohou hrát pro veřejnost, zkoušky nových inscenací ale pokračují. Divadelníci se snaží dodržovat hygienická pravidla, a to i s ohledem na fakt, že v některých souborech se koronavirus objevil. Jsou unavení z neustálých změn, pomáhají si navzájem a přemýšlejí také o tom, jak pomoci společnosti.

"To neustálé přeplánovávání věcí je naprosto šílené a vyčerpávající," uvedla na dotaz ČTK vedoucí divadla Polárka Natálie Pelcová. V divadle pár nemocných s covidem bylo, nakazili se ale jinde. "Snažíme se chovat zodpovědně, nepropadat trudnomyslnosti, nebát se, podporovat se navzájem a čekat na lepší časy," uvedla Pelcová. Zkoušky představení Proces podle Franze Kafky pokračují.

Život se nezastavil ani v Huse na provázku, kde zkouší inscenaci Raději zešílet v divočině. Má formu rozhovorů, proto lze zkoušet v komorním obsazení. Na zkouškách bývá jen režisérka, herec a dramaturg.

Všichni v zákulisí i během zkoušení nosí roušky, snaží se zachovávat rozestupy, před zkouškami dezinfikují sál germicidní lampou. "Chápeme, že opatření jsou teď nezbytná. Ale zároveň jsou trochu frustrující. Divadlo bez diváků je smutné," uvedla mluvčí divadla Alžběta Nagyová.

V Městském divadle Brno pokračují zkoušky inscenací Bella Figura a Pretty Woman. V jedné místnosti nesmí najednou zpívat více než pět lidí. "Proto byla už v minulém týdnu na páteční zkoušce muzikálu Pretty Woman pořízena nahrávka sborů pro tuto inscenaci tak, abychom mohli v naší práci pokračovat," uvedla mluvčí divadla Kateřina Vižďová.

V HaDivadle berou situaci vážně už od září, kdy z vlastního rozhodnutí přestali hrát. Nyní zdůrazňují důležitost solidarity ve společnosti. "Chceme být teď především jako jednotlivci i jako kolektiv co nejvíce nápomocni celé společnosti, ať už v rámci nejbližšího okolí, nebo různými formami dobrovolnictví," uvedla intendantka Anna Stránská.

HaDivadlo zkouší inscenaci Moby Dick, termín premiéry je nejistý. "Jedna z variant například počítá s dozkoušením do finálního tvaru, zaznamenáním, zamražením, a jakmile bude možné hrát pro veřejnost, inscenace by šla do generálek," uvedla Stránská.

I po rozpočtové stránce má HaDivadlo několik scénářů, jak fungovat v dalších měsících. Základ je nenechat lidi v nouzi. Situace je těžká hlavně pro ty na volné noze. "Co se týká našich blízkých spolupracovníků, tam kde to šlo, nabízeli jsme doteď alespoň v rámci možností pomocnou ruku - snad se už ochranné role více zhostí v následujících dnech stát," uvedla Stránská.

Související

Více souvisejících

Divadla HaDivadlo Brno kultura Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 3 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

Izrael a Hamás jsou krůček od dohody o šestitýdenním příměří

Podle nejmenovaného vysokého činitele americké administrativy Izrael podpořil rámec dohody o příměří v Pásmu Gazy a propuštění části izraelských rukojmích, které drží teroristické hnutí Hamás. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy