Festival Divadelní svět Brno reflektuje aktuální přírodní, společenské i divadelní klima!

Mezinárodní festival současného divadla, od 21. do 26. května 2020 představí na 12 divadelních scénách a 6 mimořádných prostorech na 35 souborů z 8 zemí. Tématem pro letošní rok je klimatická změna. V 5 sekcích, které pro festival připravili přední osobnosti brněnské divadelní scény, hledá 11. ročník festivalu Divadelní svět Brno odpovědi týkající se otázek ekologické krize a s ní provázanými změnami divadelního prostředí.

„Divadelní svět Brno vstupuje sebevědomě do druhého desetiletí své existence jako jedna z největších akcí svého druhu v naší zemi. Zřetelné programové směřování, špičkové soubory a kvalitní program jsou zárukou diváckého zájmu a rozvoje i v dalších letech,“ říká Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno a festivalu Divadelní svět Brno.

„Podtitulem „Nic se neděje“ usiluje jedenáctý ročník festivalu Divadelní svět Brno svou hlavní dramaturgickou linií, tvořenou pečlivě vybranými inscenacemi z celého světa, mapovat a analyzovat neznatelné i dobře patrné změny klimatu – toho přírodního, společenského i politického,“ říká Martin Sládeček, dramaturg Divadla Husa na provázku. Tato programová sekce s názvem „Změna klimatu“ přinese návštěvníkům tři aktuální německojazyčné inscenace. První z nich diváci zhlédnou ještě před samotným zahájením festivalu ve vídeňském Burgtheateru. Na představení Bakchantky se zájemci vypraví autobusem a během cesty si vyslechnou dramaturgický úvod. Divadlo Theater Bremen bude v Městském divadle Brno „vyprávět“ klasický příběh Theodora Storma Jezdec na bělouši. Moderně pojatá inscenace se odehrává v nezvyklé scéně vytvořené z veřejné sbírky plastů, která představuje šum Severního moře. Další z německojazyčné trojice je inscenace Na královské stezce, mrazivě vtipné politické divadlo o novém králi a návratu starých pořádků – nacionalismu a rasismu. Inscenaci nastudoval kontroverzní německý režisér Falk Richter a odehraje se v Janáčkově divadle. Shakespearova myčka v Zahradnické ulici v podání maďarského souboru Örkény Színház přináší tragédii Romea a Julie v kulisách současné Budapešti. Titul „režisérské hvězdy východu“ – Viktora Bodó uvidíte v Mahenově divadle.

„Do taneční a pohybové sekce se nám podařilo přivézt jeden z nejvýznamnějších tanečních souborů světové úrovně i věhlasu – Batsheva Dance Company z Izraele. Jako protipól k zahraničnímu zástupci tanečního umění stojí výjimečné domácí produkce, většinou premiérově uvedené v minulém roce,“ říká Karel Littera, dramaturg Baletu NdB, bude to historicky teprve podruhé, co se u nás slavný světový představí. Choreografii Venezuela budou mít diváci možnost zhlédnout v Janáčkově divadle, 25. a 26. května. Českou republiku budou v této sekci zastupovat špičky nezávislého tance, nového cirkusu i nonverbálního divadla – Lenka Vagnerová & Company s představením Amazonky a Václav Kuneš a soubor 420PEOPLE s inscenací Panthera, nebo soubor Losers Cirque Company s Heroes, v němž se v režii Davida Špinara představí naše současná absolutní pantomimická veličina Radim Vizváry.

„Sekce inscenací antické dramatiky je zároveň poctou dvěma významným osobnostem (nejen) brněnského divadelnictví, které nás vloni opustily. První z nich je významná znalkyně antického divadla i dramatu – prof. Eva Stehlíková. Tím druhým byl výtečný herec, bývalý šéf Mahenovy činohry a především principál Divadla U stolu František Derfler,“ uvádí Jan Šotkovský, dramaturg Městského divadla Brno. Jako pocta těmto osobnostem se odehraje scénická skica Senekova Oidipa, speciálně připravená pro tento festival. V Mahenově divadle odehraje soubor Slovenského národního divadla Sofoklovu tragédii Antigona. Nadčasový příběh, který v závislosti na nedávné události na Slovensku spojené s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka získal neočekávaně vysokou aktuálnost, korunují sugestivně apelativní písně slovenské písničkářky Katarzie, složené přímo pro inscenaci. Pražské Národní divadlo dále představí popkulturními odkazy protkané starověké drama Král Oidipús. Inscenaci, v níž Oidipús pátrá po vrahovi svého otce v baloňáku inspektora Columba. Maďarský soubor KV Társulat – Trafó uvede v Divadle na Orlí Euripidovu Médeu, která se odehrává v prostředí mateřského centra a v něm probíhající kolektivní terapie.

Rodiče s dětmi budou mít možnost navštívit několik představení v Divadle Polárka – výjimečně naposledy uvedené představení Škola Malého stromu režiséra Jana Kačeny, A na noze pevnina královehradeckého Divadla Drak, loutkovou pohádku divadla vi.TVOR Kde budeme bydlet a také pohádku Nanuk Divadla Minor. V Björnsonově sadu pak o festivalovém víkendu 23. a 24. května vyroste šapitó, ve kterém se vystřídá několik pohádek. Dále zde budou moct děti navštívit workshopy lektorů z Hradce Králové, Brna a Českých Budějovic. „Jak divadlo vzniká? Kdo ho tvoří a proč? To všechno se dozvíte na workshopech, které kromě venkovních prostor v Björnsonově sadu zaberou i nedaleké Studio Marta,“ doplňuje dramaturg sekce Jan Cimr a představuje zábavně-vzdělávací program pro děti, který proběhne pod vedením lektorů z Hradce Králové, Českých Budějovic a Brna.

„Ačkoliv se hlavní program festivalu koncentruje do brněnských divadelních budov, vybrali jsme pro vás několik ojedinělých inscenačních projektů, díky kterým budete moci zažít divadlo v jiných kulisách,“ vysvětluje Barbara Gregorová, dramaturgyně činohry NdB. Zahájením festivalu proto bude hudebně taneční projekt Noosféra neboli zmrzlinové andante pro tanečníky a fontánu, v prostorách piazzetty před Janáčkovým divadlem. Přímo pro fontánu bude složená hudební skladba Františka Chaloupky, ve které bude účinkovat 12 tanečníků, 33 kopečků zmrzliny a neomezený počet diváků. Naopak velmi komorní zážitek slibuje představení Dům v jabloních souboru Pomezí situovaný do Löw-Beerovy vily. Zde se diváci stanou jak aktivními pozorovateli, tak přímo spoluhráči příběhu. „Poprvé na festivalu představíme formát tzv. imerzivního divadla, ve kterém jsou diváci zapojeni do děje a ocitají se na hranici divadelní inscenace a výtvarné instalace,“ vysvětluje Gregorová. Industriální prostory v blízkosti ulice Vlhké pak nabídnou během třech festivalových dnů imerzivní projekt Plodnost! Mír! A Bohatství! inspirovaný tradicí antického divadla.

Profil Jana Kačeny je symbolickým vyjádřením podpory režisérovi, tvůrci a umělci, který vlivem nešťastné nehody zůstává od podzimu 2019 v dlouhodobě vážném stavu v nemocnici. Kromě představení Škola Malého stromu je možné vidět jeho site-specific projekty Unhappy happy a Jacek staví dům v podání pražského Divadla Bufet v autobuse zaparkovaném v areálu na Vlhké a Traktát o stepním vlku pražského A studia Rubín.

Součástí festivalu, vyjma lektorských center pro rodiny s dětmi, proběhne i řada dalších doprovodných akcí. Open-airový prostor pro setkávání diváků i účinkujících nabídne coby festivalový Meeting Point dvůr Divadla Husa na provázku lákající na bar, sérii koncertů i jedinečnou mezinárodní atmosféru. Nově také každý den vyjde jedno číslo původního Festivalového časopisu Theatrocén, který bude reflektovat dění na festivalu skrze texty začínajících kritiků a kritiček i divadelních redaktorů, pod vedením šéfredaktorek Ivy Mikulové a Jiřiny Hofmanové z Katedry divadelních studií FF MU. Limitovaná tištěná verze Theatrocénu bude k dispozici ve všech festivalových prostorách a na webu DSB.

Související

Zlatý drak

RECENZE: Zlatý drak přináší do Mahenova divadla v Brně divoké historky z asijského bistra

Snad každý z nás už jednou konzumoval jídlo v prostorách rychlého občerstvení, které provozují všude v Evropě, tedy také i u nás, původní obyvatelé Asie. Přiznávám, že dokonce takovou stravu mám docela rád. Jde o restaurace, kde je jídlo připravováno čerstvé, před mými zraky. Vidím za pult, kde si pomáhají (nebo si překáží) malí čilí človíčkové, dodržujíce veškeré hygienické předpisy. (Tedy alespoň pokud to vidím) A mně „Asie“ opravdu chutná.
Smutek sluší Elektře

RECENZE: Smutek sluší Elektře. Premiéra v Mahenově divadle v Brně budí obdiv a evokuje k zamyšlení

Díla amerického dramatika dvacátého století, Eugena O´ Neilla vzbuzovala vždy diskuse o tom, do jaké míry je jeho vidění (nejenom americké) společnosti pravdivé. Jednou se mu vyčítal přílišný skepticismus, jindy uměle vytvořené konflikty, daleké od reality a naopak, zbytečné vyostřování jevů v rodině, ve společnosti, které se přece dali řešit rozumněji a méně dramatickou cestou. Co autorovi však nemohlo být vyčítáno, to je hluboká znalost divadelního dramatu, nosnost postav vytvářet konfliktní situace, ze kterých nelze uniknout bez krize. Ve všech jeho dílech je cítit obdiv k antickému dramatu, které mu bylo vždy inspirací.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Brno Mahenovo divadlo

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Šanghaj

Čína hlásí nový covidový rekord, protesty proti opatřením sílí

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39.791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36.082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. 

před 14 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

V Česku už získalo dočasnou ochranu téměř 463 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Dočasnou ochranu v Česku za posledních sedm dní získalo 2288 uprchlíků před válkou na Ukrajině. Počet udělených víz tak proti předchozímu týdnu vzrostl o 94, před tím dva týdny klesal. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády na Ukrajinu dosud Česko vydalo 462.887 dočasných víz. Svým držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce v České republice.

před 34 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna bude schvalovat příští týden návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. Poslanci se také vypořádají se spornou koaliční novelou služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Zrychleně ve stavu legislativní nouze by měli projednat vládní návrh na růst přídavků na děti. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Den bojů na Ukrajině odpovídá měsíci války v Afghánistánu, konstatoval expert

Západ se mylně domníval, že dělostřelecká a tanková válka v Evropě se už nebude opakovat, a zmenšil své zásoby zbraní. Podle představitelů NATO je však množství dělostřelectva ve válce na Ukrajině, kterou před devíti měsíci rozpoutalo Rusko, naprosto ohromující. Napsal to list The New York Times (NYT), podle něhož se nyní Spojené státy a Severoatlantická aliance snaží vyzbrojit Ukrajinu i doplnit vlastní arzenál.

před 1 hodinou

Senát ČR

Babiš navrhl jednokolové volby do Senátu, vláda to zřejmě odmítne

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) postaví zřejmě záporně. Změna by podle podkladů pro středeční schůzi kabinetu nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by měla navíc podle materiálu předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

před 1 hodinou

Kyjev

V Kyjevě se čekají mrazy a silné sněžení, lidé stále nemají dost elektřiny

V Kyjevě se ode dneška očekává silné sněžení a teploty pod nulou ve dne i v noci, píše agentura Reuters. Miliony obyvatel ukrajinské metropole a jejího okolí přitom podle ní nadále nemají dostatečné dodávky elektřiny a tepla. To je důsledek dřívějších ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země. Společnost Ukrenerho uvedla, že výrobci elektřiny jsou schopni pokrýt jen tři čtvrtiny potřeb spotřebitelů, což vyžaduje omezení a výpadky v dodávkách energií v celé zemi.

před 4 hodinami

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

před 4 hodinami

Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Marketingové ceny Effie letos ovládl digitál. Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Jubilejní 25. ročník nejvýznamnější tuzemské marketingové soutěže Effie Awards Czech Republic zná své vítěze. Vyhlášení výsledků proběhlo ve středu 23. listopadu na tradičním galavečeru, který se opět konal v prostorách Kina Lucerna. Porota při této příležitosti udělila kromě 44 cen ve 12 soutěžních kategoriích i tři zvláštní ocenění. Grand Prix Effie 2022 získala agentura WMC Grey za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart pro klienta Datart. 

před 5 hodinami

Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Pijete dva litry vody denně? Jde o plýtvání, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko zaplatí za oběti stalinského hladomoru, uvedl zástupce Zelenského kanceláře

Rusko zaplatí za všechny oběti stalinského hladomoru i za současné zločiny na Ukrajině. U příležitosti 90. výročí ukrajinské národní tragédie, při níž ve 30. letech minulého století zemřely miliony lidí, to dnes uvedl šéf kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo mezinárodní společenství, aby hladomor uznalo za genocidu.

Aktualizováno včera

včera

Zelenskyj chce výrazně přísnější strop na ruskou ropu než G7

Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. To je výrazně nižší částka, než navrhují vyspělé země ze skupiny G7, které hovoří o ceně 65 až 70 dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Nižší částka by znamenala tvrdší trest pro Moskvu, protože cílem je omezit příjmy z prodeje ropy, které pomáhají Rusku financovat válku na Ukrajině.

Zdroj: ČTK

Další zprávy