Febiofest ve spolupráci s Berlinale vybuduje filmovou restauraci

Praha - Letos poprvé pořádá Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest ve spolupráci s prestižním festivalem Berlinale filmové projekce spojené s exkluzivními večeřemi nesoucí název berlínské filmové sekce Culinary Cinema. Febiofest uvede ve svém programu filmy s celkem čtrnácti nominacemi na Oscara, které se budou v České republice promítat poprvé. Organizátoři odhalují jména dalších filmových hvězd – do Prahy přijede režisér oscarového snímku Zamilovaný Shakespeare John Madden, padouch z bondovky Dech života herec Jeroen Krabbé a italská herecká hvězda čerstvě oceněná v Benátkách Alba Rohrwacherová. Ohlášená americká herečka Kim Novak bude mít výstavu obrazů ve Strahovském klášteře. V programu bude nově uvedena sekce Zaostřeno na Holandsko. MFF Praha – Febiofest se uskuteční od 19. do 27. března.

„Jsou to už tři roky, kdy jsme oslovili ředitele Berlinale Dietera Kosslicka k propojení sekce berlínského filmového festivalu Culinary Cinema a Febiofestu. Existují filmy o jídle, u kterých se vám sbíhají sliny, a také jídla, která vypadají jako umělecká díla. Kvalitní filmy a kvalitní jídlo člověka rozhodně kultivují," říká programový ředitel Febiofestu Štefan Uhrík. Po tři večery nabídne pražský festival v příjemné atmosféře „filmové restaurace" vybudované v barrandovských ateliérech mimořádnou příležitost setkat se se špičkovou kuchyní, ochutnat menu inspirované filmem a zároveň vidět skvělé filmy, které zaútočí na chuťové buňky diváků. Tři výjimečná setkání s filmovými tvůrci a kuchaři v čele se Zdeňkem Pohlreichem se uskuteční od 24. do 26. března od 19 hodin. Při příležitosti uvedení filmu Nejlepší recept korejské režisérky Giny Kim bude na programu asijská kuchyně, chybět nebude italské menu servírované k filmu režiséra Luca Guadagnina Mé jméno je láska a nakonec se bude podávat menu inspirované nejlepšími michelinskými restauracemi a dokumentem Foodies švédské režisérské trojice Thomas Jackson, Charlotte Landeliusová a Henrik Stockare. Lístky zahrnující vstupné do filmové restaurace na Barrandově, projekci filmu a několikachodové menu za 1500 korun budou k dostání měsíc před festivalem v síti Ticketportal.

Snímek Nejlepší recept natočený v korejsko-singapursko-thajské koprodukci s charismatickou Michelle Yeoh v jedné z hlavních rolí zavede diváka do moderní Šanghaje, kde probíhá soutěž kuchařů. Film Mé jméno je láska označovaný jako „eroticko-gastronomická pochoutka" se známou britskou herečkou Tildou Swintonovou v hlavní roli ruské emigrantky nás zavede do prostředí Milána, kam se hlavní hrdinka provdá a kde posléze naváže vášnivý milostný vztah s talentovaným mladým šéfkuchařem z Ligurie. Ve filmu se objeví také nová hvězda italské kinematografie Alba Rohrwacherová, které Febiofest letos věnuje zvláštní filmovou poctu a která bude i hostem festivalu. Lahůdkou všech lahůdek je dokument Foodies o milovnících dobrého jídla, jejichž koníčkem je pochutnávat si na degustačních menu těch nejlepších tříhvězdičkových michelinských restaurací světa.

Čeští diváci mohou poprvé vidět i snímky z letošního oscarového klání. Mezi nimi film Still Alice s Julianne Mooreovou v hlavní roli, za niž je herečka nominována na Oscara. Dále pak muzikál Čarovný les s Johnny Deppem a Meryl Streepovou, která získala nominaci za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli, druhou nominaci získal snímek za kostýmy. Další šanci na Oscara má film v kategorii výprava. Film Hon na lišku se o Oscara uchází v kategoriích nejlepší mužský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli, nejlepší režie, původní scénář a make-up. Febiofest uvede i rodinný fantasy snímek Píseň moře nominovaný v kategorii nejlepší animovaný film a drama Mr. Turner aspirující na Oscara za nejlepší hudbu, kameru, kostýmy a výpravu.

Dalším hostem MFF Praha – Febiofest je britský režisér oscarového snímku Zamilovaný Shakespeare John Madden. Známá je i jeho Mandolína kapitána Corelliho natočená podle slavné literární předlohy Louise de Bernièrese. John Madden převezme na festivalu stejně jako americká herečka Kim Novak Kristiána za přínos světové kinematografii a jeho filmy budou v Praze uvedeny v rámci Pocty Johnu Maddenovi. Program nabídne mimo jiné Maddenovo historické drama z devadesátých let Paní Brownová, chybět nebude ani komediální drama Báječný hotel Marigold nebo předpremiéra zbrusu nového Maddenova snímku Druhý báječný hotel Marigold.

Letos se organizátoři rozhodli v programu představit nizozemskou kinematografii v sekci Zaostřeno na Holandsko. V současnosti se objevuje řada nastupujících filmových talentů z Nizozemska, jejichž první a druhé snímky nelze na světových festivalech přehlédnout. Jako například režisérka Paula van der Oestová, jejíž v pořadí druhý celovečerní snímek Obviněna o nespravedlivě obžalované zdravotní sestře zastupoval letos Nizozemsko v oscarovém klání. Úspěšný vstup do festivalového světa si v Benátkách odbyl Peter Hoogendorn netradičním středometrážním debutem o důsledcích autonehody mladé dívky Mezi desátou a dvanáctou. MFF Praha – Febiofest uvede také třetí film Urszuly Antoniakové o vášni mezi dvěma dívkami Zóna nahoty, režisérčin předchozí snímek Modré světlo byl v roce 2011 uveden v Cannes. Z devíti filmů v této sekci šest režírovaly ženy. Nizozemský zástupce bude přítomen i v soutěži Nová Evropa. V sekci Febiofest Junior diváci uvidí dokonce nizozemské snímky tři. Na festivalu proběhne panelová diskuse s holandskými producenty na téma možných nizozemsko-českých koprodukcí, Praha bude hostit i slavného herce a režiséra Jeroena Krabbého, který se po úspěšných rolích ve filmech dalšího slavného Nizozemce Paula Verhoevena dokázal uplatnit také v Hollywoodu. Klasickými jsou dnes už jeho role padouchů v hitech jako Nemilosrdně, Pán přílivu, Uprchlík, zahrál si i v „bondovce" Dech života nebo v evropské velkoprodukci Farinelli. V rámci Pocty Jeroenu Krabbému budou uvedeny kromě filmů, v nichž hraje hlavní role, také dva filmy, které režíroval – snímek Kufry pana Silberschmidta o mladé Židovce ztvárněné Isabellou Rosselliniovou oceněný na Berlinale 1998 a alegorický příběh dvou andělů Objevení nebes.

Návštěva americké herečky Kim Novak bude spojena s výstavou hereččiných obrazů Kim Novak: Obrazy organizovanou festivalem ve Strahovském klášteře. Malířské tvorbě se Kim Novak věnuje intenzivně od sedmdesátých let, výtvarné vzdělání získala na Art Institute of Chicago. Malířský styl Kim Novak je inspirován impresionismem a surrealismem. Výstava umístěná do Zimního refektáře Strahovského kláštera představí dvacet současných děl a pro veřejnost bude přístupná v rámci vstupného do Strahovského kláštera od 20. března do 19. dubna.

Ani letos nebude v soutěžní sekci Febiofestu Nová Evropa chybět český zástupce. Je jím česko-německý koprodukční snímek Schmitke mladého českého režiséra žijícího v Berlíně Štěpána Altrichtera. Mysteriózní komedie o stárnoucím německém inženýrovi Schmitkem si odbyla světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v korejském Busanu, a na festivalu východoevropského filmu v německém Cottbusu získala dokonce cenu za nejlepší debut.

Hudební doprovodný program Febiofest Music Fest nabídne několik zásadních dramaturgických změn, z nichž nejzásadnější je žánrové rozdělení osmi večerů. V programu se vystřídá pop, hip hop, jazz, taneční hudba, world music, rock'n'roll, punk a ska. Seznam účinkujících nabízí  veřejnosti zdarma pestrý mix mladých kapel v kombinaci se zavedenými jmény jednotlivých žánrů, jako jsou Atmo Music, Vladimír 518, Luboš Andršt, Ohm Square, Jablkoň, Čankišou, Hentai Corporation, Matěj Benko Quintet s Ondřejem Rumlem nebo slovenští Zoči Voči či Smola a Hrušky. V industriálních prostorách garáží kina CineStar Praha – Anděl tak v průběhu festivalu vystoupí 33 kapel, hudebních projektů a DJů v dramaturgii Tomáše Vitáska a pod vedením ambasadora Ivana Ivanova.

Související

Divadlo Na zábradlí: Mýcení (foto: KIVA)

Divadlo Na zábradlí uvede skandální román Thomase Bernharda

Praha - Slavnostní setkání několika umělců u večeře završí příchod slavného herce Národního divadla a večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. Román Mýcení Thomase Bernharda ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury. Divadlo Na zábradlí jej uvede v režii Jana Mikuláška.

Více souvisejících

Febiofest Berlinále film Čarovný les

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy