Divadlo Na zábradlí uvede skandální román Thomase Bernharda

Praha - Slavnostní setkání několika umělců u večeře završí příchod slavného herce Národního divadla a večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. Román Mýcení Thomase Bernharda ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury. Divadlo Na zábradlí jej uvede v režii Jana Mikuláška.

Thomas Bernhard se vrací na scénu Divadla Na zábradlí. Po legendárních inscenacích Ritter, Dene, Voss, Divadelník a Náměstí Hrdinů uvede soubor dramatizaci románu Mýcení v režii Jana Mikuláška.

Mýcení je pozdním románem Thomase Bernharda, často se říká, že tím nejvytříbenějším. Na "uměleckou večeři" v jednom měšťanském bytě manželů Auersbergerových, se scházejí hosté. Kromě hostitelů - hudebního skladatele a jeho manželky, vyhaslé operní divy - se zde setkáváme s mnoha dalšími "hybateli" umělecké scény. Kdysi byli všichni přátelé, ale to už je desítky let pryč - dnes už se spíše nevraživě sledují, častují se nadávkami, rochní se ve snobství a falešném vzpomínání.

Zlatým hřebem "umělecké večeře" je ovšem příchod herce Národního divadla. Je slavný, prý jeden z největších žijících herců, který se všemi bez vyzvání podělí o svá životní moudra, zkušenosti z herecké branže a přidá i špetku pseudofilozofických úvah o přírodě a našich životních posláních.

To vše v Bernhardově rozčileném stylu, s jeho bystrozrakým humorem, ve vybroušeném jazyku a v překladu Marka Nekuly, s Bernhardovým pozorovacím talentem a schopností zformulovat naši faleš, předstírání a malosti. Na velkolepé scéně Marka Cpina se představí vynikající herci Divadla Na zábradlí - Honza Hájek, Petr Jeništa, Jakub Žáček, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Dita Kaplanová, Johana Matoušková a Václav Vašák.

Román Mýcení ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury - ihned po vydání v roce 1984 následovala žaloba pro nactiutrhání; kniha byla ve své době v Rakousku dokonce policejně zakázaná.

Thomas Bernhard (1931 - 1989), jeden z největších rakouských, ale i evropských spisovatelů 2. poloviny 20. století byl prozaikem a dramatikem, kterého charakterizuje "smích nad směšností smíchu a smích nad zoufalstvím". Komičnost v jeho díle je založena na napětí mezi vysokými nároky a ztroskotáváním. Přesto jeho hlas neproklíná, ale ohlašuje naději. Je autorem mnoha prozaických a dramatických textů, které se hojně uvádějí nejen na českých jevištích (Minneti. Portrét umělce jako starého muže, Divadelník, Náměstí Hrdinů, U cíle a další).

V roce 1957 se Bernhard spřátelil s významným rakouským avantgardním skladatelem Gerhardem Lampersbergem. Po ukončení studii pobýval převážně na jeho venkovském sídle společně s výkvětem rakouské avantgardy. Dny tráví umělecká společnost pohromadě, chodí na výlety, v noci se odehrávají večírky, skládají se básně, provozuje se hudba - Bernhard je ostatně středem společnosti pro svůj pohotový, kousavý humor. Právě v Mýcení pak vzpomíná, jak tyto "směšné lidi kdysi miloval" - není to však pouze osobní, ale i umělecké zklamání z umělců, kteří zradili vlastní ideály, "tyto ideály se zvrátily do odpudivého umění, jež se podbízí státu".

Ve stylisticky snad nejvybroušenější próze Mýcení naposled shrnul nejpodstatnější rysy svého celoživotního tématu - sousedství smrti a umění. Soustředí se na problém pravosti a nepravosti umělecké existence a nemilosrdně odhaluje estetizaci vyprázdněných životních forem jako únik před pravdou a zodpovědností.

Pro své diváky připravuje Divadlo Na zábradlí nově od letošního ledna cyklus doprovodných programů, který se skládá z dramaturgických úvodů, scénografických seminářů nebo besed s tvůrci a autory. Hned pro návštěvníky první reprízy 21. března bude připraven scénografický seminář s výtvarníkem Markem Cpinem.

Divadlo Na zábradlí se v březnu také stane jedním z Festivalových pointů 25. ročníků mezinárodního filmového festivalu Febiofest. V rámci festivalového off-programu se také uskuteční 19. března od 19 hodin představení Korespondence V+W, na které mohou všichni držitelé akreditací získat 20% slevu.

Premiéry Mýcení se konají 16. a 17. března 2018 v 19 hodin Divadle Na zábradlí.

Související

Hrušínský, Jan

Koronavirus: Ruší se premiéry filmů a zavírají divadla. Hrušínský zkritizoval Babiše

Představení okamžitě až do odvolání zrušila některá pražské divadla s kapacitou sálu přes 100 diváků. Reagují na dnešní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, která zakázala pořádaní akcí, jichž by se mohlo zúčastnit právě více než 100 lidí. Ruší se některé premiéry filmů a na ně navazující distribuce. Do kin tak třeba zatím nepřijde film 3Bobule, který měl mít premiéru ve středu.

Více souvisejících

Divadlo Na zábradlí kultura Divadla Jan Mikulášek (režisér) Jan Hájek Magdalena Sidonová Jana Plodková Dita Kaplanová Febiofest

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy