Divadlo Na zábradlí uvede skandální román Thomase Bernharda

Praha - Slavnostní setkání několika umělců u večeře završí příchod slavného herce Národního divadla a večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. Román Mýcení Thomase Bernharda ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury. Divadlo Na zábradlí jej uvede v režii Jana Mikuláška.

Thomas Bernhard se vrací na scénu Divadla Na zábradlí. Po legendárních inscenacích Ritter, Dene, Voss, Divadelník a Náměstí Hrdinů uvede soubor dramatizaci románu Mýcení v režii Jana Mikuláška.

Mýcení je pozdním románem Thomase Bernharda, často se říká, že tím nejvytříbenějším. Na "uměleckou večeři" v jednom měšťanském bytě manželů Auersbergerových, se scházejí hosté. Kromě hostitelů - hudebního skladatele a jeho manželky, vyhaslé operní divy - se zde setkáváme s mnoha dalšími "hybateli" umělecké scény. Kdysi byli všichni přátelé, ale to už je desítky let pryč - dnes už se spíše nevraživě sledují, častují se nadávkami, rochní se ve snobství a falešném vzpomínání.

Zlatým hřebem "umělecké večeře" je ovšem příchod herce Národního divadla. Je slavný, prý jeden z největších žijících herců, který se všemi bez vyzvání podělí o svá životní moudra, zkušenosti z herecké branže a přidá i špetku pseudofilozofických úvah o přírodě a našich životních posláních.

To vše v Bernhardově rozčileném stylu, s jeho bystrozrakým humorem, ve vybroušeném jazyku a v překladu Marka Nekuly, s Bernhardovým pozorovacím talentem a schopností zformulovat naši faleš, předstírání a malosti. Na velkolepé scéně Marka Cpina se představí vynikající herci Divadla Na zábradlí - Honza Hájek, Petr Jeništa, Jakub Žáček, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Dita Kaplanová, Johana Matoušková a Václav Vašák.

Román Mýcení ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury - ihned po vydání v roce 1984 následovala žaloba pro nactiutrhání; kniha byla ve své době v Rakousku dokonce policejně zakázaná.

Thomas Bernhard (1931 - 1989), jeden z největších rakouských, ale i evropských spisovatelů 2. poloviny 20. století byl prozaikem a dramatikem, kterého charakterizuje "smích nad směšností smíchu a smích nad zoufalstvím". Komičnost v jeho díle je založena na napětí mezi vysokými nároky a ztroskotáváním. Přesto jeho hlas neproklíná, ale ohlašuje naději. Je autorem mnoha prozaických a dramatických textů, které se hojně uvádějí nejen na českých jevištích (Minneti. Portrét umělce jako starého muže, Divadelník, Náměstí Hrdinů, U cíle a další).

V roce 1957 se Bernhard spřátelil s významným rakouským avantgardním skladatelem Gerhardem Lampersbergem. Po ukončení studii pobýval převážně na jeho venkovském sídle společně s výkvětem rakouské avantgardy. Dny tráví umělecká společnost pohromadě, chodí na výlety, v noci se odehrávají večírky, skládají se básně, provozuje se hudba - Bernhard je ostatně středem společnosti pro svůj pohotový, kousavý humor. Právě v Mýcení pak vzpomíná, jak tyto "směšné lidi kdysi miloval" - není to však pouze osobní, ale i umělecké zklamání z umělců, kteří zradili vlastní ideály, "tyto ideály se zvrátily do odpudivého umění, jež se podbízí státu".

Ve stylisticky snad nejvybroušenější próze Mýcení naposled shrnul nejpodstatnější rysy svého celoživotního tématu - sousedství smrti a umění. Soustředí se na problém pravosti a nepravosti umělecké existence a nemilosrdně odhaluje estetizaci vyprázdněných životních forem jako únik před pravdou a zodpovědností.

Pro své diváky připravuje Divadlo Na zábradlí nově od letošního ledna cyklus doprovodných programů, který se skládá z dramaturgických úvodů, scénografických seminářů nebo besed s tvůrci a autory. Hned pro návštěvníky první reprízy 21. března bude připraven scénografický seminář s výtvarníkem Markem Cpinem.

Divadlo Na zábradlí se v březnu také stane jedním z Festivalových pointů 25. ročníků mezinárodního filmového festivalu Febiofest. V rámci festivalového off-programu se také uskuteční 19. března od 19 hodin představení Korespondence V+W, na které mohou všichni držitelé akreditací získat 20% slevu.

Premiéry Mýcení se konají 16. a 17. března 2018 v 19 hodin Divadle Na zábradlí.

Související

Hrušínský, Jan

Koronavirus: Ruší se premiéry filmů a zavírají divadla. Hrušínský zkritizoval Babiše

Představení okamžitě až do odvolání zrušila některá pražské divadla s kapacitou sálu přes 100 diváků. Reagují na dnešní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, která zakázala pořádaní akcí, jichž by se mohlo zúčastnit právě více než 100 lidí. Ruší se některé premiéry filmů a na ně navazující distribuce. Do kin tak třeba zatím nepřijde film 3Bobule, který měl mít premiéru ve středu.

Více souvisejících

Divadlo Na zábradlí kultura Divadla Jan Mikulášek (režisér) Jan Hájek Magdalena Sidonová Jana Plodková Dita Kaplanová Febiofest

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy