RECENZE: Uspěje směs českého Bonda a otce rodiny? Život je život se hlásí o slovo

RECENZE - Říká se, že v každém dospělém muži zůstane kus kluka. Sní o fotbalové kariéře, vítězství v Grand Prix Monaca, koncertu pro půl milionu lidí, na kterém vystoupí jako hlavní hvězda. A rád se do takové role stylizuje a pečlivě ji vybrušuje. Proč by tedy nemohl být českým Bondem?

U komedií, které se poslední dobou staly vším možným, jen ne vtipnou podívanou, je tendence je členit a tím se pokusit vysvětlit případné fiasko. Zkuste si vyhledat termín crazy komedie, nic smysluplného se vám neobjeví. Pokud má jít o bláznivou komedii, pak jde o znevážení celého filmu, který nám pod názvem Život je život režisér Cieslar předkládá. Protože ona snová část je nadsázkou a ta reálná zrovna moc k smíchu není, což ale v tomto případě filmu vůbec neubližuje.

Téměř kompletní (a tentokrát šťastnější) Sýkorovic rodina (foto: Bontonfilm)

Policejní poručík Fratišek Sýkora vládne tvrdou rukou v rodinném prostředí, sestávajícího se z manželky, tří dcer a jednoho zetě. Ve svém oddělení zvládá mírně lehkomyslné kolegy a v duchu řeší daleko zásadnější problémy týkající se záchrany celého lidstva, tentokrát ovšem jako tajný agent Frank. Pohodu však nabourá jeho nejmladší dcera Pavlína, která jaksi neplánovaně v šestnácti letech vstoupila do jiného stavu, navíc bez toho, aby uspokojivě Františkovi udala totožnost otce dítěte. Smířlivěji tuto skutečnost přijímá Sýkorova manželka Jana, poštovní doručovatelka, jejímž stále rostoucím předmětem zájmu je spisovatel Josef Kalina, trpící chronickými sebevražednými sklony vždy poté, co jej opustí nějaká přítelkyně. Nejstarší dcera Simona s manželem trpí nejen autoritativní přítomností otce/tchána, prostřední Lenka rovněž tápe ve vztahu, který se omezuje na jeden tělesně zaměřený večer týdně. 

Vzruch do zdánlivého stereotypu přináší hned několik okolností - především Jana po mnoha dovolených, trávených na tradičním Mácháči, prosazuje zahraničí. Do toho se přimíchá nová Františkova kolegyně Lucía s trochou španělské krve v žilách (a okamžitě je v jeho představách pasována na Bond Girl) a nebývalý úspěch Kalinovy knihy. Ač to spolu zdánlivě nesouvisí, najednou hrozí, že zažité pořádky padnou a dokonce dojde k rozpadu vztahů, které se zdály být nerozborné. Situace nabývá na vážnosti a Sýkora stále více poznává, že tohle musí řešit on, nikoli jeho utajený Frank.

O Frankovu práci se zajímá i samotný papež (foto: Bontonfilm)

Čím více se budete do hlubin filmu nořit, tím více vám začnou naskakovat drobné či větší reminiscence s jinými díly. A jejich kontury jsou stále silnější: pochopitelně jako první vás napadne souvislost s kultovným Mužem z Acapulca (Le Manifique, 1973) a propojení agenta Franka a neodolatelného Boba Saint-Clarea. To ale není zdaleka všechno, jsou tu i možná nechtěné, ale přesto zřetelné souvislosti s další mírně parodickou podívanou Pravdivé lži (True Lies, 1994), kdy jen velcí ignoranti nenajdou jistou pospolitost s chováním Harryho Taskera a už několikrát zmíněného Franka. To František Sýkora reálný, dominující jako hlava rodiny, může vyvolat vzpomínku i na starší českou komedii Rodinné trampoty oficiála Tříšky (1949), zejména co se ovlivňování života svých dětí týče. A ruku na srdce - není agent Frank poctou Jiřímu Suchému a jeho Elektrické pumě? Vždyť na základě této hry a knížky by mohl být mladším bratrem slavného Jamese Bonda, protože jak známo, hlavním hrdinou zmíněné Pumy je neohrožený František Bond, otec proslulého agenta 007. Je to sice nadsázka, ale proč si s ní nepohrát.

Láska bolí, a to platí v každém věku!

Na poli hereckém dominuje jednoznačně Ondřej Vetchý. Bez jakékoli potřeby mu pochlebovat dokáže vystavět hned několik postav a přitom je všechny vměstnat do jedné osoby. Jeho František Sýkora je schopen spasit lidstvo, zabít milence své dcery stejně jako asistovat u porodu a roztát pod jižansky horkým pohledem nové kolegyně. Akceptuje manželčiny vrtochy stejně jako dokáže nasadit jistou přezíravost, ovšem nejpůvabněji působí jako nelítostný ochránce cti svých dcer. Díky němu vzniká nemalý počet hlášek, které na rozdíl od jiných filmů dost možná zůstanou v paměti a mají šanci zdomácnět. Ostatně výtka dceři: Tak ty souložíš za mými zády? je jednou z těch nejlepších, které ve filmu zazní, ale i další citát: "Okamžitě odejdi, nebo ti zruším slevu na plazy" spolehlivě v dané scéně zacuká vašimi koutky. 

Přitom film není z kategorie těch, u nichž byste se popadali za břicho, nezasypává vás lacině vulgárním humorem a jisté zemité situace jsou tentokrát podávány s umírněným nadhledem. Jsou tu i okamžiky na hraně parodie, ale přitom uvěřitelné a přirozené, což je třeba stíhací jízda Františka a neznámého motocyklisty na malolitrážním motocyklu, lidově zvaném fichtl. A ačkoliv by se nemělo příliš srovnávat, tak na rozdíl od porodu v nedávno uvedené Vybíjené se ten zdejší povedl po stránce ztvárnění mnohem zábavněji, pokud to u takové situace vůbec lze říci.

Honička připomínající francouzskou komedii Něžné kuře (foto: Bontonfilm)

Není vinou ostatních herců, že se dostávají do Ondřejova stínu, ale bez váhání lze říci, že především ženské postavy dokáží vytvořit určité minipříběhy, které se šikovně řadí po bok toho hlavního. Jednoznačně nejlépe ze všeho vychází Simona Stašová, po filmu Láska je láska (2012) opět coby filmová životní Vetchého partnerka, ovšem tentokrát jsou jejich povahové vlastnosti zcela převráceny. Další postavy mají ne snad malou plochu k realizaci, ale jsou podřízeny tomu, co působí, proto tolik nevystupují z řady, ale bez nich by celý film nefungoval. 

Je tedy otázkou, jak diváci tohoto českého Boba Saint-Clarea přijmou. Pokud chcete jít na vlídný, místy správně střelený film, bavit se nad sny jednoho dospělého chlapce a občas se zamyslet i nad tím, co život a vztahy v něm přinášejí, nemá cenu váhat. Očekáváte-li nezřízenou parodii a plno pivního humoru, pak neplýtvejte penězi - od toho jsou tu jiné tituly. A úplně na závěr: absolutně nehledejte žádnou spojitost s letitým a místy až trochu otravným hitem skupiny Opus, který zněl i na nedávném MS v hokeji. 

ŽIVOT JE ŽIVOT

Hrají: Ondřej Vetchý (František Sýkora/Frank), Simona Stašová (Jana Sýkorová), Barbora Poláková (Simona), Tereza Voříšková (Lenka), Sara Sandeva (Pavlína), Kristína Peláková (Lucía), Miroslav Táborský (Josef Kalina), Marek Taclík (Karel), Stanislav Zindulka (papež), Petr Vančura, Rostislav Novák ml.

Hudba: Alexisus TschallenerKamera: Václav TlapákScénář: Martin HorskýRežie: Milan Cieslar

95 minut, komedie, do 12 let nepřístupnýPremiéra: 21. května 2015

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze film Život je život Ondřej Vetchý (herec)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 32 minutami

před 48 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20

Druhý den po sobě počasí trápilo řidiče. Teploty zejména v noci a k ránu místy klesly hluboko pod nulu, na řadě silnic leží vrstva sněhu, a některé jsou kluzké. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy