Berlín - Filmový festival v Berlíně si jako zahajovací film pro svou sekci Panorama vybral nadějný český snímek Já, Olga Hepnarová režisérského a scénáristického dua Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Světová premiéra filmu o české masové vražedkyni a poslední popravené ženě u nás tak proběhne hned první den festivalu v Berlíně - 11. února 2016. Status zahajovacího filmu znamená v případě významných festivalů a jejich sekcí výrazné zvýšení prestiže. A to jak pro daný snímek, tak pro jejich tvůrce. Já, Olga Hepnarová je pro oba režiséry celovečerním debutem, s nímž sklízí úspěch i díky odvaze vtisknout mu výrazný autorský rukopis a styl.
„Určitě nás to teší. Je to prestižní záležitost. Opening celé sekce Panorama v den zahájení festivalu," říka Petr Kazda a Tomáš Weinreb dodává: "Po těch letech co na filmu pracujeme je to pro nás zadostiučinění. Hodně lidí nevěřilo, že snímek dokončníme a patřičně ve světové premiéře uvedeme. Máme pozvánky z dalších festivalů po celém světě. Zároveň nás naši francouzští partneři přesvědčili, abychom zároveň již prezentovali i náš nový film, který píšeme."
Film bude také promítán na EFM (Evropský filmový trh) při festivalu Berlinale pro zahraniční média, distributory a agenty.
"Netuším, jestli jiný český film dostal v uplynulých dvaceti letech možnost velký festival nebo jeho sekci zahájit," říká producent Vojtěch Frič. „O filmu se najednou více mluví, je na festivalu více vidět a svůj význam to pak může mít i pro jeho cestu do zahraniční distribuce, našemu francouzskému agentovi už se ozývají poměrně velcí světoví hráči v oblasti distribuce, uvidíme." vidí Frič i praktický důsledek.
Snímek Já, Olga Hepnarová uvede v Berlíně i představitelka hlavní role, polská herečka Michalina Olszańská. Její ztvárnění Olgy Hepnarové ukazuje první oficiální upoutávka na film.
Světovou premiéru si snímek Já, Olga Hepnarová odbude v Berlíně, uveden bude na několika dalších festivalech, počítá se s jeho uvedením v kinech ve Francii, Polsku a na Slovensku o další distribuci probíhají jednání. Rozkročení filmu do zahraničí ukazuje jednu zajímavou skutečnost. Film o Olze Hepnarové je ve světě vnímán jinak, než u nás. Zatímco v Česku diváci čekají film o masové vražedkyni, za hranicemi vidí univerzální příběh mladé dívky stojící mimo společnost, její intimní portrét a odvážné zpracování.
„Fakt, že jde o skutečný příběh masové vražedkyně, v zahraničí často úplně pomíjejí. Soustředí se na silný osobní příběh s hrůzným vyústěním a na hlavní kontroverzní postavu samotnou. Toto nás provází celou realizaci: zcela odlišný přístup k látce u nás a v zahraničí" popisuje Frič.
O FILMU
Film Já, Olga Hepnarová je příběhem dívky, která ve svých dvaadvaceti letech nákladním vozem úmyslně najela v centru Prahy do lidí na tramvajovém ostrůvku a osm jich zde usmrtila. Ke svému činu se hrdě hlásila, odmítla ho litovat, považovala ho za svou pomstu vůči společnosti a požadovala pro sebe trest smrti. V roce 1975 byla oběšena a stala se tak poslední popravenou ženou u nás.
Těžké téma a obecně známý případ české historie si doposud nikdo v celovečerním hraném snímku ztvárnit neodvážil. Jde o vůbec první pokus přenést příběh Olgy Hepnarové a jejího strašného činu do filmu.
Film podle tvůrců nemá být a není obhajobou Olgy Hepnarové.
Související
RECENZE: Snímek Já, Olga Hepnarová neobhajuje, ale ani příliš nevysvětluje
Film Já, Olga Hepnarová uveden v rámci Febiofestu, hlavní představitelka se omluvila + VIDEO
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 1 hodinou
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 1 hodinou
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 2 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 2 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 4 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem.
Zdroj: Jan Hrabě