Berlín - Zlatého medvěda, tedy hlavní cenu na letošním berlínském mezinárodním festivalu Berlinale, získal italský snímek Fuocoammare (Požár na moři). Film se zabývá uprchlickou tematikou. Předsedkyní poroty byla americká herečka Meryl Streepová.
Nejúspěšnějším filmem večera se stal tuniský snímek Inhebbek Hedi, který má Stříbrného medvěda pro nejlepšího herce a cenu za nejlepší filmový debut. V soutěži o nejlepší prvotinu tak Tunisané porazili český snímek Já, Olga Hepnarová.
"Letošní rok byl plný rozmanitých filmů. Ale ohromila nás mimořádná velikost jednoho filmu, který spojuje politické stanovisko s uměním. To je srdce Berlinale, o to tady jde," řekla při předávání Zlatého medvěda Meryl Streepová.
"Tento film chce stát před našima očima, a také bude, aby ukázal naše činy a naše nasazení. Je to důležitý film," uvedla o snímku, který se věnuje italskému ostrovu Lampedusa, kam připlouvají uprchlíci přes Středozemní moře.
Velkou cenu poroty, která je považována za druhé místo mezi oceněnými filmy, si z Berlína odváží francouzsko-bosenský snímek Mort a Sarajevo (Smrt v Sarajevu).
Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku získala Trine Dyrholmová za svůj výkon v dánském dramatu Kollektivet (Komuna). Nejlepším hercem zvolila porota Madžída Mastúra za jeho roli ve filmu Inhebbek Hedi. Stříbrného medvěda za nejlepší scénář získal polský snímek Zjednoczone stany milości (Sjednocené státy lásky) a ocenění za kameru čínský film Čchang Ťiang Tchu (Boční proud).
Související
RECENZE: Technokratická hrozba a hledání humanismu. Hybridní sci-fi Mickey 17 pohltí
BERLINALE: Francouzské Pelíšky se jako mozaika kolektivní a rodinné paměti rozpadají
Berlinále , film Fuocoammare , Meryl Streep
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
před 2 hodinami
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
před 3 hodinami
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno před 4 hodinami
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
před 4 hodinami
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
před 5 hodinami
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
před 6 hodinami
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
před 8 hodinami
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
před 8 hodinami
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
před 9 hodinami
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
před 10 hodinami
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 11 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 12 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 12 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 13 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 14 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 15 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 16 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.
Zdroj: David Holub