V Berlíně startuje 67. ročník filmového festivalu Berlinale

Berlín - V Berlíně bude dnes večer slavnostně zahájen 67. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale.

Návštěvníkům, kterých se očekává zhruba půl milionu, nabídne téměř čtyři stovky filmů z celého světa. Bude mezi nimi i čtveřice snímků, na nichž se podílela česká kinematografie. O hlavní cenu - Zlatého medvěda - se utká 18 filmů, mimo jiné i polsko-česko-německý snímek polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých.

Na detektivce z česko-polského pohraničí spolupracoval scénárista Štěpán Hulík, střihačem byl Pavel Hrdlička a jednu z hlavních rolí ztvárnil Miroslav Krobot. Česká kinematografie stojí také za snímkem režiséra Julia Ševčíka Masaryk. Film věnovaný jednomu životnímu období diplomata a politika Jana Masaryka bude uveden mimo hlavní soutěž jako součást přehlídky Berlinale Special.

Psali jsme: Film Masaryk bude uveden v hlavním programu letošního Berlinale Film o diskutované osobě Jana Masaryka mohou diváci vidět ještě před premiérou + VIDEO  

Světovou premiéru bude mít v Berlíně také slovensko-česko-maďarský film Pátá loď režisérky Ivety Grófové, jenž bude uveden v jedné z vedlejších soutěží Generation Kplus. V sekci Berlinale Retrospective mohou lidé vidět restaurovanou verzi české sci-fi klasiky Ikarie XB 1 Jindřicha Poláka.

Ceny v hlavní soutěži porota vedená nizozemským režisérem a scénáristou Paulem Verhoevenem předá 18. února. O den později se festival uzavře. Lístky na jednotlivé filmy stojí od čtyř do 14 eur (od 108 do 378 korun).

Související

Z filmu Sur l'Adamant

Zlatého medvěda za nejlepší film festivalu Berlinale získal dokument Sur l'Adamant

Zlatého medvěda za nejlepší film 73. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale dnes v německé metropoli získal francouzskou-japonský dokument Sur l'Adamant (Na Adamantu) režiséra Nicolase Philiberta. O Zlatého medvěda, který je hlavním oceněním festivalu, se letos ucházelo 19 snímků. Český mezi nimi stejně jako loni chyběl.

Více souvisejících

Berlinále film Masaryk

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy