RECENZE: Peter Parker se v novém Spidermanovi konečně chová jako školák, a taky tak vypadá

RECENZE – Nejnovější film společnosti Marvel s názvem Spider-Man: Homecoming má v českých kinech premiéru 6. července a diváci se mohou těšit na to, že oblíbený pavoučí hrdina konečně vypadá jako to, čím má být. Tedy puberťák.

Začátek filmu krátce zopakuje dění Civil War z pohledu Petera Parkera (Tom Holland), který je prostě nadšený z toho, že se dostal mezi velké hráče. Dopad zpátky na zem je však pro Spider-Mana náročný. Balancovat školu, rodinu, přátele, a ještě se snažit být super-hrdinou je pro patnáctiletého kluka těžké.

Jeho snaha zvládnout vše najednou samozřejmě skončí pravým opakem a Spider-Man si začne uvědomovat, že není ještě zcela připravený na první ligu super-hrdinství. Do toho se přimíchá Keatonův Vulture, který se chopil příležitosti a užívá technologii po bojích Avengers s mimozemšťany nebo i s Ultronem k výrobě zbraní.

Downeyho Tony Stark se snaží být Peterovi dobrým mentorem, ale sám neměl zrovna dobrý vzor, takže se s mladým hrdinou nedokáže domluvit tak, jak by chtěl. Tím víc se však Peter snaží ukázat, že může být užitečný. A když přijde o technicky vyspělý oblek, Peter si musí uvědomit, kým je.

Na rozdíl od předchozích sérií se tato netýká Petera Parkera, který se pomalu stává Spider-Manem. Naopak Spider-Man je ten, kdo se musí znovu naučit být Peterem Parkerem a nenechat svou touhu pomáhat lidem zničit to, co je v jeho okolí nejdůležitější.

I právě proto se film jmenuje Homecoming. Název má hned několik významů. Odkazuje ke komiksové sérii, ale také ke středoškolské tradici, kdy homecoming je něco jako česká obdoba maturitního plesu. A slovo homecoming také znamená návrat domů. Možná se Peter Parker vrací domů a možná se Spide-Man vrací zpátky Marvelu.

Jedná se již o třetí – a odlišný – pokus odstartovat sérii filmů o Spider-Manovi. První trilogie od Sama Raimiho začala v roce 2002 a mezi fanoušky je stále oblíbená. Rozhodně však v divákovi nevzbuzovala pocit, že se jedná o teenagera, který má problémy ve škole. The Amazing Spider-Man z roku 2012 v tomto odvedl lepší práci. Andrew Garfield sice nebyl zcela náctiletý, ovšem vypadal mladší než téměř třicetiletý Toby Maguire.

Tom Holland je v tomto ohledu velmi osvěžující změnou. Sice už mu je 21, ovšem pořád vypadá dost mladě, aby člověkem otřáslo, když na něho spadne budova. Jakmile začne panikařit a volat o pomoc, divák si uvědomí, že je to vlastně ještě kluk, co by měl být doma a dělat úkoly. A tento film nepotřebuje větu o „velké moci a velké zodpovědnosti“, protože příběh to řekne místo umírajícího strýčka.

I to pak Peterovi pomůže uvědomit si, že sám svět nezachrání a že patnáctiletý hrdina by raději měl prozatím zůstat jen „hodným sousedem Spider-Manem“ a se záchranou vesmíru ještě chvíli počkat. To, že k tomu došel sám o sobě, ukazuje, jak daleko během filmu došel.

Snímek však není jen vážný. Spider-Man je známý pro své průpovídky a těch se ve filmu rozhodně diváci dočkají. Scény jako Kapitán Amerika promlouvající do duše poškolákům pomáhají zlehčit situaci a dávají prostor pro vtipné dialogy.

V konečném důsledku je to velmi zdařilý film, který se řadí mezi ty lepší z dílny Marvelu. Jako první Spider-Man zachycuje mládí hrdiny i jeho vtipnost, ale zároveň závažnost situace, do které by se „puberťák“ prostě dostat neměl. Můžeme jen doufat, že se ve světě Marvelu tento svěží vánek udrží a prosadí se mezi velkými jmény.

Celkové hodnocení: 90 %

Spider-Man: Homecoming (2017)

Hrají: Tom Holland, Robert Downey Jr., Zendaya, Marisa Tomei, Michael Keaton

Režie: Jon Wats

Scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, Erik Sommers, Jon Watts, Christopher D. Ford, Chris McKenna

Hudba: Michael Giachino

USA / 133 minut / Akční, dobrodružný, komiks

Související

Glen Powell ve filmu Vrah naoko.

RECENZE: Inteligentní romantická komedie staré školy. Vrah naoko hledá lásku v kruhu zločinu

Na loňském festivalu v Benátkách v nesoutěžní sekci odpremiérovala černohumorná romance Vrah naoko. Posléze obrazila několik dalších festivalů, do široké distribuce se však dostává ve streamingové podobě až teď. Práva totiž zakoupil Netflix a rozšířil tak svůj katalog o jedno z nejpovedenějších soudobých děl svého žánru, ačkoli se film mnoha motivy obrací do minulosti.
Momentka z filmu Priscilla.

RECENZE: Priscilla je křehkým i svíravým protipólem rockové pohádky

Sofia Coppola se po Marii Antoinette z roku 2006 navrací k životopisu slavných osobností. Oproti extravagantně postmodernímu portrétu francouzské panovnice je Priscilla subtilní a intimní. Ani tady však pro režisérku nejsou faktografické údaje tolik důležité a přináší křehce vystavěný portrét manželky krále rocku, jenž zprostředkovává svírající atmosféru.

Více souvisejících

recenze filmy film Spider-Man: Homecoming studio Marvel Marvel Comics

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

Feriho chováním se bude znovu zabývat policie. ÚS jí vrátil jeden z odložených případů

Policie podle Ústavního soudu chybovala, když odložila část kauzy exposlance Dominika Feriho. Soud vyhověl jedné z pěti žen, které se na něj obrátily, a zrušil usnesení státního zastupitelství. V případě ostatních stěžovatelek odložení platí. Policie se zřejmě bude muset k případu vrátit, Feri však nemusí být nutně znovu obžalován. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy