RECENZE: Nejlepší komedie roku? Zabiják & bodyguard srší humorem a hláškami

Do kin se dostává film, jehož dvou hlavních rolí se ujme Samuel L. Jackson a Ryan Reynolds. V závodě s časem musí bodyguard dostat svého klienta nájemného zabijáka do Haagu, aby mohl svědčit. Zdá se však, že celý svět je proti nim a žádný plán nevyjde, jak má.

Michael Bryce (Ryan Reynolds) patří k nejlepším bodyguardům světa a chlubí se svým AAA hodnocením. Kvůli náhodě, kterou nešlo předpovídat, přijde o důležitého klienta a ztratí svou prestiž. Za všechno viní svou tehdejší přítelkyni Amelii (Élodie Yung), která pracuje pro Interpol.

Dva roky po smrti klienta Bryce stále pracuje jako bodyguard, ovšem většinou se věnuje soudcům a podobným, místo mezinárodních obchodníků. Změní se to ve chvíli, kdy se mu ozve Amelie s tím, že akutně potřebuje pomoc. Ačkoliv nechce, nedá mu to a dostaví se.

Amelie dostala za úkol přepravit nájemného vraha Daria Kincaida (Samuel L. Jackson) z Londýna k soudnímu dvoru v Haagu, kde má být klíčovým svědkem proti běloruskému diktátorovi Duchovičovi (Gary Oldman). V Interpolu je však Duchovičův člověk a mise je zkompromitovaná.

Amelie se tedy rozhodne zavolat svého bývalého přítele a donutí ho slíbit, že klienta do Haagu dostane. Neví však, že ti dva mají minulost a Kincaid se Bryce pokusil zabít sedmadvacetkrát...vlastně osmadvacetkrát. Bryce je ale špička a jediná možnost, aby se Kincaid do Haagu nedostal, by bylo, kdyby ho Bryce zabil sám.

A nemá k tomu daleko. Bryce a Kincaid mají oba svůj styl práce. Zatímco Bryce raději všechno pečlivě plánuje, Kincaid nejdříve střílí a pak se ptá. Jejich odlišné názory vedou ke spoustě nebezpečných a také vtipných situací. Duchovičovi zabijáci po nich jdou celou cestu a snaží se jim zabránit, aby se k soudu dostavili.

V rámci nenápadnosti se nesourodá dvojice vyhýbá luxusním autům a drží se spíše rodinných vozů, které lépe splynou s okolím. Když i to selže, stopnou si auto plné jeptišek a svezou se s nimi na trajekt do Amsterodamu. Kincaid je ve svém živlu a vesele si s nimi zpívá, zatímco Bryce trpí.

V Amsterodamu je uvězněná Kincaidova žena Sonia (Salma Hayek), kvůli které Kincaid s výpovědí souhlasil. A protože je romantik, uteče svému bodyguardovi, koupí tulipány a umístí je na věž kostela, kam má Sonia výhled. Bryce za ním musí popoběhnout, aby zlikvidoval všechny hrozby.

Po hádce se rozdělí a Bryce uraženě vysvětluje, že Kincaid bez něho do pár minut umře. V tu chvíli se rozpoutá přestřelka a následná honička. A protože auta jsou moc obvyklá, nahání vrahové Kincaida v autech, zatímco on jede kanálem na člunu. Brycovi to nakonec nedá a přidá se k nim na motorce.

Po ukázce řidičského a střeleckého umění je sice Bryce zajat, Kincaid však přežije. A vrátí se pro svého bodyguarda. Nakonec se k soudu dostanou jen tak-tak a Kincaid ukáže důkazy, které by Duchoviče zničily navždy. Diktátor má však eso v kamionu. Nebo možná výbušninu.

Když je Bryce postřelen, smíří se s Amelií a Kincaid se vydá utíkajícího Duchoviče zabít. Gary Oldman předvedl svůj talent v dramatickém monologu, kdy vysvětluje, že Kincaid se nikdy nedokáže vykoupit za všechny vraždy. A Kincaid se mu vysměje do obličeje. Výčitky svědomí nemá. Ale ten postřelený bodyguard mu vadí.

V konečném důsledku je film plný akčních scén a komedických prvků. Reynolds a Jackson mezi sebou mají úžasnou chemii, díky které ten film funguje tak, jak může. Občasná vložka agresivní Salmy Hayek neurazí, stejně jako Reynolds, který proletí předním sklem auta po té, co půl filmu poučuje o důležitosti pásů.

Oproti akčním scénám v nedávné Atomic Blonde je to možná menší vizuální zážitek, i tak si však člověk přijde na své, když lidé k boji využívají všeho, včetně pánví či vrtačky. Film diváka nenechá odpočinout ani na chvíli, neustále se něco děje. Protože film má asi jen pět nebo šest opravdu důležitých postav, může se na ně soustředit a nerozptylovat se příliš dalšími charaktery, které by snímku nic nepřinesly.

Film se nebere příliš vážně, vždyť i plakát byl parodií na film Osobní strážce s Whitney Houston a Kevinem Costnerem z roku 1992. I pokus o dramatickou řeč nefunguje, protože se mu Jackson vysměje. A když Sonia o manželovi řekne, že je její „la cucaracha“ (španělsky šváb – pozn. Redaktora), má film napůl vyhráno.

Zabiják & bodyguard se neomlouvá za to, že je pokoukáním pro ty, kteří si chtějí užít Jacksonovy nadávky, Reynoldsovy škleby a hlášky a Salmu Hayek, která je i ve vězení „psem alfa“ a bojí se jí i strážní a její spolubydlící. A kdo by od akční komedie mohl chtít něco víc?

Celkové hodnocení: 95 %

Hitman‘s Bodyguard (2017)

Hrají: Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Salma Hayek, Élodie Yung

Režie: Patrick Hughes

Scénář: Tom O'Connor

Kamera: Jules O'Loughlin

Hudba: Atli Örvarsson

USA / 118 minut / akční, komedie

Související

Více souvisejících

recenze film "Zabiják a bodyguard" filmy Samuel L. Jackson (herec) Ryan Reynolds

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 26 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy