RECENZE: Vykleštit a nabalíčkovat. Kingovu královskou fantasy Temná věž sráží nedostatek invence

RECENZE – Přes deset let nám Hollywood sliboval adaptaci westernově laděné fantasy série. Po nekonečných obstrukcích, změnách konceptu, režisérů i obsazení, jsme se konečně dočkali.

Obsáhnout multidimenzionální (a ke všemu ještě intermediální) svět Temné věže v jediném odstavci je nejspíše nadlidský úkol, ale proč se o to alespoň nepokusit? Současně se vznikem vesmíru vyrostla v jeho středu také Věž, která nás chrání před zlem za jeho hranicemi. Zatímco služebníci Karmínového krále se ji snaží srovnat se zemí, Pistolníci stavbu chrání. Mezi tyto dvě strany, ve filmu reprezentované Mužem v černém (Matthew McConaughey) a Rolandem Deschainem (Idris Elba), se připlete jedenáctiletý Newyorčan Jake (Tom Taylor), v jehož moci je navždy změnit poměr sil.

Jak už čtenáři této recenze z titulku došlo, na Temné věži není moc co chválit. Přesto by se pár věcí našlo. Za pozornost rozhodně stojí casting. Tomu jak jinak vládne charismatem překypující McConaughey, který sice úplně neopouští svoji poslední roky budovanou škatulku sympatického mumlajícího všeuměla, rozhodně k ní ale přidává nový ďábelštější odstín a v každé scéně ukazuje, jak si svého maniakálního černokněžníka / rockovou hvězdu užívá plnými doušky.

Podobně sympatický je také klaďas Idrise Elby. Některým fanouškům jistě bude vadit, že jejich oblíbeného hrdinu hraje černoch, v podání britského frajera, kterého by nemalá část světa ráda viděla jako nového Jamese Bonda, ale Roland díky koktejlu drsňáctví, nejistoty a humoru alespoň na elementární úrovni funguje (fungoval by víc, kdyby dostal do vínku také slušný scénář). Také Tom Taylor ve své prvním celovečerní roli zaujme a jeho Jakea mu divák snadno uvěří.

Temná věž se může pochlubit také vypiplanou technickou stránkou. Design kostýmů, cizích světů, věže, …, stejně jako použité triky, vše ukazuje, že si produkční tým dal s výrobou snímku dost práce. Mix westernu, New Yorku, magie a sci-fi přitom hýří nápady, aniž by působil nějak přehnaně. Až na pár scén přitom nemluvíme o žádné přeexponované opulentní akci, při níž vám bulvy vyskočí ušima. Kdepak, tento žánrový chameleon zůstává v rámci možností překvapivě civilním.

Kde ovšem nápady končí, začíná příběh. Kingova předloha, mnohými fanoušky a kritiky označovaná za geniální, je pro potřeby filmu údajně (bohužel jsem zatím neměl to potěšení se do příběhů o Pistolníkovi začíst) těžce okleštěna o všechny nuance, morální dilemata a žánrové hry. Sám nemůžu tvrdit, kolik se z originálu vytratilo, na adaptaci je ale její prachobyčejná povrchnost rozhodně znát.

Suchý a neživotný souboj dobra a zla mezi jednodimenzionálními a ještě k tomu nezajímavými postavami působí napůl jako kalkul, napůl jako umělecká bezmoc a těžko říct, jestli neschopnost tvůrců uchopit látku zapříčinila přepisování scénáře (v titulcích najdete jména hned čtyř scénáristů, což nikdy není dobré znamení), nebo zda studio rozkázalo, že Temná věž má být snadno přístupná pro všechny (a tedy zajímavá pro nikoho).

Podle toho, co od dítka dánského režiséra Nikolaje Arcela očekáváte, případně dle vašeho vztahu k předloze, se váš názor pravděpodobně přikloní buď k názoru „nenadchne, ale ani neurazí“, případně „zklame a ještě k tomu neodpustitelně pohorší“.

Víc než cokoli jiného Temná věž připomíná celovečerní pilot k plánovanému seriálu… seriálu, kterého se dost možná nikdy nedočkáme, protože s tím, jakého diváckého (ne)úspěchu se jí ve světě dostalo, tato Dolarová věž babylonská jen s obtížemi přeroste do černých čísel.

Celkové hodnocení: 60 %

The Dark Tower (2017)

Hrají: Idris Elba, Matthew McConaughey, Tom Taylor, Claudia Kim, Fran Kranz, Abbey Lee, Jackie Earle Haley  a další

Režie: Nikolaj Arcel

Scénář: Akiva Goldsman, Jeff Pinkner, Anders Thomas Jensen, Nikolaj Arcel

Kamera: Rasmus Videbæk

Hudba: Junkie XL

USA / 95 minut / Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Western

Související

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.
Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Více souvisejících

recenze film Temná věž Stephen King (spisovatel) Matthew McConaughey Idris Elba Nikolaj Arcel fantasy sci-fi literární adaptace western

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 17 minutami

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 8 hodinami

před 8 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé, ale deštivé

Nadcházející víkend bude sice teplý, podle ČHMÚ.cz ale také deštivý. Přesto naměříme až 26 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy