Praha - Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která každoročně stojí za udílením cen Český lev, doporučila film Všechno bude na nominaci na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční cizojazyčný film, režisérem je Olmo Omerzu a producentem Jiří Konečný. Akademici vybírali z 21 českých hraných a dokumentárních filmů, které přihlásili sami jejich producenti. Film Všechno bude dostane šanci reprezentovat českou kinematografii na již 91. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd, který se uskuteční 24. února 2019 v Los Angeles.
Hlasování, ve kterém akademici vybrali snímek reprezentující českou kinematografii v klání o Oscary, probíhalo od 1. do 12. září 2018. Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Všechno bude umístily filmy Domestik, Jan Palach, Toman nebo Úsměvy smutných mužů.
Film Všechno bude natočil oceňovaný režisér Olmo Omerzu. Jedná se o road movie o klučičím přátelství, dobrodružství a velké svobodě. Příběh dvou chlapců, kterým ještě nebylo ani patnáct a kteří se společně vydávají v ukradeném autě na cestu přes celou republiku. Cílem jejich útěku je pocit svobody a touha něco zažít. Snímek získal v Hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Cenu za režii.
Olmo Omerzu se narodil v hlavním městě Slovinska, Lublani. Už ve svých třinácti letech natočil první krátký snímek Almir (1998). V roce 2004 se rozhodl odejít studovat do České republiky, kde absolvoval pražskou FAMU a v roce 2012 debutoval dramatem Příliš mladá noc, za nějž byl v tomtéž roce prohlášen na Cenách české filmové kritiky za Objev roku.
Za sebou má i celovečerní film Rodinný film (2015). Ten mu přinesl Cenu za umělecký přínos na filmovém festivalu v Tokiu, dvě Ceny české filmové kritiky, Zlatého ledňáčka a řadu dalších ocenění či nominaci na Českého lva hned ve třech kategoriích včetně nejlepší režie.
Ceny americké Akademie filmového umění a věd jsou považovány za nejprestižnější ocenění v oblasti filmu. Nominace na Oscary budou vyhlášeny 22. ledna 2019 a slavnostní ceremoniál proběhne 24. února 2019 v Los Angeles.
Související

V Praze se předávaly ceny Český lev: Sošky získali Boková, Dobrý i Issová. Nejlepším filmem je Všechno bude

Česko nezíská Oscara. Film "Všechno bude" se neprobil do užší nominace
film Všechno bude , Americký Oscar , Ceny Oscar , filmové ceny oscar
Aktuálně se děje
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
včera

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
včera

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
včera

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
včera

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
včera

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
včera

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
včera

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
včera

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
včera

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
včera

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
včera

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
včera

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
26. dubna 2025 21:56

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
26. dubna 2025 20:27

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
26. dubna 2025 19:41
Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti.
Zdroj: Jan Hrabě