V Praze se předávaly ceny Český lev: Sošky získali Boková, Dobrý i Issová. Nejlepším filmem je Všechno bude

V pražském Rudolfinu se dnes už po 26. předávaly ceny Český lev. Večerem, který v přímém přenosu vysílala Česká televize, prováděl herec a moderátor Václav Kopta. O sošku Českého lva se filmy utkaly v celkem 15 kategoriích.

Nejvíce nominací, celkem 13, získal politický thriller Toman režiséra a producenta Ondřeje Trojana o muži, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu. Ani jednu nominaci ale nakonec neproměnil. O tři méně mají snímky Hastrman v režii Ondřeje Havelky a Všechno bude, jehož režisérem je Olmo Omerzu.

Ceny dnes večer předávaly více než dvě desítky umělců, například Ondřej Sokol, Jan Budař, Ondřej Havelka, Anna Polívková, Jan Cina, Simona Babčáková, David Vávra, Marek Taclík či Zdeňek Piškula.

Celkem 143 hlasujících členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) vybíralo z 40 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 29 dokumentů uvedených do distribuce v roce 2018.

Seznam oceněných:

Nejlepším filmem letošního 26. ročníku Českého lva se stal film Všechno bude.

Vítězkou kategorie Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli je Jenovéfa Boková, která excelovala ve filmu Chvilky. V kategorii Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli zvítězil Karel Dobrý a odnáší si lví sošku za roli ve filmu Hastrman.

Cenu za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli získala herečka Eliška Křenková za svou roli ve filmu Všechno bude. Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli podal v minulém roce herec Jan František Uher ve filmu Všechno bude.

Režisér Olmo Omerzu získal křišťálovou sošku Českého lva v kategorii Nejlepší režie za film Všechno bude.

Českého lva za Mimořádný počin v oblasti audiovize získala Martha Issová, která si zahrála v minisérii Dukla 61.

Věra Plívová-Šimková převzala cenu za Mimořádný přínos české kinematografii.

Prvenství v kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál patří seriálu Dabing Street (Česká televize) režiséra Petra Zelenky. Cenu převzala producentka Kateřina Ondřejková.

Cenu za Nejlepší televizní film nebo minisérii získal dvoudílný televizní film Dukla 61 režiséra Davida Ondříčka a producenta Michala Reitlera.

Nejlepším dokumentárním filmem se stal snímek King Skate režiséra Šimona Šafránka a producentky Kateřiny Černé.

V kategorii Nejlepší kamera si odnesl Českého lva za rok 2018 Marek Diviš, kameraman filmu Hastrman.

Českého lva v kategorii Nejlepší kostýmy letos získala Eva Kotková za svou práci na filmu Hastrman.

V kategorii Nejlepší filmová scénografie zvítězili scénografové Jan Švankmajer a Václav Švankmajer za film Hmyz.

Sošku za kategorii Nejlepší masky skončila v rukou filmového maskéra Zdeňka Kliky za masky k filmu Čertí brko.

Nejlepší hudbu složil v loňském roce Petr Wajsar k filmu Hastrman a raduje se tak z křišťálové sošky úplně poprvé.

Lva  v kategorii Nejlepší scénář si převzal Petr Pýcha za scénář k filmu Všechno bude.

Vítězem kategorie Nejlepší střih je Jana Vlčková. Ocenění si odnesla za svou práci na filmu Všechno bude.

V kategorii Nejlepší zvuk si cenu odnesli Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra za film Domestik.

Cenu Magnesia za nejlepší studentský film 2018 získal Ondřej Erban za film Sto dvacet osm tisíc.

PŘEHLED ZÍSKANÝCH ČESKÝCH LVŮ

Všechno bude – 6 Českých lvů

Hastrman – 4 Čeští lvi

Čertí brko – 1 Český lev

Domestik – 1 Český lev

Chvilky – 1 Český lev

Hmyz – 1 Český lev

King Skate – 1 Český lev

Česká televize – 2 Čeští lvi

Související

Více souvisejících

Český lev film Toman film Hastrman film Všechno bude film Dukla 61 Martha Issová

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 38 minutami

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 8 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy