Praha - Režisér Jan Svěrák vysoudil na provozovatelovi serveru Share-rapid.cz půlmilionové odškodné kvůli zpřístupnění filmu Kuky se vrací. Podle Jakuba Michálka z Pirátské strany by ale měl být tento film volně ke stažení. Už jsme si ho totiž jednou zaplatili. Jak to?
Vrchní soud v Praze potvrdil rozsudek nižší instance, který přiznal Svěrákovi odškodnění 536 tisíc korun. Server totiž podle soudu porušil majetková práva. Podle mnohých jde o průlomový rozsudek. V ČR je totiž toho druhu první.
Proti rozsudku ale protestuje Česká pirátská strana. Ta připomíná, že film byl dotován nemalou částkou od Českého fondu kinematografie, který je v gesci ministerstva kultury.
"Řešením není omezování, nýbrž přizpůsobení. Chceme, aby změny, které s technologiemi přicházejí, byly přínosné pro všechny. Producenti musí realitu našeho století akceptovat, domluvit se s komerčními úložišti, nabízet lidem filmy za dostupné částky a využít alternativní modely. V případě filmu Kuky, který dostal 2,5 milionovou dotaci z veřejných zdrojů, by mělo být samozřejmé, že bude po krátké době uvolněn k veřejnému šíření" řekl Michálek, který je místopředsedou strany.
Nutno dodat, že státem poskytnutí částka je jen menší část z celkové ceny. Ta je podle dostupných údajů kolem 40 milionů korun.
Související
RECENZE: Jan Svěrák servíruje magické, nevyvážené a zmatené Betlémské světlo
Karlovarský MFF končí. Cenu dostali Ethan Hawke a Jan Svěrák, Křišťálový glóbus dostal film o afrických migrantech
Jan Svěrák (režisér) , Česká pirátská strana
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
před 3 hodinami
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
před 3 hodinami
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
před 4 hodinami
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
před 5 hodinami
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
před 5 hodinami
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
před 6 hodinami
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
před 7 hodinami
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
před 8 hodinami
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
před 8 hodinami
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
před 9 hodinami
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
před 10 hodinami
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
před 11 hodinami
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 12 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 12 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 13 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 15 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
Policie ukončila vyšetřování lednového pokusu o vraždu, jehož se cizinec dopustil v jednom z obchodních center v Hradci Králové. Kriminalisté se muže rozhodli obžalovat. V případě odsouzení může strávit za mřížemi až 20 let.
Zdroj: Jan Hrabě