RECENZE: Jan Svěrák servíruje magické, nevyvážené a zmatené Betlémské světlo

Tandem Svěráků nás kdysi zásoboval tím nejlepším, co česká kinematografie dokázala nabídnout. Bohužel u Betlémského světla se ukazuje, že kapacity spolupráce se začaly vyčerpávat, zejména, pokud se jedná o scénář, který nedokáže na plátno přenést klasickou poetiku povídek Zdeňka Svěráka.

Karel Šejnoha (Zdeněk Svěrák) je stárnoucí spisovatel, který má v pokročilém věku problém zformovat své fantazie do svých povídek. Postavy mu z imaginací utíkají do skutečného světa a Švejnoha se tak občas ztrácí ve své vlastní realitě, jež se volně prolíná se skutečností. Jednotlivé figury se však neomezují na pouhou materializaci, ale navíc ožívají vlastním životem a kladou si požadavky, jak by měl jejich příběh pokračovat.

Často na mysl vyskakuje přirovnání ke Vratným lahvím (2007), protože oba snímky mají značné množství paralel. U Betlémského světla se za fasádou magického realismu, který se snaží kamuflovat triviálnost příběhu, nachází vyprázdněná freska starce, jenž baží po minulosti a mládí. Snímek sice tématizuje i otázky stárnutí či rodiny, ale stále na povrch vybublává zejména téma sexismu. Bohužel žádného hlubšího rozpracovaní, rezolutního odmítnutí ani žádného komentáře se divákovi nedostává.

V tomto ohledu plakát s nahou Terezou Ramba vypovídá o snímku mnohé. Plakát nejprve vzbudil vlnu vášní a byl poměrně hojně diskutovaný, ale nakonec se ukázalo, že je dosti vypovídající. Snímek místo kritického zamyšlení nad problémy servíruje divákovi pouze stařecké fantazie o mladém ženském těle. A to je téměř vše. To, co ve Vratných lahvích funguje jako povznesená fantazie čerstvého důchodce, to v Betlémském světle působí spíše vulgárně, neuctivě, nechutně a neřkuli až oplzle.

O jednotlivých příbězích a postavách toho není až tolik, co říct. Jednotlivé roviny snímku se totiž často smývají a místy neexistuje jasná hranice mezi fantazií a realitou. To by samo o sobě nevadilo, ovšem práce s postavami je do značné míry zmatečná a nejen, že se v nich ztrácí hlavní postava, ale pravidelně se v nich topí i divák. Často totiž není jasné, jestli se jedná o Šejnohovu fantazii, nebo se jedná o skutečnost. Rovněž příběhy jednotlivých postav působí jednak banálně a jednak jejich zakomponování do hlavní dějové linie jen prohlubuje jejich epizodičnost.

Navíc snímek příliš nedrží pohromadě ani dramaturgicky. Na vině je z větší části scénář, který možná na papíře fungoval, ale i přes nesporné kvality režie Jana Svěráka, se nedaří promítnout autorskou vizi do konečné podoby snímku.

Vizuální stránka je na poměry české produkce opět nadstandardní a obdobně i kamera, která je také na vysoké úrovni. Ovšem slušivý kabátek nedokáže zamaskovat obsahovou prázdnotu snímku. Sice mu nelze upřít určitou vizuální poetiku, jenže v kontextu dalších problémů to nestačí ani k tomu, aby se snímek vyrovnal starším dílům, jež má Jan Svěrák na svém kontě.

Betlémské světlo zůstalo daleko za očekáváním a ukazuje tak určitou stagnaci či spíše klesající tendenci snímků Jana Svěráka. Dokud natáčel na základě scénářů svého otce, pohybovala se jeho tvorba na špici české produkce. Ale s tím, jak se Zdeněk Svěrák stáhnul z pozice scénáristy, dochází dech i Janovým snímkům. Konečný verdikt tak není příliš lichotivý a pouze odráží tvůrčí stagnaci autora. Nicméně na úplný závěr by mělo zaznít, že Jan Svěrák je stále velmi nadaný režisér, ale pouze průměrný scénárista.

Celkové hodnocení: 45 %

Betlémské světlo (2022)

Hrají: Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Vojtěch Kotek, Tereza Ramba, Ondřej Vetchý, Jitka Čadek Čvančarová, Vladimír Javorský, Patricia Schumann, Miroslav Táborský, Jan Budař, Alena Doláková, Lucie Polišenská, Jiří Macháček, Václav Kopta, Štěpán Kozub

Režie: Jan Svěrák

Předloha: Zdeněk Svěrák (kniha)

Scénář: Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák

Kamera: Vladimír Smutný

Hudba: Ondřej Soukup

Související

Více souvisejících

recenze Kina filmy české filmy Jan a Zdeněk Svěrák Betlémské světlo Jan Svěrák (režisér) Zdeněk Svěrák (herec režisér) Tereza Voříšková (herečka) Vojtěch Kotek Daniela Kolářová Ondřej Vetchý (herec) Miroslav Táborský (herec) Jitka Čvančarová Jan Budař Jiří Macháček Štěpán Kozub Bioscop

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 9 hodinami

Biden se z covidu stále nevyléčil. Lékař prozradil podrobnosti o jeho stavu

Prezident USA Joe Biden má stále mírné příznaky COVID-19, ale pokračuje v práci. Ve čtvrtek to uvedl jeho osobní lékař, jak informoval Bílý dům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy