RECENZE: Párty Hárder: Summer Massacre jde až za hranu vkusu a korektnosti

Jemná letní komedie o dospívání mladých mužů a jejich emancipaci od rodičů. Párty Hárder však jednoduché a oblíbené téma zasazuje do příběhu, který je lemován dekadentními kulisami a oplzlými vtípky. Ale nakonec se Marty Pohl alias Řezník drží hodně zpátky a snaží se zaujmout širší publikum.

Dva kamarádi a outsideři Miky (Jiří Bohatý) a Tomáš (Daniel Žáček) se nečekaně spojí se školním frajírkem Pájou (Adam Ernest), aby se dostali na proslulou metu letních mejdanů, Ibizu východu, na legendární Mácháč. Místo, kde se paří celý den za zvuku neutuchající muziky, které nabízí nespočet příležitostí k nevázanému sexu, a které je opředenou legendou o rybích lidech.

Snímek Párty Hárder: Summer Massacre navazující na ulítlou poloamatérskou komedii Párty Hárd sice pracuje s o něco větším rozpočtem než původní dílo, ale i tak se stále řadí mezi nízkorozpočtovou produkci. Marty Pohl, režisér a scénárista snímku, který je známý pod pseudonymem Řezník, opět pracuje s obrovským zápalem a nechybí ani nadšení hereckého ansámblu a štábu, protože jinak by se mu za takové peníze nepodařilo vykřesat produkt, jež svou komičností a dějovými oblouky šlape na paty i zavedené české produkci.

Hned z kraje filmu nás však tvůrce ujišťuje, že nepůjde o žádnou mainstreamovou záležitost a připravuje diváka na humor hrubšího zrna. Výborně fungují dialogy postav i spousta gagů a prostých frků. Zejména pak rozličných projevů fekálního humoru se autor vůbec neštítí a odkrývá tak pohled na lidskou část existence, s níž se příliš často na velkém plátně nesetkáváme.

Nechybí tak vtípky s fekáliemi, nacistickou tématikou či epileptiky, ale jejich vyznění nemá působit dojmem výsměchu či pohrdání. Je to spíše svobodný humor, který klouže za hranou běžné společenské mravnosti. Snad jedinou zásadní skupinou, která je opomíjena jsou ženy, protože snímek je vyprávěn výhradně z mužské perspektivy, jež je silně šovinistická a něžné pohlaví redukuje na pouhý objekt sexuálního chtíče.

Přestože jsou některé scény až fyzicky nepříjemné neb pod tíhou zvrácenosti, fekálií a nevábných puchů se i otrlejším divákům dokáže pohnout žaludek, snímek je jaksi nepřirozeně rozkročen mezi zvířeckostí a normalitou. Pokleslá odpudivost tak často působí jako vějička, která má diváky nalákat, ale z hlediska příběhu vlastně není vůbec důležitá. Marty Pohl totiž ukazuje, že dokáže napsat zajímavý příběh a jeho zasazení do dekadentní oplzlosti působí spíše jako očekávaná póza než nezbytný hnací prvek.

Vizuální stránka kolísá mezi solidně vyladěným vizuálem po rychlokvašený mokument, ale díky neotesanosti a jisté surovosti docela dobře zapadá do celkového vyznění.

Párty Hárder: Summer Massacre se nebojí jít za hrnu společenského vkusu a korektnosti, přičemž dokáže ukázat lidstvo v nepříliš lichotivém světle. Snímek trpí rozpolceností mezi normalitou a totální zvráceností, která působí jako nucený trademark a zdroj fekálních vtípků. Nelze se však ubránit dojmu, že snímek je jen dobře sešněrovanou sekvencí scének, gagů, vtípků a hlášek, jež jsou napleteny na ohraný příběh. Ten, ač vycházející z tradičních šablon, dokáže nabídnout velmi nečekaný zvrat, který je však velmi jasně proponován a pozorný divák jej odhalí s velkým předstihem. Vývoj postav však graduje a směřuje k silné katarzi, která je oproti většina české produkce velmi uspokojující.

Celkové hodnocení: 65 %

Párty Hárder: Summer Massacre (2022)

Hrají: Daniel Žáček, Jiří Bohatý, Adam Ernest, Kostas Zerdaloglu, Radim Neuvirt, Václav Žáček, Vojtěch Vodochodský, Petr Reif, Martin Kocián, Lucie Vojtová, Miroslav Čáslavka, Hugo Holý, Marty Pohl, Michal Schmutzer, Rostislav Neidhardt, Michal Böhm, Marek Milko, Stanislav Lukeš, Damián Richter

Režie: Marty Pohl

Scénář: Marty Pohl

Kamera: Marek Brožek

Česko / 100 min / komedie

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina české filmy komedie film Párty Hárder: Summer Massacre Řezník (rapper) Bontonfilm

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy