RECENZE: Nechte se unést romantickou krajinou Pálavy v uvolněné komedii 3Bobule

První Bobule byly příjemným překvapením, které podle producenta vidělo 360 000 diváků. Nečekaný úspěch letní komedie vedl k urychlené produkci pokračování 2Bobule, na němž se v plné míře projevil minimální čas na přípravu. Ani pokles v kvalitě diváky neodradil, do kina jich dokonce přišlo o něco více. Na trojku jsme si však museli dlouho počkat.

A již jsme v současnosti. Kina zejí prázdnotou a až příliš osobitý Bourák do kin davy netáhne. O dva týdny později však přichází 3Bobule, které za první týden vydělaly dvojnásobek toho, co Bourák nastřádal do kasičky během tří týdnů. Na pokračování letní vinařské komedie čekali diváci dlouhých dvanáct let a vypadá to, že rozlehlé vinice jihomoravské Pálavy stále táhnou.

Do akce se vrací Honza (Kryštof Hádek) a Klára (Tereza Ramba), kteří spolu čekají už třetího potomka. Nechybí ani vykutálený honzův kamarád Jirka (Lukáš Langmajer), který za nimi přijel na vinobraní. V tvrdé konkurenci se však majitelům vinařství příliš nedaří, ale Jirka přichází s nabídkou pomoci od slovenského podnikatele Mira (Braňo Deák), jehož úmysly nejsou zrovna čisté.

Snímek se opět snaží nastavovat zrcadlo současných poměrů ve společnosti – lidé se okrádají, nezajímá je kvalita; ale zároveň předhazuje i tradiční klišé – nezkažený venkov kazí náplava z města. Dalo by se říct, že je zaděláno na solidní sociální drama, ale tak hluboko 3Bobule nezachází. Nastíněných témat se pouze dotýkají a snaží se diváka nezatěžovat příliš těžkou látkou.

Cílem je přenést na publikum pocit vlahého letního dne, během něhož nemusí vůbec nic řešit, protože se všechno nějak vyřeší. A přesně to je to jedné, co filmu opravdu jde. Vyvolat tento dojem se filmu daří především díky na české poměry nadprůměrnému vizuálnímu zpracování, které v kombinaci s romantickou krajinou Pálavy a solidní hudbou tvoří podobnou atmosféru, jakou si pamatujete z prvních Bobulí.

Nicméně 3Bobule selhávají po scénáristické stránce. Všechna čest hereckému obsazení, které se snaží, seč může, ale z prachbídného vývoje postav toho opravdu moc vykřesat nejde. Hlavní dějová linie je opentlena drobnými zápletkami, které však vedou odnikud nikam a působí zkrátka jako vata, aby se divák měl čemu zasmát.

Humor však příliš nefunguje. Pokud jdete do kina pouze vypnout, což je častý případ mnohých návštěvníků letních kin, kteří si většinou během filmu dopřejí nějaký ten sociální lubrikant, pak se jistě zasmějete. Hlášky lítají bezcílně vzduchem a narážkami na stereotypy se také nešetří. Ale střežte se zapojit mozkové závity, protože pak se celý snímek začne rozpadat do směsice fádních výjevů ze života neúspěšných venkovských vinařů.

Esenciální vlastností filmu váhavé překračování ze strany na stranu, které je možné demonstrovat na mladičké policistce s tváří Lumíry Přichystalové. Nejprve se dočkáme mírně sexistického entrée, během něhož ji vidíme zezadu nahou. Nutno však poznamenat, že se snímek nesnižuje k otevřenému sexismu, jako velká část jeho konkurentů z ranku českých romantických komedií. V dalších scénách se policistka profiluje prostřednictvím stereotypu tvrdého strážce zákona, který zase jindy střídá s chápajícím přístupem místního policisty, jež ví, jak to tady chodí. Ve výsledku se tak charakter pohupuje poměrně bezcílně z jedné strany na druhou, bez nějaké jasně definované motivace. Dvojitým podtržením je pak romantické vyústění její dějové linie, které zkrátka zapadá do schématu, tak šup tam s ním.

Ale v porovnání s přepáleným Bourákem, je to možná dobře. Třetí Bobule se nepouští do žádných experimentů a zůstávají v dobře zmapovaných vodách. Snímku nejde upřít řemeslnou kvalitu díky níž vypadá dobře. Trojka vypadá z celé trilogie rozhodně nejlépe, ovšem zda je lepší než první díl, to již musíte posoudit sami. Jako pohodová oddechovka obstojí. Vlastně ono nikdo nic víc ani nečeká.

Celkové hodnocení: 50 %

3Bobule (2020)

Hrají: Tereza Ramba, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Miroslav Táborský, Braňo Deák, Lumíra Přichystalová, Radim Novák, Marian Roden, Michal Isteník, Šimon Klacl, Anna Krejčířová, Prokop Zach, Karel Roden, Tomáš Měcháček, Roman Luknár, Petr Štěpán, Martin Hofmann, Jakub Uličník, Bob Klacl, Václav Postránecký.

Režie: Martin Kopp

Scénář: Matěj Podzimek, Tomáš Vávra

Kamera: Jan Filip

Hudba: Jan P. Muchow

Producenti: Tomáš Vican

Zvuk: Jiří Klenka, Robert Dufek

Česko / 101 min / komedie

Související

film

Vánoce na Netflixu. 3Bobule, dvakrát George Clooney a mnoho pořadů pro děti

Otevření Kin je stále v nedohledu, takže pokračujeme s exkurzí nabídky VOD služeb. Netflix se již pevně etabloval na českém trhu a přinejmenším nabízí slušný titulkový servis. Na druhou stranu však nabízí také řadu dabovaných snímků, a především zajímavou kolekci českých snímků včetně oblíbených komedií.

Více souvisejících

film "3 Bobule" filmy Kina recenze české filmy Tereza Voříšková (herečka) Kryštof Hádek Lukáš Langmajer Miroslav Táborský (herec) komedie Bioscop

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

Alkohol, drogy, znásilnění. Počet žen, které tvrdí, že je frontman kapely Rammstein Till Lindenmann zneužil, roste

V Německu rostou počty žen, které tvrdí, že se staly terčem obtěžování ze strany zpěváka kapely Rammstein Tilla Lindemanna. Sérii obvinění rozpoutala irská fanynka, která se zúčastnila koncertu v litevském Vilniusu a poté tvrdila, že ji kapela úmyslně zdrogovala.
 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy