RECENZE: Nechte se unést romantickou krajinou Pálavy v uvolněné komedii 3Bobule

První Bobule byly příjemným překvapením, které podle producenta vidělo 360 000 diváků. Nečekaný úspěch letní komedie vedl k urychlené produkci pokračování 2Bobule, na němž se v plné míře projevil minimální čas na přípravu. Ani pokles v kvalitě diváky neodradil, do kina jich dokonce přišlo o něco více. Na trojku jsme si však museli dlouho počkat.

A již jsme v současnosti. Kina zejí prázdnotou a až příliš osobitý Bourák do kin davy netáhne. O dva týdny později však přichází 3Bobule, které za první týden vydělaly dvojnásobek toho, co Bourák nastřádal do kasičky během tří týdnů. Na pokračování letní vinařské komedie čekali diváci dlouhých dvanáct let a vypadá to, že rozlehlé vinice jihomoravské Pálavy stále táhnou.

Do akce se vrací Honza (Kryštof Hádek) a Klára (Tereza Ramba), kteří spolu čekají už třetího potomka. Nechybí ani vykutálený honzův kamarád Jirka (Lukáš Langmajer), který za nimi přijel na vinobraní. V tvrdé konkurenci se však majitelům vinařství příliš nedaří, ale Jirka přichází s nabídkou pomoci od slovenského podnikatele Mira (Braňo Deák), jehož úmysly nejsou zrovna čisté.

Snímek se opět snaží nastavovat zrcadlo současných poměrů ve společnosti – lidé se okrádají, nezajímá je kvalita; ale zároveň předhazuje i tradiční klišé – nezkažený venkov kazí náplava z města. Dalo by se říct, že je zaděláno na solidní sociální drama, ale tak hluboko 3Bobule nezachází. Nastíněných témat se pouze dotýkají a snaží se diváka nezatěžovat příliš těžkou látkou.

Cílem je přenést na publikum pocit vlahého letního dne, během něhož nemusí vůbec nic řešit, protože se všechno nějak vyřeší. A přesně to je to jedné, co filmu opravdu jde. Vyvolat tento dojem se filmu daří především díky na české poměry nadprůměrnému vizuálnímu zpracování, které v kombinaci s romantickou krajinou Pálavy a solidní hudbou tvoří podobnou atmosféru, jakou si pamatujete z prvních Bobulí.

Nicméně 3Bobule selhávají po scénáristické stránce. Všechna čest hereckému obsazení, které se snaží, seč může, ale z prachbídného vývoje postav toho opravdu moc vykřesat nejde. Hlavní dějová linie je opentlena drobnými zápletkami, které však vedou odnikud nikam a působí zkrátka jako vata, aby se divák měl čemu zasmát.

Humor však příliš nefunguje. Pokud jdete do kina pouze vypnout, což je častý případ mnohých návštěvníků letních kin, kteří si většinou během filmu dopřejí nějaký ten sociální lubrikant, pak se jistě zasmějete. Hlášky lítají bezcílně vzduchem a narážkami na stereotypy se také nešetří. Ale střežte se zapojit mozkové závity, protože pak se celý snímek začne rozpadat do směsice fádních výjevů ze života neúspěšných venkovských vinařů.

Esenciální vlastností filmu váhavé překračování ze strany na stranu, které je možné demonstrovat na mladičké policistce s tváří Lumíry Přichystalové. Nejprve se dočkáme mírně sexistického entrée, během něhož ji vidíme zezadu nahou. Nutno však poznamenat, že se snímek nesnižuje k otevřenému sexismu, jako velká část jeho konkurentů z ranku českých romantických komedií. V dalších scénách se policistka profiluje prostřednictvím stereotypu tvrdého strážce zákona, který zase jindy střídá s chápajícím přístupem místního policisty, jež ví, jak to tady chodí. Ve výsledku se tak charakter pohupuje poměrně bezcílně z jedné strany na druhou, bez nějaké jasně definované motivace. Dvojitým podtržením je pak romantické vyústění její dějové linie, které zkrátka zapadá do schématu, tak šup tam s ním.

Ale v porovnání s přepáleným Bourákem, je to možná dobře. Třetí Bobule se nepouští do žádných experimentů a zůstávají v dobře zmapovaných vodách. Snímku nejde upřít řemeslnou kvalitu díky níž vypadá dobře. Trojka vypadá z celé trilogie rozhodně nejlépe, ovšem zda je lepší než první díl, to již musíte posoudit sami. Jako pohodová oddechovka obstojí. Vlastně ono nikdo nic víc ani nečeká.

Celkové hodnocení: 50 %

3Bobule (2020)

Hrají: Tereza Ramba, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Miroslav Táborský, Braňo Deák, Lumíra Přichystalová, Radim Novák, Marian Roden, Michal Isteník, Šimon Klacl, Anna Krejčířová, Prokop Zach, Karel Roden, Tomáš Měcháček, Roman Luknár, Petr Štěpán, Martin Hofmann, Jakub Uličník, Bob Klacl, Václav Postránecký.

Režie: Martin Kopp

Scénář: Matěj Podzimek, Tomáš Vávra

Kamera: Jan Filip

Hudba: Jan P. Muchow

Producenti: Tomáš Vican

Zvuk: Jiří Klenka, Robert Dufek

Česko / 101 min / komedie

Související

film

Vánoce na Netflixu. 3Bobule, dvakrát George Clooney a mnoho pořadů pro děti

Otevření Kin je stále v nedohledu, takže pokračujeme s exkurzí nabídky VOD služeb. Netflix se již pevně etabloval na českém trhu a přinejmenším nabízí slušný titulkový servis. Na druhou stranu však nabízí také řadu dabovaných snímků, a především zajímavou kolekci českých snímků včetně oblíbených komedií.

Více souvisejících

film "3 Bobule" filmy Kina recenze české filmy Tereza Voříšková (herečka) Kryštof Hádek Lukáš Langmajer Miroslav Táborský (herec) komedie Bioscop

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů

Uherskohradišťští kriminalisté vyšetřují od pátečního odpoledne případ střelby na parkovišti obchodního centra. Ozvala se po konfliktu dvojice řidičů. Zatímco jeden skončil v péči lékařů, druhého zadržela policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy