RECENZE: Miroslav Donutil v nejlepší formě v dramatu Atlas ptáků

Jestliže v posledních letech herecká hvězda Miroslava Donutila pomalu klesala k obzoru, s novým snímkem svérázného Olma Omerzu se vyhoupla zase o něco výš. Chytlavé drama s tíživou atmosférou diváka rychle pohltí, herci dřou, ale stačí to na podařený snímek?

Úspěšný podnikatel Ivo Róna (Miroslav Donutil) šéfuje rodinné firmě společně se synem a zetěm. Záhy se však vynořuje komplikace, protože se zdá, že firmu někdo tuneluje. Róna nastalou situaci nezvládne a skončí s infarktem v nemocnici. Jakmile se však vrátí do práce, začíná hon na tuneláře a ostřílený podnikatel se nebojí tnout do živého. Postupně se však odhaluje také jeho pohnutá minulost, což je překvapením zejména pro jeho rodinu.

Snímek by bylo možné rozdělit do dvou dějství. První část přesahuje hranice běžného dramatu a rozprostírá spletitou síť vztahů jednotlivých postav, která až hraničí s thrillerem. Ovšem zhruba v polovině filmu se tato kompozice rozpadá a ze slibně rozjetého snímku se stává studie rozkládajícího se člověka, do níž se vplétají jednotlivá vlákna dalších lidských osudů.

Velkou devízou Atlasu ptáků jsou herci. Miroslava Donutila jsme již zmiňovali, ale nemělo by se zapomenout ani na výbornou Alenu Mihulovou a dokonce i Martin Pechlát se umí do řemesla pořádně obout, jestliže mu to režisér a především scénárista dovolí. Rozvláčnější styl, který je pro Omerzu typický, právě toto hercům dovoluje a na výsledku je to znát.

Ovšem v pozadí výborných herců stojí jeden velký přešlap, který jsme již zmínili. Kdyby snímek pokračoval v podobné atmosféře jako první polovina, tak bychom se pohybovali někde okolo solidních 80 %. Ale dekompozice probíhající v druhé polovině tak nějak sráží poctivě vyskládaný domeček, kterému zůstává jen několik opěrných bodů. Tím se odhaluje poměrně banální příběh, který se ukrývá pod povrchem.

Omerzu má poměrně specifický zacházení s postavami a každému nemusí vyhovovat. Vizuální stránka je na české poměry nadprůměrná a po herecké stránce není co vytknout. Je tak otázkou spíše na diváka, jestli mu stačí velmi dobrá první polovina se slabší druhou půlkou, nebo se bude cítit tak trochu zrazen a podveden, že nedostane to, co očekává. Atlas ptáků stojí rozhodně za vidění, ale jestli budete spokojeni, záleží spíše na tom, jestli vám snímek sedne, protože se snímkem se pojí přinejmenším jedno velké ale.

Celkové hodnocení: 65 %

Atlas ptáků (2021)

Hrají: Miroslav Donutil, Alena Mihulová, Martin Pechlát, Eliška Křenková, Vojtěch Kotek, Pavla Beretová, Martin Havelka, Jan Vondráček, Philipp Schenker, David Bowles

Režie: Olmo Omerzu

Scénář: Petr Pýcha, Olmo Omerzu

Kamera: Lukáš Milota

Hudba: Monika Omerzu Midriaková

Česko / Slovinsko / Slovensko / 92 min / drama

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina české filmy Miroslav Donutil drama Vojtěch Kotek Eliška Křenková CinemArt Alena Mihulová (herečka) Martin Pechlát (herec) Olmo Omerzu (režisér) film "Atlas ptáků"

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

Fiala a Válek zažehnali potíže ve zdravotnictví. Platy porostou až o 15 tisíc korun

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali potíže ve zdravotnictví kvůli výpovědím z přesčasů. Protest lékařů by měl být do pátku odvolán na základě dohody o růstu platů. Ty se v některých případech zvýší až o 15 tisíc korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy