RECENZE: Bullet Train mixuje akci Johna Wicka s dialogy ve stylu Tarantina

Položili jste si někdy otázku, jak by vypadal snímek, který by si z vypůjčil akční sekvence z Johna Wicka, dialogy od Tarantina a k tomu přidal estetiku Guye Ritchieho? Pokud ano, tak už si nemusíte lámat hlavu nad výsledkem a můžete rovnou vyrazit do kina. Tento Šinkansen jede proklatě rychle a zastávky trvají přesně minutu.

Bullet Train je adaptací románu Kōtarō Isakiho, v němž autor představuje svět plný nájemných vrahů, které je ne nepodobný světu Johna Wicka. Ale nejedná se o prostou kopii či variaci na Babu Yagu, ale o poněkud jiné uchopení tématu, které je opepřeno zejména specifickou kulturou Japonska. Tyto místní specifika dávají příběhu svěží nádech.

Práce nájemných vrahů je zatraceně tvrdý chléb. Ale mnohem náročnější to mají ti, které životem provází smůla. Beruška (Brad Pitt) je jedním z těchto nešťastníků, protože okolo něj neustále umírají lidé. Mohlo by se zdát, že je to zapříčiněné prostředím, v němž se pohybuje, ale většina úmrtí okolo něj má na svědomí náhoda. Kvůli těmto okolnostem se domnívá, že nosí svému okolí smůlu a začal přehodnocovat svůj život a poslední práci vzal, protože původně najatý zabiják náhle onemocněl.

Také na této fušce se Berušce přilepí pověstná smůla na paty, protože zdánlivě jednoduchý úkol ukrást kufřík se ukáže mnohem složitější. V Šikansenu totiž kromě něj jedou i další nájemní zabijáci. Funkci parťáků ve stylu buddy movies plní ve snímku Mandarinka (Aaron Taylor-Johnson) a Citrón (Brian Tyree Henry).

Další dějovou linii příběhu pak vyplňuje Stařec (Hirojuki Sanada), jeho syn Yuichi Kimura (Andrew Koji) a Prince (Joey King). Hlavní záporák Bílá smrt (Michael Shannon) se sice ve snímku objeví až na samém konci, nicméně jeho nástup na scénu stojí za to. Kromě toho se do příběhu připlete ještě několik dalších figur, jejichž existence je sice pro vývoj příběhu důležitá, leč velmi epizodická.

Samotný příběh není složitý, jde jen o to přežít a splnit zadaný úkol, což jak se brzy ukáže je v rozporu se zadanými úkoly ostatních zabijáků, takže je jasné, že začnou padat hlavy. Poměrně přímočará zápletka je však obohacena o transformační dialogy Berušky se svou šéfovou Marií, Beetle (Sandra Bullock), jež jsou často v zábavnou juxtapozici s právě se dějícími událostmi.

Za samostatnou zmínku stojí herecké výkony, protože všechny zainteresované to evidentně na place hodně bavilo a na výsledném produktu je to vidět. To je patrné především u dialogů, kterých je sice na akční film poměrně hodně, ale svým nábojem a hravostí jsou vítaným zpestřením, čímž odlišují Bullet Train od jiných filmů podobného ražení.

Vizuální estetika a stylizace snímku je velmi výrazná a podporuje nejen příběh, ale daří se jí udržet divákovu pozornost i u dialogů. Zvláštní pozornost si pak zaslouží práce s kamerou v akčních sekvencích, v nichž Leitch ukazuje, jak má vypadat moderní špičkově nasnímaná akce. Žádné frenetické střihy, žádné neviditelné údary – každý úder je patřičně prodán a je vidět, jak to jeho aktéry bolí. Navíc Leitch dokáže do snímku hezky zakomponovat specifickou Japonskou audiovizuální estetiku, díky čemuž celkové vizuální pojetí působí svěže a lehce exoticky.

Bullet Train je výborná moderně uchopená akční komedie, která dokazuje, s jakou lehkostí lze natočit akční snímek, jenž se kromě výborných soubojů může opřít i o zábavné dialogy. Příjemným bonusem fyzických výměn názorů je fakt, že převážně stojí na realistické fyzice, což snímek ukotvuje v realitě a dává mu značnou realističnost a hmatatelnost. O to více zamrzí poslední třetina a zejména finální akce, kdy jsou tyto kořeny bez milosti zpřetrhány. Kromě tohoto škobrtnutí se snímek ještě potýká s drhnoucí dramatickou linkou, jež působí trochu nadbytečný dojmem. Hlavním důvodem je neschopnost ji v závěru adekvátně vytěžit, a samotná katarze tak nemá patřičnou údernost. Nicméně i přes tyto problémy je Bullet Train snímkem, který byste rozhodně měli navštívit a pro fanoušky akčního žánru se jedná doslova o povinnost. Leitchův vizuál si totiž velké plátno zaslouží.

Celkové hodnocení: 80 %

Bullet Train (2022)

Hrají: Brad Pitt, Joey King, Andrew Koji, Aaron Taylor-Johnson, Brian Tyree Henry, Zazie Beetz, Masi Oka, Michael Shannon, Logan Lerman, Hirojuki Sanada, Karen Fukuhara, Bad Bunny, Sandra Bullock, Pasha D. Lychnikoff, Miraj Grbic, Ayne, Yoshua Sudarso, Nancy Daly, Tania Verafield, Jason Matthew Smith, Shoko Rice

Režie: David Leitch

Předloha: Kótaró Isaka  (kniha)

Scénář: Zak Olkewicz

Kamera: Jonathan Sela

Hudba: Dominic Lewis

USA / 127 min / akční, thrille

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina žánr: akční Brad Pitt Sandra Bullocková Channing Tatum film Bullet Train Falcon (filmová distribuční společnost)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Veronika Bílková

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

včera

Max Verstappen v Bahrajnu, 2023

F1: VC Španělska a Verstappen opět školil konkurenty. Mercedes všechny překvapil

Max Verstappen z týmu Red Bull v grandiózním vystoupení ovládl Velkou cenu Španělska a navýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí mistrovství světa Formule 1. V dramatickém souboji o druhé místo se mezi sebe pustili oba jezdci týmu Mercedes, britská ikona Lewis Hamilton a mladý talent George Russell. Nakonec to byl Hamilton, kdo se přes svého kolegu prosadil a dojel na druhé pozici.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

včera

včera

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

včera

včera

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě

Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a zemřelo teprve dvouleté dítě. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy