RECENZE: Čarovný kamínek je totální propadák. Pohádka zaujme jen jedinou věcí

Koprodukční pohádka Čarovný kamínek je poslední novou vánoční pohádkou, kterou v letošním roce odvysílala Česká televize. Česko-slovenský snímek viděli naši sousedé už na Štědrý den a rozhodně jim není co závidět. Pohádka vyvolává pocit hořkosti a zároveň úlevu, že horší novinku už letos neuvidíme.

Letošní vánoční pohádky se České televizi povedlo seřadit od nejlepší po nejhorší. Zatímco štědrovečerní Princezna a půl království nebyla úplnou tragédií, snímek Čertí brko vysílaný o den později se jí přibližoval. A Čarovný kamínek úpadek televizní pohádkové zábavy dokonale završil.

Příběh o zlém hraběti, který se rozhodl vykácet les, je příběhem o zlém hraběti, který se rozhodl vykácet les. Jak stupidně to zní, tak stupidně to i vypadá. Smutným faktem je, že pohádka o ničem jiném vlastně není.

V podtextu sledujeme příběh jeho němé sestry Julie a mlynáře Matouše, který tvoří hlavní romantickou část, a dvou zlých statkářek, které mají zálusk na protivného hrabě. Toho ale nic jiného kromě lesa nezajímá.

Jeho vykácení se snaží zabránit jak místní, tak i čarodějnice Sebela a čaroděj Bendegůz. Ti mají k dispozici čarovný kamínek, který má plnit přání. Čarodějové ale moc kouzel nesvedou, kamínek si dělá co chce a spíše v pohádce plní roli otravné deus ex machina.

Pohádka má silný ekologický podtext, který by nebyl na škodu, pokud by nebyla většina snímku jen o něm. Pozvolná gradace děje se ztrácí v nesmyslném přeskakování od jedné trapné scény ke druhé a pokus o vykradení Mrazíka v prostředí Pána prstenů je více než zřejmý. Bohužel silně nepovedený.

Na postavy se sice hezky kouká, ale jen do doby, než začnou hrát. Herecké výkony totiž samo o sobě nejsou žádné terno, a to bohužel ani v podání takových hvězd, jako je Pavel Kříž. Herecký um stěžejních charakterů se totiž krčí před snahou o co nejpohádkovější ztvárnění svých rolí, což působí nuceně a uměle. 

Na druhou stranu je úporná snaha o vyvolání dojmu, že ta či ona postava je opravdu zlá, tím jediným, co vyvolává alespoň nějaké emoce. Když už konečně film dospěje ke svému závěru, během pár minut zjistíme, že hrabě nikdo neposlouchá, vojáky nebo aspoň ochranku nemá, jím placení dřevorubci, kteří za něj mají odvádět špinavou práci, na něj kašlou, a čarodějové vlastně čarovat ani neumí. 

Suma sumárum se tak hrabě stylizuje do role mocipána, soudce, kata, obchodníka a nešťastně zasnoubeného budoucího manžela. Ostatní jen nečinně přihlížejí, což prakticky vzato dělají skoro celou dobu. Nebyla by to ale pohádka, kdyby nakonec vše neskončilo šťastně. V tu chvíli ale divák není ani tak rád za to, že vše dopadlo dobře, jako za to, že pohádka skončila.

Na pohádce není prakticky nic pohádkového. Pomineme-li létající zelený kámen, tak se prakticky jen mluví a mluví a kácí a kácí. Kostýmy jsou mdlé, charaktery plytké a stěží uvěřitelné, děj nudný a poselství přehnané. To vše utlačuje pocit stísněnosti, který vytváří zhruba maximálně 10 postav na scéně. I vesnice Galů v Asterixovi působila živějším, uvěřitelnějším a otevřenějším dojmem. A neměla snahu diváky uvrhnout do klaustrofobické melancholie.

Jediné, co si zaslouží skutečnou pochvalu, je výběr lokalit. Prostředí, ve kterém se pohádka odehrává, je skutečně oku lahodící, zelené, krásné. Bohužel při té směti řady nepovedených faktorů napomáhá nejen onomu stísněnému pocitu, ale i dojmu, že se scénáristé jednoduše pokusili okopírovat hobití vesnici v Kraji.

Jumanji a Avatar se se svými pralesy mohou jít zahrabat. Čarovný kamínek je skutečný tropický Mrazík, který se pokusil vzít si z několika kultovních děl to nejlepší, a narouboval to na to nejhorší, na co mohl. Na k uzoufání nudný příběh a nemastné, neslané postavy. Bohužel, i na ty řadové vojáky na Pandoře se dívalo lépe, a to do toho umírání dávali zhruba stejně života. 

Hodnocení: 30 %

Čarovný kamínek

PohádkaSlovensko / Česko, 2019, 84 min

Režie: Kristína HerczegováScénář: Naďa JurkemikKamera: Laco JanošťákHrají: Anna Javorková, Milan Bahúl, Jakub Jablonský, Daniel Žulčák, Jakub Rybárik, Ady Hajdu, Zuzana Bydžovská, Adela Mojžišová, Pavel Kříž, Ivana Wojtylová

Související

Ve jménu cti

RECENZE: Potlačovaná modernita Ve jménu cti. Film o duelech vás strhne

Přízeň publika karlovarského festivalu si loni podmanilo francouzské drama Ve jménu cti. Diváckou cenou ověnčený snímek je takřka staromilským a přímočarým příběhem, který se teď dostává i do široké distribuce. Pod vrstvou mužské ublíženosti a šermu trefně reflektuje dnešní dobu.
Glen Powell ve filmu Vrah naoko.

RECENZE: Inteligentní romantická komedie staré školy. Vrah naoko hledá lásku v kruhu zločinu

Na loňském festivalu v Benátkách v nesoutěžní sekci odpremiérovala černohumorná romance Vrah naoko. Posléze obrazila několik dalších festivalů, do široké distribuce se však dostává ve streamingové podobě až teď. Práva totiž zakoupil Netflix a rozšířil tak svůj katalog o jedno z nejpovedenějších soudobých děl svého žánru, ačkoli se film mnoha motivy obrací do minulosti.

Více souvisejících

recenze film Čarovný kamínek

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

včera

včera

včera

včera

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy